Maminka.czZdraví

Co nás svět může naučit

, Časopis Moje psychologie
4. 11. 2009
Co nás svět může naučit
V některých zemích lidé umějí žít. Nezatěžují rozpočet státního zdravotnictví, svého lékaře znají jen podle jména a slovo stres jim nic neříká. Těší se pevnému zdraví, optimismu a namísto léků užívají života. Jaké je tajemství jejich kondice?

Štíhlá figura

Nemusíte mít postavu jako modelka, stačí, když nepřekročíte hodnotu BMI (index tělesné hmotnosti) nad 25. To se evidentně daří většině Korejců, kteří mají podle statistik Světové zdravotnické organizace nejmenší problémy s nadváhou. U nás se za posledních dvacet let počet obézních lidí zdvojnásobil a stále stoupá.

Inspirujte se Švýcarskem

Ani ementál, ani čokoláda Milka nezabránily tomu, aby se Švýcarsko objevilo na předních příčkách tabulky s nejštíhlejším obyvatelstvem. Jak to dělají? Skoro neustále chodí pěšky a před autem dávají přednost kolu. „U nás možná v autě netrávíme tolik času jako Američané, chůzí ‚po vlastních‘ ale trávíme čím dál méně času. Totéž platí o pravidelném sportu.

Ten se přitom stará nejen o udržení hezké figury, vybudování svalové hmoty a zlepšení koordinace pohybu, ale také o psychickou pohodu a celkové zdraví organismu. Pohyb totiž zlepšuje srdeční činnost a reguluje krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi, posiluje imunitní systém i obranyschopnost celého organismu. Začít můžete dlouhými procházkami, nebo prostě při cestě do práce nechte auto doma,“ radí osobní trenérka Radka Tichá.
Nejštíhlejší vyspělé země:

1. Korea

2. Japonsko

3. Norsko

4. Singapur

5. Švýcarsko

Dlouhý život

Zatímco střední délka života při narození je podle nejnovějších studií nejvyšší v Macau (84 let), na předních příčkách v dlouhověkosti se tradičně již nějakou dobu drží obyvatelé Japonska. Lidé se zde běžně dožívají v průměru 83 let a počet lidí starších 100 let se v této zemi za posledních šest let více než zdvojnásobil! Pro Českou republiku, krajinu, kde se lidé dožívají méně, než je průměr Evropské unie, je to možná trochu vysoká meta, někde se ale přece začít musí...

Inspirujte se Japonskem

Kromě genetických důvodů a pravidelného pohybu, který není lidem ze země vycházejícího slunce cizí ani ve vysokém věku, hraje velkou roli také kultura střídmosti. Typické japonské jídlo představuje polovinu průměrného pokrmu západních krajin, navíc se někteří při konzumaci stále drží starého japonského přísloví „Hara hachi bunme“, které v překladu zní podobně jako naše „Jez do polosyta, pij do polopita“. Jídelníček Japonců tvoří hlavně nízkotučné potraviny bohaté na bílkoviny. Nesmí v něm chybět denní porce ryb, rýže a sójových produktů, které se ve většině českých domácností objevují jen zřídka.

„Téměř polovina Japonců obvykle začíná svůj den miso polévkou bohatou na spoustu vitaminů, minerálů, bílkovin i enzymů, která spolu s bílou rýží tvoří tradiční japonskou snídani. Pokud vám toto není po chuti, zařaďte do svého jídelníčku alespoň sójové mléko a tofu, které se dá upravit na tisíc způsobů a je vhodné pro přípravu slaných i sladkých pokrmů,“ radí Marcela Linderová, odbornice na výživu, podle které se můžeme Japonskem inspirovat také v pití zeleného čaje. Díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá snižovat cholesterol i riziko vzniku rakoviny.

Aktuální žebříček dlouhověkosti:

1. Macao

2. Andorra

3. Japonsko

4. Singapur

5. San Marino

Zdravé srdce

Česká republika patří tradičně mezi země, kde na cévní a srdeční selhání umírá nejvíce lidí. Ročně je to kolem 23 tisíc osob, přičemž třetina zemře už cestou do nemocnice. Nevhodný životní styl si prostě žádá své oběti. To ale rozhodně není případ Francie, která patří dlouhodobě mezi země, kde srdeční nemoci ročně postihnou nejméně osob. Průměrnému Francouzi podle průzkumů hrozí zhruba třikrát menší riziko, že umře na infarkt, než stejně starému Američanovi.

Inspirujte se Francií

Takzvaným francouzským paradoxem je fakt, že navzdory nezdravému jídelníčku bohatému na nasycené tuky trpí Francouzi relativně nízkým výskytem akutních srdečních příhod. Údajně za to může vysoká spotřeba vína, kterého každý Francouz vypije ročně průměrně 67 litrů. Speciálně nápoj z červených hroznů totiž obsahuje prokyanidy a resveratrol, antioxidanty, které zlepšují funkci cév. „Nemusíte se samozřejmě každý den opíjet. Aby vaše tělo získalo potřebné výživné látky, stačí jedna sklenka denně. Již dvě deci vína denně mohou podle studií snížit riziko srdečních nemocí až o 40 %,“ říká dietoložka Linderová. Dobrá zpráva je, že podle odborníků je hladina resveratrolu ve většině českých a moravských vín srovnatelná s vyhlášenými francouzskými víny z Burgundska či Bordeaux.

Země s nejnižším výskytem srdečních příhod:

1. Francie

2. Japonsko

3. Španělsko

4. Švýcarsko

5. Monako

Šťastný život

Když britská Leicesterská univerzita zveřejnila výsledky studie Světová mapa štěstí, která zahrnovala 178 zemí, mnohé jejich vítěz možná překvapil. Ukázalo se totiž, že nejšťastnější lidé žijí v Dánsku (Česká republika se umístila na 54. příčce, Slovensko na 88.). A to navzdory tomu, že musejí platit jedny z nejvyšších daní na světě.

Inspirujte se Dánskem Tajemstvím spokojeného života obyvatel této severské země je zřejmě jejich bohatý společenský život. Až 92 % Dánů totiž patří do nějaké komunity, klubu, zájmového kroužku či skupiny. Vedou čilý sociální život a o vysokou hladinu serotoninu se starají i tak, že namísto auta, které si v domovině spisovatele Hanse Christiana Andersena může dovolit skoro každý, volí velká část lidí raději kolo. Což zase souvisí s faktem, že Dánsko patří mezi země, které se mohou pochlubit nejméně konzumní společností.

Lidé mají rádi hezké věci, ale nákupy a sobecký způsob života nejsou jejich prioritou. Dánové věří, že zážitky, ne materiální věci jsou tím, co je v životě důležité. A výzkumy to potvrzují: Když se vědci z univerzity v Coloradu obyvatel Dánska zeptali, za co utratili v poslední době nejvíce peněz, věci jako lístky na koncert či romantická večeře se mezi odpověďmi objevovaly 2x častěji než třeba nové šaty nebo mobil.

Země s nejšťastnějším obyvatelstvem:

1. Dánsko

2. Švýcarsko

3. Rakousko

4. Island

5. Bahamy

Sourozenecké předplatné - únor 2020
Témata: Zdraví, Časopis Moje psychologie, Náš, Milka, Nejmenší problém, Dánsko, Celkové zdraví, Muž, Korea, Japonsko, Nejnižší výskyt, Nízký výskyt, Svět, Romantická večeře, Vycházející slunce, Christiana, Leicester, Švýcarsko

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Dítě, které vás dokáže nejvíc vytočit, se vám prý nejvíc podobá
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Muž píše o porodu: Bolest byla cítit po celém sále, zatínal jsem zuby s ženou
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři

Horoskopy

Vodnář Přípravy na rodinnou akci jsou v plném proudu! Uspořádejte oslavu podle svých představ. Nakonec vás…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lumír, Maja, Lumíra

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné