Maminka.czKojení

Co to má na jazýčku? Moučnivka dokáže kojence pěkně potrápit

30. 6. 2019
Co to má na jazýčku? Moučnivka dokáže kojence pěkně potrápit
Všimla jste si u svého miminka bílého povlaku v pusince a nevíte, co s ním dělat – a jestli vůbec něco? Možná jde o takzvanou moučnivku. U malých kojenců nic neobvyklého ani závažného, i tak ale dokáže prcka pěkně potrápit. My vám ale poradíme, jak na ni!

Některým miminkům moučnivka v podstatě vůbec nevadí a i vy si jí můžete všimnout až několik dní poté, co se poprvé objeví. Často se totiž může zaměnit i s povlakem od mlíčka, které po kojení někdy na jazýčku zůstává. Rozdíl ale poznáte snadno – mléko jde z jazýčku setřít. Moučnivka v prvních dnech možná také, později ale na jazyku ulpívá a může se nepříjemně rozšířit po celé pusince až do střev. Zbavit se jí přitom není nic jednoduchého. 

„Moučnivka neboli soor je častým infekčním onemocněním objevujícím se u novorozenců a primárně kojenců do dvou měsíců věku. Způsobuje ji kvasinka Candida albicans, která se běžně vyskytuje v trávicím a genitálním traktu člověka, jakmile ale dojde k jejímu přemnožení, vzniká infekce,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Klára Sedláčková. 

10 faktů o moučnivce: Souvisí s imunitou a ohrožuje kojení!

Tato kvasinka se tedy v těle běžně objevuje a dokud se s ní dokážeme vypořádat, nedělá v podstatě žádné problémy. Ovšem v případě, kdy máme oslabenou imunitu, dojde k jejímu přemnožení a tady už může způsobit pěknou paseku. Kromě jazyka se objevuje často i na vnitřních stranách tvářiček a na patře. 

Moučnivka dokáže být pro miminko pěkně otravná 

Jestliže má miminko jen mírnou moučnivku, má často pouze potažený jazyk, jako by snědlo trošku tvarohu, a pravděpodobně ji nebudete muset nijak řešit. Postačí, když budete více dbát na opatření jako sterilizaci dudlíků a lahviček. Zkusit můžete v lékárně volně prodejné dezinfekční a antimykotické tinktury, kterými se napadená místa několikrát denně potírají. Pokud nedojde do čtyř dní ke zlepšení, zamiřte k lékaři. 

Právě při přemnožení kvasinek může miminko špatně pít, být neklidné a trpět bolestmi bříška. Z pusinky se totiž přemnožené kvasinky dostávají do střev, kde způsobují kvašení. Může pak být zarudlý i konečník a tady už bude léčba potřeba. Miminko zadeček bolí a pálí, může mít červené puchýřky kolem sliznice a i přebalování je mu nepříjemné. Možná zpozorujete i zvýšenou teplotu a nechutenství. „Dítě může být v tomto čase nepokojné, odmítá stravu, v některých případech se objevují kožní příznaky, opruzeniny či koliky,“ doplňuje dětská lékařka. 

Odstříkané mléko může obsahovat nebezpečné bakterie, tvrdí vědci

Věděla jste, že...

  • Kvasinkám se daří ve vlhkém prostředí s dostatečným přísunem cukru? Pokud se objeví moučnivka u batolete nebo staršího dítěte, je namístě omezit sladkosti, a to včetně sladkých nápojů. U novorozenců a kojenců by měla na úpravu jídelníčku myslet kojící maminka.
  • Moučnivka se u dětí také někdy objevuje během užívání antibiotik, která „zabíjejí“ ty dobré bakterie v těle. Je proto dobré oživit jídelníček jogurty, podmáslím nebo probiotickými nápoji (ať už dětem samotným, nebo jim je maminka „dopraví“ přes mlíčko).
  • Moučnivku může dítko chytit také ocumláváním hraček, které si kojenci a batolata neustále strkají do pusy (jako všechno ostatní). Proto nezapomeňte gumové hračky včetně kousátek a chrastítek pravidelně omývat a ty látkové vyprat. Častěji sterilizujte dudlíky a savičky.
  • Pokud kojíte, nezapomeňte pravidelně prát a sterilizovat vše, co přijde do styku s bradavkami – tedy i formovače, častěji měňte také prsní vložky. 

K léčbě moučnivky se nejčastěji používá známá fialová vodička neboli genciánová violeť (takzvaná genciánka), k dostání je ale mnoho jiných přípravků. Můžete vyzkoušet i homeopatika. 

Aby nedošlo k opakované nákaze, budete muset všechno, co dítě dává do pusinky, pečlivě umýt – tedy nejenom vyvařit všechny dudlíky a savičky, ale zaostřit i na hračky, které je potřeba pečlivě umýt nebo dát do mrazáku, ty látkové pak vyprat. 

Hlídat si musíte i bradavky 

Jestli své miminko kojíte, budete muset následně ošetřovat i své bradavky, protože by se moučnivka od nich do pusinky miminka snadno vrátila. Proto je potřeba i bradavky ošetřovat tinkturou. Ve vážnějších případech vám doktor předepíše antimykotickou mast. Někdy bradavky nemusejí pálit ani svědit, abyste se nakazila, někdy naopak místo zčervená nebo se může objevit i bělavý povlak či výsev bílých puchýřků. Před kojením také můžete bradavky potírat borovou vodou. 

Nesnesitelná bolest při kojení: Znáte syndrom bělavé bradavky?

Mnoho dětí se s touto infekcí prvně setká při průchodu porodními cestami – žena může mít kvasinkovou infekci, aniž by o ní věděla. Již během těhotenství by tedy případné potíže měla dobře přeléčit, aby miminko následně při porodu nenakazila. Pokud se u vašeho prcka moučnivka objeví, není třeba se nijak zvlášť děsit. U některých dětí za pár dní zmizí, některé chvíli potrápí, ale jen do doby, než jim začne naplno fungovat imunitní systém. 

Zdravá střeva jsou základ. Jaké "hodné" bakterie dítě potřebuje?

„Moučnivka není nebezpečná a nebolí,“ říká dětská lékařka Klára Sedláčková

Je třeba u miminka moučnivku řešit? Pokud ano, jak? 

Moučnivka není nebezpečné onemocnění a ve většině případů nebolí. Samovolně mizí do několika dnů. Dětský lékař však může předepsat vodičku či mast k aplikaci do dutiny ústní a na prsní bradavky kojící maminky k urychlení hojení. 

Existuje nějaká prevence? 

Prevence vyplývá z přirozeného osídlení Candida albicans, která se běžně vyskytuje v genitálním a trávicím traktu člověka. K přenosu dochází často během porodu, proto je namístě důkladné přeléčení vaginálních kandidóz matky. Další cestou přenosu je nákaza z osídlených bradavek, dudlíků, lahví a také hraček, které si dítě opakovaně strká do pusy. Nejlepší prevencí v tomto případě je přísná hygiena po každém krmení a pravidelné omývání hraček. V některých případech dítě dostane kandidózu při užívání antibiotik samotným dítětem či kojící matkou. Antibiotika vybíjejí „dobré bakterie“ a dávají tím prostor k přemnožení kvasinek, tím dojde k narušení přirozené mikroflóry. Proti tomuto se lze částečně bránit užíváním probiotik kojící matkou či dítětem. 

Kojit každé tři hodiny, nebo na požádání? A potřebuje kojení limity?
Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Novorozenec, Kojenec, Kojení, Miminko, Nemoci, Povlak, Candida albicans, Klára Sedláčková, Trakt, Jazýček, Přemnožení, Dudlík, Kvasinka, Bradavka

Mohlo by vás zajímat
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu

Horoskopy

Střelec Pro ostatní členy rodiny jste nyní zábavní a berou si od vás drahocennou energii. Nyní ji můžete…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Brigita, Uršula, Voršila

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu