Maminka.cz18. týden těhotenství

Co se děje v bříšku? II.

, Časopis Maminka
28. 3. 2010
Co se děje v bříšku? II.
Druhý díl pokračování toho co se děje v bříšku po celou dobu těhotenství.

14. týden

Nyní už by se dalo určit pohlaví miminka. Možná budete cítit tlak v žaludeční oblasti břicha, po jídle pálení žáhy. Je to proto, že se děloha rapidně zvětšuje směrem nahoru. Jezte po malých dávkách.

Katka: Mám hrozný hlad a chuť na cokoli.

15. týden

Tělíčko plodu pokrývá languo, které se ztratí ve třetím trimestru. Pomáhá chránit jemnou pokožku plodu. Máte nejvyšší čas sdělit zaměstnavateli, že jste těhotná.

Katka: Byla jsem na služební cestě a oznámila, že s nimi končím, nedalo se to zvládnout. Už se necítím tak unavená.

16. týden

U gynekologa dostanete žádanku na krevní odběry ve druhém trimestru, které vyloučí chromozomální vady plodu. Absolvujete tzv. velký ultrazvuk, jehož výsledky mohou ovlivnit další péči o vás a vaše mimi. To je asi 14 cm dlouhé a váží přibližně 220 g.

Katka:Na ultrazvuku jsem viděla, jak mimi dělá obličeje, dokonce vyplazovalo jazyk. Prý čekáme holčičku. A už nás může slyšet. Těším se na první pohyby.
Prý bych je už mohla cítit, ale zatím si dává načas.

17. týden

Váš gynekolog dostane výsledky krevních testů. Pokud nebudou v pořádku, budete pozvána na genetickou konzultaci a bude vám nabídnuta možnost odběru plodové vody (AMC). Z ní se zjišťují chromozomální vady. Její riziko je poměrně nízké, ale existuje. Informujte se proto u svého lékaře, konzultaci si objednejte v jiném ústavu. Hlavně zachovejte klidnou hlavu. Vaše miminko si už umí cucat palec, ohýbat prstíky na rukou a nohou či si hrát s pupeční šňůrou.

Katka: A je to tady. Prý mám jít na AMC, lékařům se nelíbí nějaká hodnota. Četla jsem si o tom na internetu a hrozně se bojím. Najednou snad ani nemám radost z toho, že jsem těhotná. Co když bude všechno špatně? Navíc jsem začala cítit pohyby, ale místo abych si je užívala, děsím se toho, že mi odběr plodové vody vyjde špatně. Skoro nespím. Pořád si hladím bříško.

18. týden

Pokud ještě necítíte pohyby, nastává nyní ten správný čas. Nejpozději vás bublinky v bříšku čekají ve 22. týdnu. Nebojte se, že by plod neměl dostatek plodové vody. Až do 32. týdne jí má opravdu dostatek, takže plodu umožňuje volný pohyb. Všechny orgány sílí a rostou.

Katka:Absolvovala jsem odběr plodové vody. Nic příjemného, ale dá se to přežít. Druhý den jsem se dozvěděla nejen negativní první výsledky, ale i pohlaví potomka. Nečekáme holku, ale kluka! Takže jsem si oddechla a s pocitem, že je vše v pořádku, jsem se rozhodla, že pomalu začnu vymýšlet výbavičku.

19. - 23. týden

Pomalu přibíráte, váš váhový přírůstek může být až půl kilogramu za týden. Plod dosahuje zhruba 20 cm, váží kolem 0,5 kg. U děvčat již vaječníky obsahují všechna vajíčka, která má žena během života k dispozici, objevují se prsní bradavky a mléčné žlázy. Dítě v děloze vnímá vaše prudké pohyby, náhlý hluk, ale chlad k němu nepronikne. Ve 23. týdnu už poprvé otevře oči, ale vzhledem k příšeří v děloze toho moc neuvidí.

Katka:Na kontrolním ultrazvuku po AMC se mnou byl manžel. Byl dojatý a obrečel první pohled na svého syna. Výsledky UVZ jsme oslavili nákupem postýlky a příslušenství. Pořád mi chutná jíst, ale nepřibírám nijak drasticky.

