Maminka.czNovorozenec

Co napoví hmotnost po porodu a pár dní po něm?

, Časopis Maminka
15. 10. 2013
Co napoví hmotnost po porodu a pár dní po něm?
Kolik váží a měří, bývají nejčastější dotazy ihned za pohlavím a jménem právě narozeného miminka. Váha je totiž symbolem zdraví, síly, donošenosti.

Je pravda, že rozpětí hmotnosti novorozence může být poměrně velké. To běžné se uvádí mezi 2800 až 4000 gramy. 

Díky pečlivému sledování v průběhu celého těhotenství mají porodník i budoucí maminka poměrně jasnou představu, jak velké miminko se v děloze skrývá. Když je vše v pořádku a gravidita probíhá fyziologicky, jsou přírůstky váhy a délky plodu hrdé mamince hlášené a zaznamenávané při každé pravidelné prohlídce.

Novorozenec: všechno, co potřebujete vědět

Větší je kluk? Není pravidlem

Rozdíly hmotnosti plodu jsou v průběhu devíti měsíců ohromné: po velikosti jahody v 8. týdnu, kdy embryo váží asi 3–4 gramy, dosahuje v 16. týdnu už 100–200 g, v polovině těhotenství kolem 280 g a postupně se blíží ke své „cílové“ porodní váze. Ta kromě výživy a celkového průběhu gravidity závisí i na genetických dispozicích rodičů. V plné síle se projeví až v prvních měsících a letech života dítěte, porodní váhu spíš ovlivňuje maminčina životospráva a případné nemoci v průběhu těhotenství (například cukrovka může způsobit větší váhu miminka).

Představa, že porodní váha souvisí s pohlavím dítěte, je zavádějící. Podle vrchní sestry Gynekologicko­porodnického oddělení Nemocnice Neratovice, Dity Schniererové, DiS., si na oddělení sice statistiku nedělají, ale podle bohatých zkušeností mají ověřeno, že se může narodit pětikilová holčička a několik minut po ní chlapeček s poloviční hmotností.

Čím vás překvapí novorozenec

Jak se váha vyvíjí v prvních hodinách a dnech

Během prvních 48 hodin života novorozence jeho porodní váha poklesne asi o 10 %. To je jev zcela běžný, přirozený a maminky se nemusí ničeho obávat. V této době ještě u ženy nenastoupila laktace, miminko se adaptuje na život mimo dělohu a k tomu patří kromě jiných projevů i lehký pokles porodní hmotnosti. Druhý až třetí den po narození se postupně učí sát mateřské mléko, které se mamince tvoří, a úbytek váhy se zastaví.

Porodní asistentky a sestry na oddělení šestinedělí pomáhají čerstvým maminkám s technikou kojení (dítě je přiloženo k prsu okamžitě po narození, nejpozději do půl hodiny po porodu, aby se vytvořil sací reflex a spustila tvorba mléka) a kontrolně převažují v pravidelných intervalech novorozená miminka. Pečlivě zaznamenávají do grafu vývoj hmotnosti, protože extrémní výkyvy směrem dolů mohou naznačovat závažné zdravotní komplikace a rizika. Ty se mohou vyskytnout i na straně maminky: někdy se z nejrůznějších důvodů (náročný porod, poporodní zranění, operativně vedený porod, zánět prsní žlázy…) opozdí nástup laktace. Pak je úbytek váhy u novorozence vyšší.

První pomoc pro novorozence: Jakou kosmetiku a léky mít doma?

Stres, odmítání prsu

Kojení je sice nejpřirozenější způsob přijímání potravy a mateřské mléko nejdůležitější zdroj všech potřebných živin v prvních měsících života, ale zároveň se může stát noční můrou. Řada žen se velice bojí, že kojení nezvládne, že nebude mít dostatek mléka, že nebude umět své dítě nakrmit. Takto vyvolaný stres může děťátko z matky vycítit a skutečně krmení odmítat. Lavina se spouští.

Pláč, vysílení a hlad ztíží celou situaci a miminko nebude mít k sání dostatečnou energii. Maminka, už tak po porodu a kvůli hormonální bouři v organismu přecitlivělá, nemá k pláči daleko a vzájemné nepochopení a nesoulad jsou na světě. V takovém případě je třeba citlivý přístup laktační poradkyně nebo sestry na oddělení. Je důležité, aby žena odcházela z porodnice rozkojená, v nové roli sebejistá. Dočasným řešením se může stát odstříkávání mateřského mléka a krmení dítěte alternativními způsoby (například stříkačkou či lžičkou), ale rozhodně kojení hned nevzdávejte. Zvlášť když k tomu nejsou zásadní objektivní důvody.

Ptejte se, ptejte se...

Maminky by se neměly stydět ptát, vždyť jsou ve své roli velice krátkou dobu a většinou poprvé. Zdravotní sestry na oddělení pomáhají s přebalováním, koupáním i další péčí o novorozence, zároveň sledují úbytky a posléze přibývání tělesné hmotnosti.

Maminky si zapisují pečlivě po každém krmení, kolik jejich potomek vypil, zda už měl stoličku, kolik plenek promočil za den. Všechny tyto ukazatele mají silnou výpovědní hodnotu, zda se stav novorozence vyvíjí obvyklým způsobem. Když miminko ztrácí váhu neustále, zdravotníci sledují příjem tekutin (buď množství mateřského mléka, nebo dokrmu), pravidelné vážení a kontroly jsou samozřejmostí.

Kdy už půjdeme domů?

Tato otázka hýbá oddělením šestinedělí. Zdravý donošený novorozenec odchází s maminkou obvykle čtvrtý den. Podmínkou je, aby se jeho váhový úbytek zastavil. Jako kontrola slouží převážení oproti předchozímu dni. Samozřejmě záleží i na porodní váze, ale miminko, které je propouštěno do domácí péče, musí dosáhnout minimální váhy 2 kilogramy (spíš o trochu více). Když má novorozenec ztížený vstup do života vyšším úbytkem váhy v prvních dnech, je na to upozorněn pediatr, který ho přebírá do péče (podrobně v propouštěcí zprávě). Na něm záleží, jakou péči bude dítěti věnovat. Obvykle se jedná o častější návštěvy poradny.

Článek vyšel v časopisu Maminka 9/2013

Témata: Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Šestinedělí, Po porodu, Nemocnice Neratovice, Par, Porodní váha, Poporodní zranění, Nejpřirozenější způsob, Úbytek váhy, Mámin hlas, Vedený porod, Neratovice, První hodina, Velké miminko, Náročný porod, Citlivý přístup, Hmotnost, Čtvrtý den, Pár, Váhový úbytek, Nejrůznější důvody, HMO

Mohlo by vás zajímat
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Rodičovská dovolená 2021: Vše, co o ní potřebujete vědět
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Holky a kluci vypadají v děloze stejně! Kdy se jejich pohlaví začne lišit?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Vodnář Když vám bude chtít partner pomoc a podpořit vaše nápady, tak se tomu nebraňte. Moc dobře ví, že nejste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nina, Rafaela

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné