Maminka.czDěti a mateřství

Co s malými dětmi na horách?

20. 1. 2013
Co s malými dětmi na horách?

Chystáte se na týden na lyže a už teď se v duchu děsíte toho, jak to bude probíhat? Klid. Vše se samozřejmě odvíjí od věku vašeho potomka a jeho případné vášni k zimním sportům či sněhu jako takovému, ale i se zatvrzelým odpůrcem teplot pod bodem mrazu se to dá zvládnout v pohodě. Zlatá miminka


Dětičky zhruba do jednoho roku věku jsou pro své rodiče lyžaře hotovým požehnáním. Pokud si myslíte něco jiného, počkejte příští rok. To bude vaší ratolesti mezi jedním a druhým rokem a vás čekají časy značně obtížnější (při dobré vůli ovšem rovněž zvládnutelné). Teď si užívejte faktu, že vám miminko venku v kočárku hezky spí, každých pět minut se nedožaduje hranolek, nevymýšlí si, že bude šplhat na hory odklizeného sněhu, neremcá, že je mu zima a chce domů, případně, ač silně promodralé, že mu zima není a domů nejde. Je jasné, že na sjezdovce s miminkem nestrávíte celý den, ale vždy jen pár hodin odpoledne či dopoledne a budete se muset s partnerem u kočárku střídat, takže žádné tandemové sjezdy jako loni. (No bože.) Ve zbylé půlce dne musíte dát svému potomkovi prostor, aby se taky trochu unavil a v noci vás pak nechal spát. V praxi to znamená hrát si s ním na pokoji či případně v dětské herně, pokud jí vaše ubytovací zařízení oplývá. Pořád jste na to ale dva a v případě potřeby (masáže, sauny či drinku na baru) se můžete zastoupit. Nároky vašeho robátka na vybavení hotelu či penzionu a na nabídku služeb pod sjezdovkou nejsou zrovna přemrštěné a záleží tedy jen na vás, zda se pojedete rozmazlit do čtyřhvězdičkového hotelu s bazénem či zda to pojmete spartánsky v pokoji s koupelnou na chodbě. Vaší ratolesti je to víceméně putna.

Náročná batolata


Horší to máte, pokud jste rodičem batolete od jednoho do přibližně tří let věku. Kde jsou ty časy, kdy jste o svém volném čase rozhodovali vy sami. Takový luxus! Děti v tomhle věku vám již poměrně jasně vysvětlí, co chtějí a co ne. A poslušné sezení v kočáru, zatímco jeden rodič lyžuje a druhý popíjí svařák, do kategorie těch oblíbených činností opravdu nepatří. Názory na sníh jako maximální zdroj zábavy se navíc v tomto věku značně rozchází a dítě od dítěte se liší. Zde musíte zafungovat jako dobří psychologové a sami nejlíp odhadnout, čeho je vaše dítě schopné - zda se bude celé odpoledne nadšeně válet ve sněhu, stavět sněhuláka a bobovat, zatímco vy s partnerem si budete na střídačku dopřávat zimních radovánek na lyžích, nebo zda se začne po půl hoďce nudit a prohlašovat, že chce domů. V tom případě přirozeně nemá cenu snažit se mu vysvětlit bláhovost jeho počínání s odkazem na to, jak zdravý je pro něj pobyt na horském vzduchu, jaká zábava je bobování a jaká legrace se ukrývá za stavbou sněhuláka. Ba co víc, je empiricky dokázáno, že toto má přesně opačný účinek.

Lepší je od začátku naplánovat den tak, aby co nejvíce vyhovoval vašemu dítěti a vy se vyhnuli zbytečným „třecím plochám.“ V praxi to znamená, že zatímco jeden rodič odejde na sjezdovku, druhý zůstane s dítětem a podřídí se jeho zájmům. Na sníh se samozřejmě jde, ale místo na půl dne třeba jen na dvacet minut a místo plahočení se stovek metrů k vlekům stačí, když se obejde chalupa. A v půli dne se rodiče můžou třeba vystřídat. Pokud máte dítko v tomto věku, měli byste pečlivě vybírat ubytovací zařízení, kterému dáte nakonec přednost. Rozhodně by mělo být „baby friendly“ a kromě vašeho zázemí na pokoji by tu neměla chybět nějaká společenská místnost či přímo dětská herna. Na místě se pak taky nezapomeňte poptat po možných atrakcích v nejbližším okolí jako jsou třeba výstavy, muzea či aquaparky.

=====

Parťáci od tří let výš=====


S přibývajícím věkem vašeho potomka rostou i vaše možnosti. Tříleté a starší děti můžete již učit lyžovat, můžete je s sebou vzít na vlek i do restaurace, obojí bez akutní hrozby katastrofy. Vaše pozornost při volbě vhodného místa vaší zimní dovolené by se proto měla přenést z vnitřku ubytovacího zařízení ven. Informujte se o nabídce služeb daného horského střediska. Porovnejte ceny lyžařských školiček. Zjistěte si přítomnost bobových či sáňkařských drah a vybavenost dětských outdorových parků. 
A kdyby bylo nejhůř a vašemu dítku se sníh už začal přejídat, vždycky je tu možnost dát si jeden den pauzu a udělat si výlet do města za horkou čokoládou a nějakou tou hračkou pro radost. Nakonec, uvidíte, že to udělá radost i vám.

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Malý, Dětská herna, Hora, Opačný účinek

Mohlo by vás zajímat
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!

Horoskopy

Váhy S víkendem přichází skvělá nálada a nový příliv energie. Vy si potřebujete opravdu pořádně odpočinout a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Michaela, Michala, Michelle

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu