Maminka.czPlodnost

Co ovlivňuje kvalitu spermií? Pozor na přehřívání a sóju

Vanda Stöckbauerová 3.  6.  2023
Je bohužel smutnou skutečností, že mnoho párů v dnešní době trápí problémy s početím vlastního potomka. Ve třetině případů jsou reprodukční komplikace na straně muže. Ačkoli je příčin neplodnosti celá řada, až u sedmi z deseti mužů je potíž ve zhoršené kvalitě spermií. Nejčastěji lékaři řeší jejich nízký počet nebo omezenou pohyblivost. Na co by měli muži dbát a čeho se vyvarovat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

To, co bývalo dříve považováno za výhradně ženské téma, je v současnosti stále aktuálnější i pro muže. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) měli muži už v roce 2010 o tři čtvrtiny méně spermií, než tomu bylo v 50. letech 20. století. Prvním krokem ve vyšetřovacím procesu je proto ověření, zda náhodou není problém právě zde. To lze poměrně jednoduše zjistit pomocí mikroskopického vyšetření ejakulátu neboli spermiogramu. Při něm se sledují zejména počet, tvar, kvalita a pohyblivost spermií. To jsou parametry, které při oplození hrají klíčovou roli. Následně se určují další vlastnosti vzorku, jako jsou pH, viskozita, rychlost zkapalnění či obsah bílých krvinek.

VIDEO: Neplodnost? Na vině jsou už i muži! Od revoluce se snížil počet spermií 

Kdy by měl muž podstoupit spermiogram?

„Pokud ani přes pravidelný nechráněný pohlavní styk v uplynulých dvanácti měsících nedojde k úspěšnému početí, měl by muž vyšetření kvality spermií podstoupit. Test je rychlý, bezbolestný a umí poskytnout mnoho cenných informací o kondici ejakulátu,“ radí MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA, kde pomáhají odhalovat překážky v úspěšném početí mimo jiné i díky prováděným spermiogramům. „Zároveň je preventivní podstoupení spermiogramu vhodné pro každého muže, který předpokládá, že někdy v budoucnu bude chtít mít děti. V případě náznaku obtíží má pak dostatek času je řešit,“ doporučuje MUDr. Veselá.

I u mužů hraje roli věk

A co tedy vitalitu spermií ovlivňuje? Navzdory zažitým představám je podstatným faktorem například mužův věk. Kvalita spermií se totiž s přibývajícími léty výrazně zhoršuje. Klesá pohyblivost buněk, snižuje se objem spermatu a dochází k častějšímu poškození DNA. Současná moderní medicína tak proto nejen v rámci prevence, ale také pro vědomě odložené rodičovství umožňuje zmrazení reprodukčních buněk. To se označuje jako takzvaný social freezing. „Pomocí této metody odebereme a zmrazíme pohlavní buňky v době, kdy jsou kvalitní a v dobré formě. Takto konzervované spermie pak lze použít v momentě, kdy pár pocítí, že je na pořízení potomka ten správný čas,“ přibližuje MUDr. Kateřina Veselá. „Social freezing se doporučuje také v případě, kdy spermiogram vykazuje závažné odchylky od normálního stavu. Takový nález se totiž obvykle v čase rapidně zhoršuje, dojít může až ke kritickému poklesu hodnot,“ dodává MUDr. Veselá. Zmražení buněk může pomoct i v případě plánované onkologické léčby, která negativně ovlivňuje počet či kvalitu zárodečných buněk. To často vede k neplodnosti.

Vitalitu spermií zhoršují kouření i obezita

Mezi další často zmiňované faktory, které se negativně podepisují na kvalitě ejakulátu, patří kouření, dlouhodobé požívání alkoholu, ale třeba i řada léků. Nepomáhá ani přílišný stres, nadměrné posilování, nebo naopak obezita. V tukové vrstvě se totiž tvoří ženský hormon estrogen, který při zvýšené tělesné hmotnosti narušuje rovnováhu hormonů. Varlatům dále neprospívá sedavé povolání či nošení přiléhavého spodního prádla, které vede k jejich přehřívání. To může vyústit ve sníženou produkci spermií.

Muži by měli do jídelníčku zařadit vejce, česnek a banány, naopak vyhnout by se měli sóji.

Vyplatí se změnit jídelníček a odepřít si saunu a horké koupele

Co by tedy muži měli změnit, pokud chtějí hodnoty svého spermiogramu vylepšit? Rozhodně neuškodí zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na zinek, selen, kyselinu listovou, omega-3 mastné kyseliny a vitaminy E a C. Skvělým zdrojem potřebných látek jsou například vejce, česnek, banány či dýňová semínka. Vhodné jsou dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu a omezení kouření, alkoholu a nadměrné konzumace kávy. Odepřít by si muži měli rovněž časté koupele v horké vodě či přílišné saunování. Samostatnou kapitolou je poté nadměrná konzumace sóji. Ta totiž může snižovat počet spermií, protože obsahuje fytoestrogeny, látky rostlinného původu, které svou strukturou připomínají ženský hormon estrogen.

Otestujte si plodnost! Vyhasnutí vaječníků se netýká jen žen po třicítce. Pomůže vám zmražení vajíček?
Témata: Zdraví, Neplodnost a IVF, Plodnost, Početí, Umělé oplodnění, Klinika, WHO, Kateřina Veselá, Lékař, Buňka, Přehřívání, Kouření, Poškození, Sója, Spermie, Pohyblivost, Repromeda, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat