Maminka.czKam s dětmi

Co podniknout s dětmi, když je venku ošklivo? Výpravu do vesmíru, divadlo, kino nebo mořské dobrodružství

Simona Procházková 13.  1.  2023
Letošní leden nabízí skutečně bláznivé počasí. Sníh už neleží ani na horách, každou chvíli nás překvapí liják nebo silný vítr. Jak si v podobném nečase poradit a strávit příjemný víkend s rodinou? Inspirujte se našimi tipy, určitě si vyberete.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Do kina na Zoubkovou vílu

Do tuzemských kin právě míří zbrusu nový animovaný film Zoubková víla. Nabídne vzrušující dobrodružství o nerozlučném přátelství pro děti i dospělé. Dopřejte si příjemné odpoledne a společný filmový zážitek. Rodinný film s velkou dávkou emocí, humoru a dobrodružství osloví malé i velké, kluky i holky, maminky i tatínky. Hlavní postavou je zvídavá a nezbedná Violetta, které je 337 let a učí se na zoubkovou vílu. Moc se jí to ale nedaří. Zatímco by měla, stejně jako ostatní zkušené víly, dětem za zoubky přičarovat hračky, umí vykouzlit pouze fialky. Její maturitní zkouška se však nezadržitelně blíží. Všechny víly, jež ji složí, získají drahokam, se kterým se mohou pohybovat tam a zpět z lidského světa. Violetta sice pohoří na plné čáře, najde ale způsob, jak to napravit…Premiéra je ve čtvrtek 19. ledna.

VIDEO: 5 tipů na zimní výlety v Jihomoravském kraji

Za draky a princeznou na pohádkový hrad

Dračí a čarodějné pohádkové prohlídky budou probíhat tento víkend (a pak každý další až do konce března) na hradu a zámku Staré Hrady. Ten najdete téměř v srdci Českého ráje, nedaleko Jičína. Ani přes zimu zde nezavřeli své brány a o víkendech rádi uvítají velké i malé návštěvníky. Co vás tu čeká? Vydejte se společně do pohádky a zachraňte princeznu Laskonku před zdejšími draky. V rámci prohlídky můžete najít správné zaklínadlo a nemine vás odměna. Pohádkovými dračími okruhy vás bude provádět rytíř, čaroděj nebo čarodějnice. Kromě toho se samozřejmě dozvíte spoustu zajímavostí o historii hradu a (nejen) děti přijme na audienci samotný dračí král zvaný Rozumbraďák XVI. A podíváte se i do tajemného hradního sklepení. Dospěláci jistě ocení malou ochutnávku starohradské medoviny.

Nezapomenutelný výlet do vesmíru

Zítra i pozítří odpoledne (a pak každý další víkend do konce ledna, kromě soboty 28. 1.) se v pražském planetáriu můžete společně s ratolestmi vydat na objevnou cestu do nekonečného vesmíru. Těšit se můžete na fantastickou vesmírnou hru, během které dětem pomáhá veselý kosmický cestovatel, který jim také zábavnou a srozumitelnou formou prozradí důležité informace o Sluneční soustavě, hvězdách, hvězdokupách, mlhovinách i vzdálených galaxiích. Pořad Na výlet do vesmíru je vhodný pro děti od 7 do zhruba 10 let, nudit se ale určitě nebudete ani vy, rodiče.

Dětská show Karol a Kvído pobaví i poučí

Pokud máte doma ratolesti mezi dvěma a sedmi lety, určitě moc dobře víte, o kom je řeč. Na dětskou hudební show zpěvačky Karoliny Gudasové Neuvirthové alias Karol se můžete vydat do pražského Divadla Lucie Bílé. Karol a Kvído – Nerozlučná dvojka na výletě je velmi oblíbené představení, které je plné krásných a chytlavých písniček, ale také poučení. Děti si užijí nejpopulárnější písně této dvojice, jako je například Pan doktor Zub, Abeceda nebo Semafor. Malí diváci se mohou těšit na cestovatelská dobrodružství z pohádkového světa holčičky Karol a jejího imaginárního kamaráda Kvída. Ti je baví, ale zároveň tak trošku, „nenápadně“ učí a vychovávají. Tak například písnička Pan doktor Zub se snaží zbavit děti strachu ze zubaře, v písni Bakterie vysvětlují dětem, proč mají uklízet, Semafor je učí znát dopravní pravidla. Nejbližší představení se koná v sobotu 28. ledna, tak si nezapomeňte včas rezervovat vstupenky.

Super tipy na zimní výlety na Vysočině. Vyrazte s dětmi třeba na koně!

Novinka ze světa pohádek: Největší dar

Největší dar, nová (nejen) vánoční pohádka, která měla premiéru před vánočními svátky, láká do kin diváky všech generací. Chcete vědět, jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé do života bohům? Budou k vítězství dobra nad zlem stačit božská kouzla, nebo bude potřeba něco navíc? A co je vlastně ten největší dar? Malí i velcí se nedočkavě ponoří do příběhu z dávných dob, kdy spolu žili bohové a smrtelníci v dokonalé harmonii. Dokud se Morena, bohyně zimy, nerozhodla, že chce vládnout věčně…

Režisérky Daria Hrubá a Marta Gerlíková Santovjáková do hlavních rolí obsadily Sabinu Rojkovou, Zuzanu Slavíkovou, Boleslava Polívku, Jiřího Dvořáka, Petra Vančuru a Radka Melšu. Další role ztvárnili Anna Polívková, Chantal Poullain, Pavel Nový, Petr Čtvrtníček či Radim Fiala. Silný příběh, skvělé herecké výkony a kouzelné valašské scenerie umocňuje hudba, jejímž autorem je zesnulý David Stypka. 

Mořské vlnobití, divoká řeka, tobogány i sauny

Chladno, zima, déšť nebo sněhová vánice? V největším tuzemském vodním světě Aquapalace Praha se nepřízně počasí obávat nemusíte. Je tu teplo a příjemně. Užijte si mořské vlnobití, bláznivou jízdu na tobogánech, aquazorbing, adrenalin v divoké řece nebo lenošení ve vířivce. Vodní radovánky si tady zkrátka užijí všichni. Ojedinělou zábavu pro všechny věkové kategorie přináší i VR herna přímo pod vodní hladinou a virtuální realita na tobogánu s vesmírnou tematikou. Pravou karibskou atmosféru pak připomene Palác pokladů s vlnobitím a pirátskou lodí. Nechybí skluzavky a vodní atrakce pro nejmenší.

V případě, že si budete chtít dopřát chvilku o samotě, můžete děti svěřit do péče místních animátorů a dopřát si odpočinek v Saunovém světě, kde na vás čeká 14 saun a prohříváren, římské lázně a několik vířivek ve vnitřní i venkovní části.  A co víc, právě tento víkend (14. a 15. ledna) bude v Saunovém světě probíhat den otevřených dveří. Za snížené vstupné se můžete těšit na oblíbené bylinné ceremoniály a saunové show v podání mistrů z Itálie.

Výlety za dobrotami: Odhalte tajemství hořických trubiček či štramberských uší

Cesta do pravěku, nejen za mamuty

Vypravte se do dob lovců mamutů, děti i tatínci budou nadšeni. Kam? Do Pavilonu Anthropos v Moravském zemském muzeu v Brně, které dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Zdejší originální expozice patří k největším a také nejmodernějším v Evropě, tak využijte zimních měsíců a zajeďte si ji prohlédnout. Jedním z hlavních lákadel je tři a půl metru vysoký model mamuta v životní velikosti s mládětem.

Pavilon Anthropos nabízí interaktivní expozici (s řadou audiovizuálních prvků) o původu a vývoji člověka a počátcích jeho kultury. Dělí se do tří celků: Morava lovců a sběračů, Nejstarší umění Evropy a Paleolitické technologie. Součástí je též Galerie obrazů Zdeňka Buriana, zavzpomínejte s ratolestmi na jedinečnou Cestu do pravěku.

Témata: Děti, Rodina, Kam s dětmi, zábava, Tipy na výlet, Maminka cestuje, Za zábavou, Itálie, Výlety, Tipy redakce, vodní svět, divadlo, Atrakce, kino, zámek, Karol a Kvído, abeceda, Jiří Dvořák, virtuální realita, Vesmír, Drahokam, Silný vítr, Jičín, Divadlo Lucie Bílé, Anna Polívková