[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Chronická rýma se navíc může projevovat nejen jako vodnatá alergická rýma, ale i jako takzvaná zadní rýma, kdy hlen stéká dozadu do nosohltanu a dále do dýchacích cest. To pochopitelně po čase vyvolává úporný kašel. Neléčená chronická rýma bohužel může vést k dlouhodobým problémům s dutinami i s ušima. Naprosto vždy je tedy důležité najít spouštěče kapajícího „nosního kohoutku“ a zaměřit na jeho eliminaci. V některých nekomplikovaných případech dokonce postačí odstranit z bytu zdroj alergenů – což může být i docela bolestné, ne však fyzicky… Komu darovat milované morčátko či králíčka?
„Podaří-li se určit alergen (například domácí roztoče nebo výtrusy plísní), který je příčinou potíží, může jeho odstranění z domova znamenat velkou změnu, možná ani nebudete potřebovat léky,“ uvádí v publikaci Alergie od A až do Z její autorka Linda Gamlin. Nicméně zatímco tzv. vzdušné alergeny lze odhalit vcelku jednoznačně, u potravinových spouštěčů to již tak jednoduché být nemusí.
Při takovém podezření Linda Gamlin doporučuje takzvanou eliminační dietu: „U některých nemocných s úpornou nevysvětlitelnou celoroční rýmou dokáže dieta udělat zázraky. Pokud existují náznaky, že by příčinou vašich obtíží mohly být potraviny, anebo pokud se nepodařilo jako příčinu určit alergen z ovzduší, pak byste měli tuto diagnostickou dietu určitě vyzkoušet.“ (Eliminační dieta je srozumitelně popsána na webu Proalergiky.cz: www.proalergiky.cz/alergie/clanek/eliminacni-diety-pro-zjisteni-potravinoveho-alergenu)