[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
1. Proč to děláš? Aha, taky nevíš
Proč už zase brečí? Proč mě najednou kousla? Proč se počural, zatímco se mi díval do očí, když řekl, že se mu na záchod nechce? Proč sebou plácnul o zem a brečí? Proč? Proč to dělá? Pokud vás čas od času nad chováním vašeho batolete přepadají otázky, na které neznáte odpověď, asi vás neutěší, že v tom nejste sami. Bohužel, někdy skutečně nemáte šanci přijít na to, co a proč si vaše malé dítě myslí. Ale vědci vám to mohou odhalit alespoň trochu, a tak by výchova dětí měla být snazší.
2. Dětský mozek se teprve vyvíjí
Musíte se snažit vyvarovat se velké a vcelku běžné chyby: pohlížet na dítě jako na člověka se stejným mozkem, jaký máte vy, jen o něco menším, který navíc neumí mluvit. Jak upozorňuje neurolog Dean Burnett, dětský mozek se teprve vyvíjí – a to je samo o sobě fascinující. Burnett, který čas od času vystupuje jako stand-up komik a také přispívá do listu The Guardian, má čtyřletého syna a roční dceru, a tak nejspíše skutečně ví, o čem mluví. O vývoji mozku batolat promluvil pro web Fatherly.com.
3. Hledá se Dory
Dospělí logicky přistupují ke světu jinak než nejmenší děti. Mají spoustu zkušeností a hlavně – pamatují si je. Mohou používat k řešení situací zažitá schémata, ale malé děti nemohou. "Všechno je pro ně nové a vzrušující," vysvětluje lékař Dean Burnett.
Znáte rybku Doru z filmů o Nemovi, která si nic nepamatovala? Batolata jsou na tom podobně. Dneska už víme, že děti dokonce až do sedmi let moc věcí do paměti neukládají, a proto se dá předpokládat, že budou stále něčím překvapovány. Nebo prostě vyvedeny z míry. Batolata do tří let obzvláště.
VIDEO: Díky mateřské vymyslela speciální pohybové hračky!
4. Opakování vs. pochopení
Mozek se nevyvíjí stejně jako ostatní části těla. Dítě tak může zvládnout poměrně složité prostocviky, které dokáže na požádání zopakovat, ale nemusí chápat, proč si musí nechat obout boty. Navíc když bude běžná situace vypadat jen trochu jinak než o den dříve, vykolejí ho to, protože se na to nedokáže adaptovat.
Batolata na to nemají dost zkušeností. "Spojení v mozku ještě nefungují tak jako u dospělých," dodává neurolog. Výsledek? Když nejsou naplněna všechna jejich očekávání, rozčílí je to a snadno nad sebou ztratí kontrolu. Děti pak nevědí, jak by měly reagovat. V úzkých se klidně mohou ocitnout kvůli tomu, že dostaly červené boty místo obvyklých zelených.
5. Malý mozek pracuje dvakrát tvrději
Podle neurologa doktora Burnetta mají děti v mozku dokonce více synapsí než dospělí, ale nepoužívají je stejným způsobem, to se začne dít až v době dospívání, kdy se některé zapojují více a jiné méně. Mimochodem – proto teenageři potřebují tolik spát, velí jim to jejich měnící se mozek.
6. Všechno je boj, nebo útěk
Batolata toho vlastně nemají k dispozici mnoho, ale rozhodně mají detekční systém upozorňující je na nebezpečí umístěný hluboko v mozkových strukturách. Jakmile se dostanou do stresu, velí jim, že musí bojovat, nebo utéci. Je to pozůstatek z minulosti, kdy se rozhodně hodilo, aby děti utekly, když viděly jedovatého hada, ale mozek malého dítěte nedokáže vyhodnotit, kdy je nebezpečí skutečné a kdy je to jen planý poplach.
7. Za křik může evoluce
Jinými slovy: pokud vaše dítě pláče jako o život, je to v pořádku. Velí mu to strach o život a pud sebezáchovy. Křik mu pomáhá získat pozornost dospělého, což jeho batolecím předkům kdysi v tlupě rozhodně zachraňovalo život, protože to mohlo odradit predátory a hlavně přivolat dospělého. Váš malý člověk se cítí stejně jako malý pračlověk.
8. Brokolice nechutná všem stejně
Nově byste se měli podívat i na přístup batolat k jídlu. Většina rodičů usiluje o to, aby děti jedly zdravě a aby toho snědly dost, ale příliš často to naráží na realitu, kdy dítě chce spíše něco sladkého než brokolici. Vám může připadat, že odmítají jídlo, protože je tak nějak bez chuti, ale jim můžou brokolice nebo třeba špenát připadat hodně pálivé.
9. Kdy to pomine?
Rodiče často doufají, že náročné batolecí období pomine, jakmile se z dítěte stane tříletý předškolák, a už nikdy se podobné scény nevrátí. To je ale podle neurologů chybný předpoklad, protože jakmile si dítě začne přece jen něco pamatovat, je to nějaký čas ještě horší – ví totiž, že věci mohou jít, a vytočí ho, že to najednou nejde. Nebo je to úplně jinak. Ale je fakt, že s takovým vztekem už se dá více pracovat a lze dítě učit ho zvládat. A to rozhodně zní nadějně.
10. Nemohou za to
Kdykoli nebudete s vaším batoletem vědět kudy kam a budete mít pocit, že byste ho přetrhli, opakujte si, že za to nemůže. Batolata nechtějí být půl noci vzhůru, nechtějí vám zhatit plány ani udělat ostudu v obchodě. Jen si zatím nedokážou pomoci. Ale jednou to přejde.