Maminka.czBatole

Co od vás batole doopravdy potřebuje k tomu, aby se pořád učilo něco nového?

19. 2. 2021
Co od vás batole doopravdy potřebuje k tomu, aby se pořád učilo něco nového?
Období mezi prvním a třetím rokem života hraje v učení dětí tak zásadní roli, že si zaslouží vaši velkou pozornost. Ano, vaši mateřskou, protože předškolní pedagogika u nás existuje prakticky až od tří let, takže takové vzdělávání batolat je čistě na nás, mámách. Co od nás doopravdy potřebují?
  1. ČAS – Váš čas, který dáte aktivní spoluúčasti na aktivitách, které jsou mu v batolecím věku vlastní. Na nekonečné skládání kostek, přebírání se knoflíky, které tajně sebralo ze šuplíku. Ale také třeba na to, aby se vycouralo v kaluži. V jeho světě je úplně jedno, že potřebujete rychle na autobus. Má otevřené okno příležitostí na to vnímat svět smysly, a tak to také dělá.
  2. TRPĚLIVOST –  Protože když si po stolečku rozdrobí svačinu, aby ji „navíc“ poznalo hmatem, nejen chutí, je to někdy těžké.
  3. PROSTOR K NÁPODOBĚ – Tedy možnost být s vámi u každodenní rutiny, dělat maximum věcí s vámi, což kromě jiného vyžaduje trochu upozadit také mateřský strach, potřebu všechno stíhat a podobně. Je to o vašem dočasném „zpomalení“.
  4. PODNĚTY – Což klidně mohou být zase věci denní potřeby, které najdete běžně doma. A když ohlídáte, aby podněty byly „vícesmyslové“, tak naprosto super. Proto se hodí vzít batole také na nějaký pro něj speciálně určený kurz.
  5. SOCIÁLNÍ INTERAKCI – Nejen na těch kurzech, kde potkává vrstevníky, ale také v rámci rodiny. Protože každý člen může dítě posouvat v něčem jiném, v tom „svém“. I kdyby s ním dělali stejné věci jako vy, budou mít zase jiné způsoby…
  6. DŮVĚRU – Většinu věcí se totiž děti při tom všem dokážou v součtu naučit samy. Víte třeba, že jen při nácviku chůze takové batole nachodí až 6 hodin denně a ujde na 9000 kroků? Ne proto, že má cíl někam dojít, ale proto, že má trpělivost neustále zkoušet se zvedat, ťapat a riskne si i to neustálé padání. A i padání mu dá hodně do života – potřebu se znovu zvednout, občas vydržet nějakou tu bolístku, protože stojí za to jít zase dál. Anebo… Uvědomujete si, že když se učí jazyk, byť ten mateřský, zvládne ho ovládnout do svých asi 4 let vlastně kompletně? Abyste se vy dneska naučila novému jazyku, kolik času by vás to stálo?
  7. INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP – Proto je třeba zrovna v rozvoji řeči úplně mimo „tlak“ na to, aby už mluvilo. Ono mluvit bude tak jako tak. Jen si k tomu potřebuje ve svém vlastním tempu vytvořit dostatečně silnou spleť neuronů. A dokud to „nejde“, tak prostě třeba znakujte! Nebo si pomozte k porozumění jinak, po svém. Dejte mu ale tolik času a prostoru, kolik právě individuálně potřebuje. A to platí o všech oblastech vývoje. U dětí není třeba spěchat, načasovávat pokroky. Děti vědí, kdy jsou na ně zralé, a pak je přesně samy zvládnou.

VIDEO: Co by batole mělo umět v jednom roce? 

Vše o genech a výchově se dozvíte v novém čísle časopisu Maminka
Nechci, nejím! 40 podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Maminka
Témata: Batole, Jak na to, Rodina, Hry pro děti, Velká pozornost, Hmat, Šuplík, Rok života, Svačina, Učení, Pedagogika

Mohlo by vás zajímat
Vyžeňte děti ven! Proč je pro děti pravidelný pobyt v přírodě tak důležitý?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Jak během chvilky zklidníte rozzuřené dítě? Naučte se tyto chytré metody!
Alexandr se narodil bez očí. Máma ho nechtěla, teď má nový domov
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Otřesné! Chůva uhodila teprve šestidenní miminko. Natočila ji kamera
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?

Horoskopy

Ryby Milé Rybičky, nejste úplně ve své kůži, za což může i špatná komunikace s novou známostí. Spíše to mezi…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Anežka, Agnes, Ines

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné