Maminka.czRodina

Co nadělit pod stromeček? Tipy na nejoblíbenější dárky pro děti podle věku

6. 12. 2013
Co nadělit pod stromeček? Tipy na nejoblíbenější dárky pro děti  podle věku
Vánoce za dveřmi a vám stále schází inspirace? Pořád si nejste jistí, jaký dárek by byl pro tu vaši holčičku či chlapečka nejlepší? Nebo vás čeká návštěva synovce, neteře, syna či dcery kamarádky a vy nechcete, aby to byl trapas? Poradíme vám!

Holčičky a chlapečkové zhruba do 1 roku

V tomhle věku děti objevují své smysly a baví je rozpoznávat a vyluzovat nové zvuky. Radost jim tedy uděláte čímkoli, co chrastí, zvoní, cinká, zkrátka vydává nějaký zvuk. Třeba takové rumba koule, nejrůznější bubínky či rolničky na dřevěné tyčce budou mít zaručený úspěch, navíc jsou dobré i pro rozvoj motoriky dětí. Pokud máte větší rozpočet, můžete směle zainvestovat do hracích pultíků, které vedle vydávání zvuků i blikají, svítí, točí se, vrčí a vrtí. Kolem jednoho roku věku již pohyblivější děti ocení i odstrkovací auta či odrážedla pro nejmenší.

Větší holčičky a chlapečkové od 1 do 2 let

Děti se učí poznávat věci a zjišťují, že různé předměty kolem nich mají své pojmenování. Učí se taky svá první slova a citoslovce. Jsou již schopné pochopit, že pejsek dělá haf haf, kráva búúú, že na obrázku je balon, auto, panenka, atd. Bezvadné jsou pro ně v tomhle období hračky, které nenásilnou formou rozvíjí jejich slovní zásobu. Tedy přirozeně, tuto funkci primárně plní rodiče, hračky jim slouží jen jako pomocníci.

Fajn jsou například pěnové nálepky do vany ve tvaru různých zvířátek či aut, jednoduché obrázkové knížky či knížky s říkankami a básničkami, co se rýmují. Pořád trvá fascinace zvuky, takže jednoduché hudební nástroje rozhodně vzbudí zájem. Rovněž tvary - skládanky, kdy se do otvoru ve tvaru kruhu musí strčit kulatá kostička a do otvoru ve tvaru čtverce hranatá… Kostky s obrázky, co se skládají do sebe, a ze kterých mohou děti postavit věž (a následně ji zbourat). Chlapečci ocení první jednoduchá auta a holčičky menší panenky s měkkým tělem.

Už skoro velké holky a kluci od 2 do 3 let

Tady už se zájmy chlapečků a holčiček začínají trochu lišit. Klukům uděláte radost kolejnicemi s vláčky, autem na setrvačník, pěnovým mečem; holčičkám větší panenkou s kočárkem a lahví mléka, pejskem, co štěká a vrtí ocasem, nebo koníčkem, co řehtá a pochoduje.

Mezi unisexové hračky tohoto věku pak patří různé hrací počítače, zmenšeniny domácích nástrojů denní potřeby jako koště, mop či vysavač, kuchyňky (ano, navzdory vžité představě baví vařit, péct a připravovat nejrůznější pokrmy i kluky!), první jednoduché stavebnice s velkými kostkami, magnetické obrázky na lednici a knížky s oblíbenými postavičkami a dětskými hrdiny.

„Velké“ děti od 3 let výš

U kluků přirozeně pořád jedou vláčky a nejrůznější vlakové příslušenství - nádraží, depa, křižovatky tratí, atd. Chybu rozhodně neuděláte ani autodráhou, několika poschoďovou garáží či autem na dálkové ovládání. Další kapitolou jsou dinosauři – velcí, malí, dinosauří knížky, samolepky či omalovánky. Holky začínají objevovat kouzla barbín a dovedou se na dlouhé minuty zabavit s domečky pro panenky či u dřevěných farem se zvířátky. S dětmi se již dají hrát první hry – pexesa, deskové hry na poznávání barev či tvarů, hry, kde se musí plnit nejrůznější úkoly. Dalším novým okruhem zájmu jsou tvořivé hračky – výtvarné a korálkové (i když s těmi ještě opatrně). Děti od tří let již také ocení první tablet, dokážou skládat jednoduchá puzzle, kreslit na tabuli a víc a víc času stráví stavěním stavebnic.
Tak příjemné hraní!

Témata: Děti, Rodina, Hračky pro děti, Stromeček, Tip, Básnička, Dálkové ovládání, Věk, Strom, Říkanka, Dar, Pohyb dětí

Mohlo by vás zajímat
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Nekupujte zbytečnosti. Máma čtyř dětí radí, co opravdu s dětmi využijete
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
Kdyby chlapi chodili k porodům, nebyly by války, říká zpěvák Roman Tomeš
Malá Charlotte slaví 4. narozeniny! Jakou bude mít školní uniformu?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Marie Doležalová: Po porodu jsme všechny tlusté. Kašleme na ostatní

Horoskopy

Ryby Do popředí se dere starost o budoucnost dětí. Vkládáte se do toho, i když jsou dospělé. Nevnucujete se.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Libor, Liboslav, Luboslav

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu