Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Co skutečně nejvíc potřebuje miminko? Váš hlas a objetí!

13. 12. 2019
Co skutečně nejvíc potřebuje miminko? Váš hlas a objetí!
Co potřebuje zdravé a šťastné dítě ze všeho nejvíce? Mámu a tátu, kteří se mu věnují, sdílejí s ním všední i zásadní okamžiky, naslouchají a poskytují pocit bezpečí a jistoty. Jednoduše řečeno, jsou přítomni v každodenním životě. A neznamená to, že musíte být nonstop doma a k dispozici. Co byste ale dělat měli, aby se potomek necítil „mimo hru“?

Kojenci i batolata se správně vyvíjejí a fyzicky, mentálně i emocionálně prosperují pouze za předpokladu, že je rodiče, tedy hlavní pečovatelé, v tomto procesu naplno podporují a vytvářejí jim podmínky pro zdravý růst. Tyto závěry potvrdilo hned několik mezinárodních studií.

Ne, nemusíte být dvacet čtyři hodin denně v roli Mary Poppins, nepouštět děťátko z náruče a nevzdálit se od něj na krok, při budování pouta mezi vámi totiž záleží zpravidla na úplně jiných věcech. Každodenní život nabízí nepřeberně příležitostí, jak smysluplně přispívat ke zdravému růstu a spokojenosti vaší ratolesti.

Rodiče si často neuvědomují, že jakékoli jejich pochybení se později projeví v procesu socializace a také budování sebedůvěry a že s důsledky jejich výchovy se dítě bude potýkat celý život. Jak vychovávat malé dítě, aby bylo skutečně šťastné a vykročilo do života jako sebevědomý a empatický člověk? Pár následujících postřehů přímo od psychologů vám může napovědět.

*Mluvte! A objímejte!

Často, klidným a konejšivým hlasem, se zájmem. Už s miminkem si můžete povídat, vyprávějte příběhy nebo říkanky, když ho koupete nebo přebalujete, zpívejte při večerním usínání, ukazujte na prstech, kolik máme očí, uší... Každý den mu s úsměvem popřejte dobré ráno, při obědě pak dobrou chuť. Kdykoli a kdekoli své zlatíčko potulte, obejměte, pusinkujte a hlaďte. Děti potřebují něhu a milují dotek a mazlení. Dáváte jim tím totiž jednoznačně najevo svou lásku, všímavost a přítomnost. Když vás cítí, jsou šťastné a v bezpečí.

Kojenec pozná maminku podle čichu! Co ještě možná nevíte o kojení?

*Užívejte si koupání

Večerní koupel je úžasný rituál, který má děťátko zklidnit a připravit na noční odpočinek. Kojenci a batolata obvykle vodu milují a dokážou se v ní dosyta vyřádit. Užijte si společně strávený čas, hrajte si, mazlete se, dovádějte, dělejte bubliny, povídejte mu. Koupel můžete využít jako skvělou příležitost k „edukativní“ hře (v závislosti na věku, samozřejmě). Představujte dítku různé materiály (houbičky, gumová zvířátka, pěnová písmena, plastový trychtýř atd.), nechte mu je osahat a ponořit do vody, sledujte, které plavou a které jdou naopak ke dnu. Nejde jen o skvělou zábavu, zároveň podporujete rozvoj motoriky a smyslového vnímání.

*Čtěte!

Knížky začněte dětem představovat klidně od nejútlejšího věku. Nabízejte leporela a obrázkové skládanky, předčítejte říkanky a krátké pohádky, udělejte ze čtení každodenní rutinu (později si budete blahořečit), ať už to bude před poledním schrupnutím nebo při večerním uspávání. Uvidíte, jak klidně a spokojeně bude během naslouchání vašemu hlasu děťátko usínat.

Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte

*Pusťte hudbu

Miminka i batolátka obvykle zbožňují hudbu, když slyší chytlavou melodii, kývají se do rytmu, při té pomalejší a uklidňující zase rády relaxují nebo usínají…Vezměte ratolest do náruče, pusťte si oblíbenou písničku a tančete. Pohupujte se spolu do rytmu hudby, smějte se, pobrukujte si, pokud chcete, zpívejte!

*Udělejte z jídla zábavu

Jídlo je přece radost, tak to ratolestem ukažte. Příjemný a veselý zážitek můžete učinit v podstatě z jakékoli činnosti, v případě stolování pak velmi kreativně. Jakmile dítě udrží lžičku a krmíte ho v jídelní židličce, nechte to na něm. Předložte misku s jídlem, popřejte dobrou chuť a pobídněte ho, ať to zkusí samo. Nechte ho nabírat kousky jídla, osahat je, zblízka prohlédnout, pohrát si s nimi, prozkoumat a samozřejmě ochutnat. Bude špinavé (a stejně tak nejspíš i blízké okolí). A je to v pořádku, to vše je součást procesu učení. Povzbuzujte a motivujte k ochutnání nejrůznějších potravin.

Takhle vypadá život s batoletem! Kreslířka skvěle zachytila mateřství

*Hrajte si

Nestyďte se, vraťte se mentálně o spoustu let nazpátek a dovolte si probudit v sobě znovu malého a spontánního zvědavce. Neexistuje lepší způsob, jak se propojit se svým dítětem, než se snížit na jeho úroveň a nechat se vtáhnout do hry. Hrajte maňáskové divadlo, předstírejte, že telefonujete samotnému králi z křišťálového království, stavte věže z kostek, prožeňte autodráhu, uvařte kávičku panenkám, bojujte s dinosaury…

Předplatné Matka
Témata: Děti, Kojenec, Batole, Miminko, Chování a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Zásadní okamžik, Objetí, Mary Poppins, Každodenní život, Jídlo, Ratolest, Děťátko, Šťastné dítě, Bezpečí

Mohlo by vás zajímat
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Muž píše o porodu: Bolest byla cítit po celém sále, zatínal jsem zuby s ženou
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept

Horoskopy

Rak Jste ponořeni do pracovních záležitostí. Vlastně to nechápete, ale jde vám všechno od ruky. Máte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Richard, Richarda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné