Maminka.czPrezentace klienta

Co si jako živnostník pohlídat při podnikání na mateřské a rodičovské

Reklama 19.  2.  2024
Chcete si během mateřské přivydělat vlastním podnikáním? Žádný problém. V článku zjistíte, co si potřebujete zařídit na úřadech, zda můžete podnikat osobně a jaké jsou rozdíly při podnikání na mateřské a rodičovské.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak začít podnikat během mateřské

Pokud jste před nástupem na mateřskou byla zaměstnanec a nyní chcete chcete začít podnikat, bude z vás OSVČ. Pokud pobíráte mateřskou nebo rodičovskou a u toho podnikáte, jste vždy OSVČ vedlejší.

Nejprve se musíte registrovat na živnostenském úřadě a zaplatit jednorázový poplatek 1000 Kč. Živnostenský úřad vás následně ohlásí jako vedlejší OSVČ u zdravotní pojišťovny, správy sociálního zabezpečení a na finančním úřadě.

Pokud jste ale byla hlavní OSVČ už před nástupem na mateřskou, nesmíte výdělečnou činnost vykonávat osobně. Můžete si ale najmout zaměstnance nebo externí pracovníky, kteří budou práci vykonávat za vás (případně vám může pomoci spolupracující osoba, například manžel). Pokud byste tuto činnost osobně vykonávat začala, ztratíte podle zákona nárok na peněžitý příspěvek v mateřství.

Nárok na mateřskou ovlivňuje nemocenské pojištění

Výše peněžité pomoci v mateřství (tzv. mateřská) se odvíjí od vašich plateb na nemocenské pojištění. Pokud jste byla před nástupem na mateřskou zaměstnaná, platil za vás pojištění zaměstnavatel.

Pokud jste byla OSVČ, mohla jste si nemocenské pojištění platit dobrovolně. Jestliže jste si před narozením potomka nemocenské pojištění neplatila, na mateřskou nemáte nárok. Pojištění totiž musíte platit alespoň 180 dní v posledním roce a 270 dní v posledních dvou letech před začátkem pobírání finanční pomoci.

Pokud vás výpočet mateřské při předchozím podnikání zajímá podrobně, přečtěte si podrobně zdroj informací na webu Money.cz.

Podnikání během rodičovské

Jakmile přejdete z mateřské na rodičovskou (začnete pobírat rodičovský příspěvek), už nezáleží na tom, zda jste před porodem byla zaměstnanec, nebo OSVČ.

Na rodičovské můžete vždy podnikat osobně – musíte jen splnit podmínku, aby váš potomek do dvou let netrávil v jeslích nebo školce více než 92 hodin měsíčně (na starší děti se omezení nevztahuje).

Stejně jako u mateřské platí i na rodičovské, že dokud příspěvek pobíráte, podnikáte jako vedlejší OSVČ.

Pokud se vám podnikání časem rozjede a budete řešit stovky dokladů měsíčně nebo najímat zaměstnance, bude se vám hodit účetní program. Doporučujeme například oblíbený účetní program Money S3 pro živnostníky a malé firmy.

Témata: Prezentace klienta, Sport, Reklama, Sport na Heureka.cz