Maminka.czTěhotenství

Co napoví těhotenské bříško? Fyzioterapeutka radí, co dělat proti nejčastějším bolestem v těhotenství

Michaela Láchová 17.  5.  2023
Těhotenské bříško. Každé je jiné, a přesto mají mnohé společné. Všechna těhotenská bříška jsou krásná a všechna skrývají minimálně jeden poklad, který pro vás bude už na celý život tím nejvzácnějším. Co všechno tvar bříška prozradí?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na první dobrou vás možná napadne pohlaví miminka. To se tak přece říká, špičaté bývá předzvěstí kluka a kulaté zase holčičky, která prý mamince, na rozdíl od chlapečka, „bere krásu“ (což každá žena určitě strašně ráda slyší). Zatímco v tomhle případě to bude vždycky padesát na padesát a pravdu se stejně dozvíte zřejmě až na některém z pozdějších ultrazvuků (anebo po porodu), můžete se zaměřit na tvar bříška i v jiných souvislostech.

Třeba v rámci prevence bolestí, které vás mohou ve sladkém očekávání zaskočit. A právě na těhotenské bříško očima fyzioterapeuta se společně podíváme blíž.

VIDEO: Podcast Maminka: Bolest břicha v těhotenství

Než se břicho ukáže…

Ještě než břicho vůbec povyleze na světlo světa, v těle nastávající mámy se odehrává velká spousta novinek, které také více či méně ovlivňují to, jak se cítí. „Velké změny probíhají už od počátku těhotenství v lymfatickém systému. Když pak postupně bříško roste, ‚sedí‘ na lymfatických uzlinách a krevním řečišti, které jde do nohou. Takže mohou vznikat křečové žíly a otékat nohy. Stoupá hladina hormonů, estrogen v těle navíc způsobuje, že veškeré vazivo je volnější, elastičtější a měkčí, povolují klouby v oblasti pánve a žeber a podporují elasticitu pánevního dna pro snadnější průchod miminka,“ vyjmenovává fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková (FYZIOklinika.cz).

V souvislosti s tím povoluje i symfýza, tedy spojení dvou kostí vepředu u stydké spony, přičemž maminky pak mohou mít bolesti vepředu v pánvi, v kyčelních kloubech, tříslech, ale i v hýždích, protože dochází k útlaku nervů. 

V pokračování pro předplatitele také najdete

Nejčastější bolesti v těhotenství a co proti nim dělat?

Rozhovor s fyzioterapeutkou.

Tejpování bříška.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Těhotenství, Miminko, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Fyzioterapie, Bolest, Bolest zad, páteř, Maminka, Fyzioterapeutka, Bříško, Pánev, Iva Bílková, Ludmila Mojžíšová, Břicho, Kloub
Mohlo by vás zajímat