[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Na první dobrou vás možná napadne pohlaví miminka. To se tak přece říká, špičaté bývá předzvěstí kluka a kulaté zase holčičky, která prý mamince, na rozdíl od chlapečka, „bere krásu“ (což každá žena určitě strašně ráda slyší). Zatímco v tomhle případě to bude vždycky padesát na padesát a pravdu se stejně dozvíte zřejmě až na některém z pozdějších ultrazvuků (anebo po porodu), můžete se zaměřit na tvar bříška i v jiných souvislostech.
Třeba v rámci prevence bolestí, které vás mohou ve sladkém očekávání zaskočit. A právě na těhotenské bříško očima fyzioterapeuta se společně podíváme blíž.
Ještě než břicho vůbec povyleze na světlo světa, v těle nastávající mámy se odehrává velká spousta novinek, které také více či méně ovlivňují to, jak se cítí. „Velké změny probíhají už od počátku těhotenství v lymfatickém systému. Když pak postupně bříško roste, ‚sedí‘ na lymfatických uzlinách a krevním řečišti, které jde do nohou. Takže mohou vznikat křečové žíly a otékat nohy. Stoupá hladina hormonů, estrogen v těle navíc způsobuje, že veškeré vazivo je volnější, elastičtější a měkčí, povolují klouby v oblasti pánve a žeber a podporují elasticitu pánevního dna pro snadnější průchod miminka,“ vyjmenovává fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková (FYZIOklinika.cz).
V souvislosti s tím povoluje i symfýza, tedy spojení dvou kostí vepředu u stydké spony, přičemž maminky pak mohou mít bolesti vepředu v pánvi, v kyčelních kloubech, tříslech, ale i v hýždích, protože dochází k útlaku nervů.
Nejčastější bolesti v těhotenství a co proti nim dělat?
Rozhovor s fyzioterapeutkou.
Tejpování bříška.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Už mám předplatné. Přihlásit se