[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Sice ji obvykle nemáme moc rády, dokonce o ní často nepříliš hezky mluvíme a obyčejně míváme soucit se svými dcerami, když „to poprvé dostanou“, avšak přesto nakonec pociťujeme nostalgii, když definitivně skočí.
Menstruace nás provází velkou částí života, a i když nemusí být vždy vítanou společnicí, je její pravidelný a normální průběh jednou ze známek toho, že v našem organismu fungují věci tak, jak mají. A co nám vlastní průběh menstruace může naznačovat? Na co nás může upozorňovat?
Tělo: Silnější krvácení se častěji vyskytuje u mladých dívek, které ještě pravidelně neovulují a u žen, které se blíží k menopauze. Silnější menstruace může kupodivu také naznačovat, že během cyklu nedošlo k uvolnění vajíčka (anovulační cyklus).
Silné krvácení se u žen objevuje i po tom, co po porodu a kojení několik měsíců nemenstruovaly (nebo se menstruace jednorázově opozdila) – tento stav se obvykle po čase sám upraví.
Silná menstruace však může naznačovat problémy v hormonální oblasti, například se štítnou žlázou. Silné krvácení též patří mezi příznaky endometriózy či myomu (v těchto případech se často přidruží i silnější bolesti). Některé zdravé ženy však mívají silnější menzes celoživotně, co to vypovídá o jejich duši?
Duše: Krev je prý symbolem životní síly a tou mnohé ženy velmi plýtvají – někteří alternativně smýšlející odborníci na ženskou duši tvrdí, že silnou menstruaci mívají „ženy spasitelky“, dámy se silným sklonem k sebeobětovaní se rodině a druhým lidem.
Zkrátka ženy co více dávají, než berou, avšak zároveň s tímto stavem nejsou vnitřně spokojené, protože nemají čas na sebe, na svou radost. Navíc se obvykle cítí značně nedoceněné a nemilované.
Tělo: Krátká a slabá menstruace, stejně jako vydatná a dlouhá mohou být zcela normálním jevem. Nicméně v některých případech může být slabé krvácení příznakem nízké děložní sliznice (a s ní souvisejícími problémy s otěhotněním!).
Zajímavá jsou ale i svědectví některých žen, které přešly na vyváženou rostlinnou stravu a tvrdí, že změna stravy měla po čase vliv také i na průběh menstruace; ta je slabší a méně bolestivá. (Nicméně úplná ztráta menstruace bývá spojována s poruchami příjmy potravy, např. s anorexií.)
Duše: Ženy se slabou menstruací dávají ostatním údajně velice málo, někdy prý mívají až narcistické sklony, jsou vůči sobě úzkostné a úzkostlivé a jejich osobní zájmy i prospěch jsou vždy na prvním místě – i když to nemusí být na první pohled vůbec zřejmé.
Optimističtější tantrický pohled naopak říká, že ženy se slabou menstruací lépe využívají energii pánevního dna, což se může kladně projevovat v mnoha ohledech života – v sexuální oblasti, v lepší kondici a regeneraci apod.
Tělo: Nepravidelná menstruace dospělých žen často naznačuje, že se v organismu dějí obvykle nepříliš vítané změny. Příčin může být celá řada; od méně závažných, po skutečně závažné. Za nepravidelností může stát dlouhodobý stres nebo třeba cestování.
Příčinou však někdy bývá i neléčený zánět, polyp, cysta a ve výjimečných případech i mimoděložní těhotenství či nádor. Nepravidelnost může upozorňovat také na hormonální poruchy, například na onemocnění štítné žlázy. Nepravidelnost se pochopitelně vyskytuje během kojení i nějaký čas po jeho ukončení a také na začátku menopauzy.
Duše: Pokud menstruace přichází dříve, naznačuje tím tělo vnitřní nedočkavost duše a sklony k překotnému a unáhlenému jednání. V opačném případě, kdy se menstruace opožďuje, jde prý o dámu vnitřně rezignovanou, nezdravě smířenou s negativními věcmi v jejím životě, od kterého už nic nečeká a staví se k němu pasivně.
Menstruace je pochopitelně též znakem plodnosti, a tak se údajně může i podvědomá neochota darovat život projevit právě na její nepravidelnosti.
Tělo: Jistá míra bolesti je při menstruaci běžná, navíc každá žena tuto bolest vnímá jinak. Silné bolesti mohou upozorňovat jak na některá onemocnění (viz výše), tak na obyčejné prochladnutí.
Méně známá příčina silných menstruačních bolestí v některých případech souvisí s předchozím (i skrytým) poraněním či dysfunkcí v oblasti páteře či pánve – tehdy pomůže spíše fyzioterapeut než gynekolog.
Duše: Bolest během menstruace prý značí skrytou bolest v duši – neodpuštění, napětí a nejistotu apod. Bolest má ženu vrátit k jejímu ženství, upozornit ji na to, že nemusí být za všech okolností silná, že může (a má!) zvolnit – ostatně mnoho náboženských systémů osvobozovalo menstruující ženy od těžkých prací a některých dalších povinností (ženy byly v období menstruace údajně nečisté… ale ženy věděly své).