24. týden

Při kontrole u gynekologa budete odeslána na glukózový toleranční test, který má vyloučit nebo potvrdit vznik těhotenské cukrovky. Plod nyní měří asi 23 cm, váží 630 g. Kůže miminka již není průhledná, ukládá se pod ni podkožní tuk. Placentou k plodu proniká stále více látek z vašeho organismu, dejte si pozor na léky, kofein, chinin apod. 24. týden se udává jako hranice životaschopnosti plodu.

Katka:Cítím se těhotná, ale i tak jsme se s přáteli vydali na výlet do hor. Snadno se zadýchám, mám oteklé kotníky.

25. - 30. týden

Plod přesáhl hranici jednoho kilogramu, měří téměř 30 cm. Na konci tohoto období má už plně vyvinuté plíce, i tak by ale v případě předčasného porodu muselo miminko dýchat s podporou. Nyní je již placenta menší než plod. Cítíte velkou aktivitu miminka, některé pohyby mohou být až bolestivé. Stále ještě je čas na to zjišťovat, jestli je plod hlavičkou dolů. Do porodu se jeho poloha může změnit.

Katka: Mazlím se s patičkou, která se mi občas vyboulí na břiše, mám zařízený dětský pokojíček a taky těhotenskou cukrovku. Nemusím si píchat inzulin, jen si striktně hlídám, co jím. Ředkvičky a vajíčka smím v jakémkoli množství, jenže už je nemohu ani vidět. Také se mi špatně spí.

31. - 35. týden

Absolvujete poslední ultrazvuk, ve 34. týdnu si vás do péče přebere porodnice, ve které budete rodit. Dítě měří od hlavičky k zadečku 32 cm a váží asi 2,5 kg. Nyní spí dítě v děloze většinou v době, kdy vy se pohybujete a kolébáte ho tak. Jakmile si sednete, probudí se váš potomek k čilé aktivitě. Nemá cenu se snažit nacvičovat spánkový rytmus. Plíce a srdce jsou zcela vyvinuty, placenta stále plně zásobuje organismus živinami.

Katka: Směju se, když si vzpomenu, jak jsem se ve 12. týdnu cítila tlustá. Už jsem přibrala 20 kg. Nespím už skoro vůbec a zase chodím pořád na malou stranu.
Pohyby ustávají, náš chlapeček už asi nemá moc prostoru. Dieta je otravná, dala bych si tatranku, ale pro zdraví miminka se musím prostě držet.

36. - 40. týden

Pokud porodíte nyní a vaše dítě bude mít více než 2,5 kg, nebude již považováno za nedonošence. Pokles aktivity plodu je v tomto období normální, v porodnici pravidelně absolvujete vyšetření činnosti srdce, tzv. kardiotokograf. Hlavička plodu je sestouplá, pokud ne, šance na změnu polohy je již bohužel mizivá. Srdce bije rychlostí 110-150 tepů za minutu. Lanugo již zcela vymizelo, miminko má dlouhé nehty na nohou a rukou.

Katka: Bojím se, že začnu kdykoli rodit. Pořád se ovšem nic neděje. Tašku mám sbalenou, už bych to nejradši měla celé za sebou. Poslední měsíc je vážně únavný. A to se mám připravit, že mohu klidně dva týdny přenášet. Já to snad nevydržím. Už chci svoje miminko držet v náručí. Hodně odpočívám a sbírám síly - budou se mi po porodu určitě hodit.

Témata: Časopis Maminka, Hrozný hlad, Spánkový rytmus, Kontrolní ultrazvuk

Mohlo by vás zajímat
Znáte srpnovou vyrážku? Silně svědí a mohou za ní sametky!
Kojit na vlastní svatbě? Není problém. Tyhle nevěsty jsou důkazem
Těhotenské neduhy. Za co můžou hormony a co na ně jen svádíme?
Inspirace na nejvíc cool fotky z dovolené. Vyfotíte si taky takovou?

Horoskopy

Vodnář Nepřiměřené, pracovní smlouvou nepodložené požadavky vašich nadřízených vám právem půjdou na nervy.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Libor, Liboslav, LuboslavRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu