Maminka.czTipy a rady v těhotenství

Tohle udělejte před porodem a budete v klidu. Co naopak vynechat?

15. 1. 2019
Tohle udělejte před porodem a budete v klidu. Co naopak vynechat?
Že jsou mámy ty nejlepší manažerky, už vám možná někdo říkal. Když si zvládnete zorganizovat už poslední týdny těhotenství, povýšíte své schopnosti o další stupeň. Na co nezapomenout, abyste v klidu porodila?

Je pár věcí, které se vyplatí nenechávat náhodě. Představte si, že budete hekticky řešit, kdo pohlídá první dítě, když už budou kontrakce přicházet po pěti minutách. Nebo v areálu nemocnice zjistíte, že vlastně vůbec netušíte, kde se tady dá zaparkovat. Tohle všechno a další věci se je možné přece řešit předem. Poradíme, jak na to, abyste před porodem nic nenechala náhodě. Takže, zbývá asi měsíc – jak s ním naložit? 

Prostudujte webové stránky

Pokud jste nezvolila nějakou velkou porodnici, kde jste dávno zaregistrovaná, je teď ten pravý čas. Na stránkách najdete termíny předporodních kurzů i další důležité věci: „Maminky tu mohou zjistit, co porodnice nabízí pro první dny, a podle toho se dále zařídit,“ říká porodní asistentka Dagmar Vlčková. „Porodnice se v nabídce hodně liší – někde třeba mají pro miminko plenky a pro maminku poporodní vložky, jinde si to těhotná musí přivézt s sebou.“ 

Je to tady, rodíte! Jaká vyšetření vás čekají po příjmu do porodnice?

Navštivte porodnici 

Jestli nejste typ, který se chce účastnit předporodních kurzů, naplánujte si alespoň návštěvu místa, kde se chystáte rodit, právě teď. „Určitě doporučuji zavolat předem, žádná porodnice maminku neodmítne, ale musí tu být podmínky pro prohlídku,“ říká dále Dagmar Vlčková. 
„To je třeba zrovna prázdný porodní sál.“ Vyzkoušíte aspoň cestu, její délku, okolnosti parkování a další věci, které v porodním stresu mohou trochu komplikovat situaci. Zjistěte tu také další nutné podrobnosti: „Třeba, zda bude možnost mít samostatný pokoj, jak je to s WC nebo sprchou, jestli jsou společné, nebo jen pro pokoj,“ dodává Dagmar Vlčková. 

Balíte do porodnice? Zabalte si dvě tašky v jedné

Vybavte domácnost! 

„V domácnosti by touhle dobou už neměly chybět základní věci pro miminko i maminku po porodu,“ radí dále porodní asistentka. Projděte si články na našem webu maminka.cz/vybavicka-pro-miminko a dokupte asi měsíc před porodem vše potřebné.“ Pro miminko nechte partnera sestavit postýlku. Vy mezitím objednejte nebo nakupte také plenky, vlhčené ubrousky, poporodní vložky pro sebe. Toho všeho neuškodí mít doma více. Naopak to nepřehánějte s oblečením pro miminko, stačí pár kousků od každého druhu. Miminko totiž velmi rychle roste. „Co může být ale dobré si pořídit, je například kojicí polštář. Tahle pomůcka dovede od prvních dnů velmi zpříjemnit život,“ radí Dagmar Vlčková. 

Zorganizujte rodinu 

Ano, pokud nemáte ze zdravotních důvodů naplánovaný termín porodu předem, nedá se to opravdu odhadnout. Určitá organizace domácího režimu je ale i tak nezbytná. Sama si pamatuji, jak jsem hned po návratu z porodnice s nepříjemným poraněním sehnutá nad vanou koupala psa, zatímco syn spal. Jednoduše proto, že jsme nebyli zorganizovaní. Kdo pohlídá staršího sourozence? Ví tatínek, kdy má jaký kroužek nebo jinou aktivitu? 
„K organizaci před porodem musíme určitě přizvat rodinu,“ doplňuje Dagmar Vlčková. „Pro případného sourozence by měl být někdo v pohotovosti, i kdyby jen sousedka nebo kamarádka. Plánovat tohle je velmi těžké, ale nutné. Když se s hlídáním něco zkomplikuje, může být partner jen u samotného porodu a brzy se vrátit.“ 

Uklízíte jako šílená? Hnízdící instinkt před porodem je přirozený

Co opravdu chcete vědět? 

Patříte-li k ženám, kterým dostatek informací dodá pevnou půdu pod nohy, je teď ten nejlepší čas na poslední zamyšlení či relaxaci před porodem. 
Může vám s tím pomoci třeba porodní asistentka nebo nějaké zařízení pro budoucí maminky: „Třeba ve Studiu pro ženy jsou takové kurzy oblíbené,“ potvrzuje Dagmar Vlčková. „V porodnici se probírají spíš praktické věci, ale u nás je čas na individuální přístup, rozhovor i s partnerem, uklidnění a podrobnější vysvětlení všeho, co žena potřebuje vědět.“ To vše vám může pomoci naladit se na nadcházející náročné období a zůstat klidná. 

Připravte tělo 

Může to usnadnit porod. A budete mít pocit, že děláte všechno pro to, abyste si ho co nejvíce ulehčila, či dokonce zpříjemnila: „Určitě doporučuji masáž hráze, ale naučit těhotnou by to měla porodní asistentka. Není to jednoduchá věc,“ říká Dagmar Vlčková. „Nastávající maminka by se měla věnovat i péči o prsa. Třeba ploché nebo vpáčené bradavky je třeba masírovat a povytahovat, aby se po porodu neobjevily potíže s kojením.“ Poslední měsíc je pro tělo nejnáročnější, zhluboka dýchejte, cvičte třeba jógu. Velmi zdravé jsou také procházky. 

Pediatr, kamarádka a dovážka jídla. Na koho mít číslo po porodu?

Neuklízejte 

Dělá to spousta z nás, ale přehnaná fyzická aktivita se může negativně projevit na průběhu porodu,“ varuje Dagmar Vlčková před typickým mytím oken nebo generálním úklidem celého domu. Ve chvíli, kdy se organismus připravuje na velkou zátěž, jakou porod je, už určitě nechoďte do práce, ale raději si třeba dvakrát denně na půl hodiny lehněte a odpočívejte. 

Co chceme po porodnicích? Méně zásahů, více péče

Pediatr a tašky 

Ještě než zamíříte do porodnice, je nutné vybrat pediatra. Toho v ordinaci ideálně navštivte, domluvte se na registraci i na první návštěvu po porodu. Vaše novorozené miminko by měl vidět do 48 hodin po vašem propuštění. „Měsíc před porodem by také mělo být sbaleno vše do porodnice. 
Seznamy potřebných věcí se dají zhlédnout na internetu a maminka také vyjde z vlastní zkušenosti z návštěvy,“ uzavírá Dagmar Vlčková. 

Jak vybrat nejlepšího pediatra? 5 rad, které vám pomohou

TOHLE URČITĚ NEPOTŘEBUJETE PŘED PORODEM 

ODSÁVAČKA 

Kupujte ji až v případě potřeby, tedy po porodu. Nemusíte ji totiž vůbec potřebovat. V mnoha porodnicích se dá také na nějakou dobu vypůjčit. 

OCHRANNÉ KLOBOUČKY A DALŠÍ POMŮCKY KE KOJENÍ 

Může to být zbytečná investice, počkejte prvních pár dní nebo týdnů, proberete to s laktační poradkyní. 

KOPY OBLEČENÍ PRO MIMINKO 

Stačí tři až čtyři kousky bodýček, dupaček a dalších kusů šatníku. Miminko velmi rychle roste. 

 

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Těhotenství, Porod, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady porod, Tipy a rady v těhotenství, Zdravotní důvod, Porodnice, Dagmar Vlčková, Podrobné vysvětlení, Nepříjemné poranění, Asistentka, Kojicí polštář, Webová stránka, Předporodní kurs, Nejlepší manažerka, Velká zátěž, Nemocnice, Porodní asistentka, Investice, Laktační poradkyně, Praktická věc, První návštěva, Novorozené miminko, Samostatný pokoj, Areál

Mohlo by vás zajímat
20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy. Jedině takhle se něco dozvíte
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Puberta dívek stále častěji začíná už v osmi. Hormony z kuřat za to nemohou. Tak proč?
Jak zmírnit dětské záchvaty vzteku? Tohle nám zabírá
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!

Horoskopy

Ryby Ze dne na den se vytratila vaše naivita a přecitlivělost. Díky tomu se vám otevírají nové možnosti. V…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Matouš, Matúš, Debora





Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné