Maminka.czNovorozenec

Co napoví hmotnost po porodu a pár dní po něm?

Kolik váží a měří, bývají nejčastější dotazy ihned za pohlavím a jménem právě narozeného miminka. Váha je totiž symbolem zdraví, síly, donošenosti.
, Časopis Maminka
15. 10. 2013
Co napoví hmotnost po porodu a pár dní po něm?

Je pravda, že rozpětí hmotnosti novorozence může být poměrně velké. To běžné se uvádí mezi 2800 až 4000 gramy. 

Díky pečlivému sledování v průběhu celého těhotenství mají porodník i budoucí maminka poměrně jasnou představu, jak velké miminko se v děloze skrývá. Když je vše v pořádku a gravidita probíhá fyziologicky, jsou přírůstky váhy a délky plodu hrdé mamince hlášené a zaznamenávané při každé pravidelné prohlídce.

Novorozenec: všechno, co potřebujete vědět

Větší je kluk? Není pravidlem

Rozdíly hmotnosti plodu jsou v průběhu devíti měsíců ohromné: po velikosti jahody v 8. týdnu, kdy embryo váží asi 3–4 gramy, dosahuje v 16. týdnu už 100–200 g, v polovině těhotenství kolem 280 g a postupně se blíží ke své „cílové“ porodní váze. Ta kromě výživy a celkového průběhu gravidity závisí i na genetických dispozicích rodičů. V plné síle se projeví až v prvních měsících a letech života dítěte, porodní váhu spíš ovlivňuje maminčina životospráva a případné nemoci v průběhu těhotenství (například cukrovka může způsobit větší váhu miminka).

Představa, že porodní váha souvisí s pohlavím dítěte, je zavádějící. Podle vrchní sestry Gynekologicko­porodnického oddělení Nemocnice Neratovice, Dity Schniererové, DiS., si na oddělení sice statistiku nedělají, ale podle bohatých zkušeností mají ověřeno, že se může narodit pětikilová holčička a několik minut po ní chlapeček s poloviční hmotností.

Čím vás překvapí novorozenec

Jak se váha vyvíjí v prvních hodinách a dnech

Během prvních 48 hodin života novorozence jeho porodní váha poklesne asi o 10 %. To je jev zcela běžný, přirozený a maminky se nemusí ničeho obávat. V této době ještě u ženy nenastoupila laktace, miminko se adaptuje na život mimo dělohu a k tomu patří kromě jiných projevů i lehký pokles porodní hmotnosti. Druhý až třetí den po narození se postupně učí sát mateřské mléko, které se mamince tvoří, a úbytek váhy se zastaví.

Porodní asistentky a sestry na oddělení šestinedělí pomáhají čerstvým maminkám s technikou kojení (dítě je přiloženo k prsu okamžitě po narození, nejpozději do půl hodiny po porodu, aby se vytvořil sací reflex a spustila tvorba mléka) a kontrolně převažují v pravidelných intervalech novorozená miminka. Pečlivě zaznamenávají do grafu vývoj hmotnosti, protože extrémní výkyvy směrem dolů mohou naznačovat závažné zdravotní komplikace a rizika. Ty se mohou vyskytnout i na straně maminky: někdy se z nejrůznějších důvodů (náročný porod, poporodní zranění, operativně vedený porod, zánět prsní žlázy…) opozdí nástup laktace. Pak je úbytek váhy u novorozence vyšší.

První pomoc pro novorozence: Jakou kosmetiku a léky mít doma?

Stres, odmítání prsu

Kojení je sice nejpřirozenější způsob přijímání potravy a mateřské mléko nejdůležitější zdroj všech potřebných živin v prvních měsících života, ale zároveň se může stát noční můrou. Řada žen se velice bojí, že kojení nezvládne, že nebude mít dostatek mléka, že nebude umět své dítě nakrmit. Takto vyvolaný stres může děťátko z matky vycítit a skutečně krmení odmítat. Lavina se spouští.

Pláč, vysílení a hlad ztíží celou situaci a miminko nebude mít k sání dostatečnou energii. Maminka, už tak po porodu a kvůli hormonální bouři v organismu přecitlivělá, nemá k pláči daleko a vzájemné nepochopení a nesoulad jsou na světě. V takovém případě je třeba citlivý přístup laktační poradkyně nebo sestry na oddělení. Je důležité, aby žena odcházela z porodnice rozkojená, v nové roli sebejistá. Dočasným řešením se může stát odstříkávání mateřského mléka a krmení dítěte alternativními způsoby (například stříkačkou či lžičkou), ale rozhodně kojení hned nevzdávejte. Zvlášť když k tomu nejsou zásadní objektivní důvody.

Ptejte se, ptejte se...

Maminky by se neměly stydět ptát, vždyť jsou ve své roli velice krátkou dobu a většinou poprvé. Zdravotní sestry na oddělení pomáhají s přebalováním, koupáním i další péčí o novorozence, zároveň sledují úbytky a posléze přibývání tělesné hmotnosti.

Maminky si zapisují pečlivě po každém krmení, kolik jejich potomek vypil, zda už měl stoličku, kolik plenek promočil za den. Všechny tyto ukazatele mají silnou výpovědní hodnotu, zda se stav novorozence vyvíjí obvyklým způsobem. Když miminko ztrácí váhu neustále, zdravotníci sledují příjem tekutin (buď množství mateřského mléka, nebo dokrmu), pravidelné vážení a kontroly jsou samozřejmostí.

Kdy už půjdeme domů?

Tato otázka hýbá oddělením šestinedělí. Zdravý donošený novorozenec odchází s maminkou obvykle čtvrtý den. Podmínkou je, aby se jeho váhový úbytek zastavil. Jako kontrola slouží převážení oproti předchozímu dni. Samozřejmě záleží i na porodní váze, ale miminko, které je propouštěno do domácí péče, musí dosáhnout minimální váhy 2 kilogramy (spíš o trochu více). Když má novorozenec ztížený vstup do života vyšším úbytkem váhy v prvních dnech, je na to upozorněn pediatr, který ho přebírá do péče (podrobně v propouštěcí zprávě). Na něm záleží, jakou péči bude dítěti věnovat. Obvykle se jedná o častější návštěvy poradny.

Článek vyšel v časopisu Maminka 9/2013


Témata: Děti, Novorozenec, Porod, Časopis Maminka, Šestinedělí, Poporodní zranění, Nejrůznější důvody, Neratovice, Čtvrtý den, Objektivní důvod, Citlivý přístup, Nejpřirozenější způsob, Pár, Vedený porod, Hmotnost, Nemocnice Neratovice, Porodní váha, Mámin hlas, Velké miminko, Obvyklý způsob, Náročný porod, První hodina, Váhový úbytek

Mohlo by vás zajímat
Meghan je přesně typ princezny, kterou naše dcery potřebují za vzor
Synové se rvou jako koně. Už si nevíme rady, svěřila se zoufalá máma
Maminka roku vyhraje rodinný zájezd do hotelu Dachsteinkönig
Aromaterapie: Může zpříjemnit těhotenství a usnadnit porod či kojení

Horoskopy

Střelec Neposedný Mars vytváří svou opozicí napětí, takže ode dneška budete v pořádném stresu. Jste tak…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Monika, Konstantin, EleniRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu