Maminka.czBatole

Co se doopravdy děje v hlavě dvouletého dítěte? Zkuste mu porozumět

Radka Wallerová 8.  2.  2021
Nemluví, a i když už pár slov nebo vět dohromady dají, stejně jimi často nedokážou říci, co vlastně chtějí. A tak se uchylují k pláči a vzteklým scénám, které rodiče občas pěkně točí. Frustrace z neporozumění tak trápí obě strany. Zkuste alespoň trochu pochopit, jak přemýšlejí batolata, usnadní vám to život. 

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Proč to děláš? Aha, taky nevíš

Proč už zase brečí? Proč mě najednou kousla? Proč se počural, zatímco se mi díval do očí, když řekl, že se mu na záchod nechce? Proč sebou plácnul o zem a brečí? Proč? Proč to dělá? Pokud vás čas od času nad chováním vašeho batolete přepadají otázky, na které neznáte odpověď, asi vás neutěší, že v tom nejste sami. Bohužel, někdy skutečně nemáte šanci přijít na to, co a proč si vaše malé dítě myslí. Ale vědci vám to mohou odhalit alespoň trochu, a tak by výchova dětí měla být snazší. 

2. Dětský mozek se teprve vyvíjí

Musíte se snažit vyvarovat se velké a vcelku běžné chyby: pohlížet na dítě jako na člověka se stejným mozkem, jaký máte vy, jen o něco menším, který navíc neumí mluvit. Jak upozorňuje neurolog Dean Burnett, dětský mozek se teprve vyvíjí – a to je samo o sobě fascinující. Burnett, který čas od  času vystupuje jako stand-up komik a také přispívá do listu The Guardian, má čtyřletého syna a roční dceru, a tak nejspíše skutečně ví, o čem mluví. O vývoji mozku batolat promluvil pro web Fatherly.com. 

3. Hledá se Dory

Dospělí logicky přistupují ke světu jinak než nejmenší děti. Mají spoustu zkušeností a hlavně – pamatují si je. Mohou používat k řešení situací zažitá schémata, ale malé děti nemohou. "Všechno je pro ně nové a vzrušující," vysvětluje lékař Dean Burnett.

Znáte rybku Doru z filmů o Nemovi, která si nic nepamatovala? Batolata jsou na tom podobně. Dneska už víme, že děti dokonce až do sedmi let moc věcí do paměti neukládají, a proto se dá předpokládat, že budou stále něčím překvapovány. Nebo prostě vyvedeny z míry. Batolata do tří let obzvláště. 

VIDEO: Díky mateřské vymyslela speciální pohybové hračky!

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, Rodiče, Guardian, Nemo, Boty, Dora, Mozek, Gábi Hrdina, Truhlář, Malé dítě, Nevis, Teena, Dvouleté dítě, Dean, Dej, Neurolog
Mohlo by vás zajímat