Maminka.czBatole

Co se doopravdy děje v hlavě dvouletého dítěte? Zkuste mu porozumět

8. 2. 2021
Co se doopravdy děje v hlavě dvouletého dítěte? Zkuste mu porozumět
Nemluví, a i když už pár slov nebo vět dohromady dají, stejně jimi často nedokážou říci, co vlastně chtějí. A tak se uchylují k pláči a vzteklým scénám, které rodiče občas pěkně točí. Frustrace z neporozumění tak trápí obě strany. Zkuste alespoň trochu pochopit, jak přemýšlejí batolata, usnadní vám to život. 

1. Proč to děláš? Aha, taky nevíš

Proč už zase brečí? Proč mě najednou kousla? Proč se počural, zatímco se mi díval do očí, když řekl, že se mu na záchod nechce? Proč sebou plácnul o zem a brečí? Proč? Proč to dělá? Pokud vás čas od času nad chováním vašeho batolete přepadají otázky, na které neznáte odpověď, asi vás neutěší, že v tom nejste sami. Bohužel, někdy skutečně nemáte šanci přijít na to, co a proč si vaše malé dítě myslí. Ale vědci vám to mohou odhalit alespoň trochu, a tak by výchova dětí měla být snazší. 

2. Dětský mozek se teprve vyvíjí

Musíte se snažit vyvarovat se velké a vcelku běžné chyby: pohlížet na dítě jako na člověka se stejným mozkem, jaký máte vy, jen o něco menším, který navíc neumí mluvit. Jak upozorňuje neurolog Dean Burnett, dětský mozek se teprve vyvíjí – a to je samo o sobě fascinující. Burnett, který čas od  času vystupuje jako stand-up komik a také přispívá do listu The Guardian, má čtyřletého syna a roční dceru, a tak nejspíše skutečně ví, o čem mluví. O vývoji mozku batolat promluvil pro web Fatherly.com. 

3. Hledá se Dory

Dospělí logicky přistupují ke světu jinak než nejmenší děti. Mají spoustu zkušeností a hlavně – pamatují si je. Mohou používat k řešení situací zažitá schémata, ale malé děti nemohou. "Všechno je pro ně nové a vzrušující," vysvětluje lékař Dean Burnett.

Znáte rybku Doru z filmů o Nemovi, která si nic nepamatovala? Batolata jsou na tom podobně. Dneska už víme, že děti dokonce až do sedmi let moc věcí do paměti neukládají, a proto se dá předpokládat, že budou stále něčím překvapovány. Nebo prostě vyvedeny z míry. Batolata do tří let obzvláště. 

Maminka
Témata: Děti, Předškolák, Batole, Chování a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, Teena, Mozek, Neurolog, Malé dítě, Nemo, Dvouleté dítě, Guardian, Dora, Boty

Mohlo by vás zajímat
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Otřesné! Chůva uhodila teprve šestidenní miminko. Natočila ji kamera
10 chyb v legendárním filmu Pelíšky, na které jste zatím nepřišli
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Milování v těhotenství? Podívejte se na vyzkoušené polohy pro rostoucí bříško
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí

Horoskopy

Štír V poslední době stále s něčím zápasíte a stejně nedosáhnete na úspěch. Zkuste se na všechno vykašlat a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Gabriela, Marin, Merlin

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné