Co skutečně vyvolává chuť na sladké a čím ji zahnat? Ovoce nepomůže!

sim 27.  2.  2021
Co skutečně vyvolává chuť na sladké a čím ji zahnat? Ovoce nepomůže!
Jak bojovat s nutkavými chutěmi na sladkosti? A jde to vůbec? V čem je největší háček a proč nepomůže často používaná rada dát si kousek ovoce? Kde leží příčina neovladatelné touhy po čokoládě nebo kousku dortu? Prozradí specialista na výživu Petr Havlíček, podívejte se na video.

„Obávám se, že žádnou zaručenou radu a instantní návod nemám. Tou nejuniverzálnější odpovědí na otázku, co si dát, když vás pronásleduje nezvladatelná chuť na sladké, je: „Dejte si kousek ovoce.“ Obávám se ale, že po ovoci chuť na sladké nejenže nezmizí, ale v mnoha případech dokonce ještě naroste. Většinou to tedy nefunguje,“ varuje Petr Havlíček.

„Spíše než vyřešit, že mám akutní chuť na sladké, tak bych se snažil přemýšlet o tom, proč to tak je. A příčin může být celá řada, od nesprávně složeného denního jídelníčku (jíte špatně nebo málo), sladké snídaně až po závislost. Jednou z příčin, že sáhneme po sladkostech, jsou i negativní emoce a emocionální nestabilita – jelikož sladké nám náladu alespoň na chvílí vylepší,“ vysvětluje Petr Havlíček.

„Důležité je poznat spouštěcí momenty a správně se na ně připravit. Univerzální radu typu „vypijte sklenici vody nebo jděte si zaběhat“ ze mě nedostanete. Je potřeba celkově přeměnit své stravovací návyky a stereotypy, nastavit si jiný režim stravování a hlavně vydržet, jelikož změna stravovacích zvyklostí trvá až tři měsíce,“ zdůrazňuje Petr Havlíček.

Pořad Rozum v troubě uvádí internetová televize Mall.tv.

Jídlo jako lék: Vyřešte zdravotní problémy správnou stravou
Hit jménem přerušovaný půst: Nezaručuje hubnutí, hodí se jen pro někoho
Myslete na poporodní kila už v těhotenství. Proč se to vyplatí?
Témata: Video, Jídelníček, Mall.tv, Výživa a stravování, rozum v troubě, Chuť, Ovoce, Sladkosti, Dort, Kousek, Výživa, Petr Havlíček, Příčina, Čokoláda
Mohlo by vás zajímat
Adventní kalendář pro děti: Velká galerie plná osvědčených nápadů!
redakce
Vánoce 2020
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020