Maminka.czBatole

Co od vás batole doopravdy potřebuje k tomu, aby se pořád učilo něco nového?

Jana Potužníková 19.  2.  2021
Co od vás batole doopravdy potřebuje k tomu, aby se pořád učilo něco nového?
Období mezi prvním a třetím rokem života hraje v učení dětí tak zásadní roli, že si zaslouží vaši velkou pozornost. Ano, vaši mateřskou, protože předškolní pedagogika u nás existuje prakticky až od tří let, takže takové vzdělávání batolat je čistě na nás, mámách. Co od nás doopravdy potřebují?
  1. ČAS – Váš čas, který dáte aktivní spoluúčasti na aktivitách, které jsou mu v batolecím věku vlastní. Na nekonečné skládání kostek, přebírání se knoflíky, které tajně sebralo ze šuplíku. Ale také třeba na to, aby se vycouralo v kaluži. V jeho světě je úplně jedno, že potřebujete rychle na autobus. Má otevřené okno příležitostí na to vnímat svět smysly, a tak to také dělá.
  2. TRPĚLIVOST –  Protože když si po stolečku rozdrobí svačinu, aby ji „navíc“ poznalo hmatem, nejen chutí, je to někdy těžké.
  3. PROSTOR K NÁPODOBĚ – Tedy možnost být s vámi u každodenní rutiny, dělat maximum věcí s vámi, což kromě jiného vyžaduje trochu upozadit také mateřský strach, potřebu všechno stíhat a podobně. Je to o vašem dočasném „zpomalení“.
  4. PODNĚTY – Což klidně mohou být zase věci denní potřeby, které najdete běžně doma. A když ohlídáte, aby podněty byly „vícesmyslové“, tak naprosto super. Proto se hodí vzít batole také na nějaký pro něj speciálně určený kurz.
  5. SOCIÁLNÍ INTERAKCI – Nejen na těch kurzech, kde potkává vrstevníky, ale také v rámci rodiny. Protože každý člen může dítě posouvat v něčem jiném, v tom „svém“. I kdyby s ním dělali stejné věci jako vy, budou mít zase jiné způsoby…
  6. DŮVĚRU – Většinu věcí se totiž děti při tom všem dokážou v součtu naučit samy. Víte třeba, že jen při nácviku chůze takové batole nachodí až 6 hodin denně a ujde na 9000 kroků? Ne proto, že má cíl někam dojít, ale proto, že má trpělivost neustále zkoušet se zvedat, ťapat a riskne si i to neustálé padání. A i padání mu dá hodně do života – potřebu se znovu zvednout, občas vydržet nějakou tu bolístku, protože stojí za to jít zase dál. Anebo… Uvědomujete si, že když se učí jazyk, byť ten mateřský, zvládne ho ovládnout do svých asi 4 let vlastně kompletně? Abyste se vy dneska naučila novému jazyku, kolik času by vás to stálo?
  7. INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP – Proto je třeba zrovna v rozvoji řeči úplně mimo „tlak“ na to, aby už mluvilo. Ono mluvit bude tak jako tak. Jen si k tomu potřebuje ve svém vlastním tempu vytvořit dostatečně silnou spleť neuronů. A dokud to „nejde“, tak prostě třeba znakujte! Nebo si pomozte k porozumění jinak, po svém. Dejte mu ale tolik času a prostoru, kolik právě individuálně potřebuje. A to platí o všech oblastech vývoje. U dětí není třeba spěchat, načasovávat pokroky. Děti vědí, kdy jsou na ně zralé, a pak je přesně samy zvládnou.

VIDEO: Co by batole mělo umět v jednom roce? 

Vše o genech a výchově se dozvíte v novém čísle časopisu Maminka
GALERIE: To nejím! 40 nesmyslných důvodů, proč děti odmítají jídlo
Témata: Rodina, Batole, Jak na to, Hry pro děti, pořad, Hmat, Pedagogika, Velká pozornost, Rok života, Maximum, Porozumění, Svačina, Učení, Šuplík
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod