Maminka.czNovorozenec

Co to má to dítě na hlavě?

, Časopis Maminka
15. 4. 2011
Co to má to dítě na hlavě?
Nemohla jste se dočkat, až se vaše miminko narodí? A pak se na něj podíváte a říkáte si, jak to, že nevypadá tak, jak jste si představovala? Proč má tu bouli a v očích krev? Je to vůbec normální?

Když náš vytoužený syn Dominik přišel na svět, docela jsem se zhrozila. V okamžiku, kdy mi ho dali poprvé do náruče, jsem málem vykřikla. Na hlavě měl nádor a vypadalo to vážně hrozivě.

Naštěstí mě lékař hned uklidnil, že jde o poměrně časté poporodní poranění u novorozenců a že během několika dnů otok hlavičky ustoupí,“ vypráví své zkušenosti z porodu třicetiletá maminka Dana ze středních Čech.

Pokud máte i vy podobný zážitek, pak asi víte, jaký šok to ve vás mohlo vyvolat. Bohužel, ačkoli se porodní asistentky i lékaři snaží, aby porod proběhl co nejlépe a aby nedošlo k žádným poraněním, ne vždy se to samozřejmě povede. A to se týká nejen miminka, ale i rodící ženy. K čemu všemu tedy může dojít a na co je lepší být předem aspoň teoreticky připravená?

Poranění maminky

Odborníci je rozdělují na cílená a necílená. Jak říká MUDr. Michal Koucký, k prvním se řadí například epiziotomie (nástřih hráze), k druhým poranění hráze. To vzniká zhruba u 20 % porodů, kde nebyl proveden nástřih. Skupinu necílených poranění rozlišují lékaři dále takto:

  • I. stupeň - poranění pochvy a kůže,
  • II. stupeň - dochází k poranění podslizniční a podkožní oblasti se svaly hráze,
  • III. stupeň - poranění konečníku.

Rizikovým faktorem necílených poranění je nástřih hráze, příliš velké dítě, porodnická operace typu kleště a vakuumextraktor, chronický zánět pochvy, ale i dlouhá druhá doba porodní (více než dvě hodiny). „Kromě toho může dojít k poraněním skrytým.

Čtěte také: Neriskujte zbytečně!

I porod bez poranění s sebou nese asi až ve 30 % případů narušení vláken svěrače konečníku, byť relativně nevýznamná, podobně poranění pánevního dna je u spontánního porodu jisté prakticky vždy. Jen se důsledky neprojeví ihned, ale často až po letech. Čím větší dítě, čím delší doba tlačení, tím větší je riziko skrytého poranění pánevního dna, které se projeví například až za několik let v podobě inkontinence moči či sestupu rodidel,“ říká porodník.

Poranění dítěte

Stejně jako u maminky může i v případě děťátka dojít k nějakému tomu zranění, a to především mechanicky, tj. tlakem při procházení porodními cestami. Prodrat se na svět dá prostě někdy pořádnou fušku. Dále může dojít k poranění při komplikovaných a dlouhotrvajících porodech (například porod koncem pánevním, klešťový porod, porod velkého dítěte). Samozřejmě že velký tlak působí i při „normálním“ porodu, jenom se to nemusí projevit žádným poraněním.

Hlavička se přizpůsobuje tvaru a velikosti porodních cest tak, že se lebeční kosti v místě švů přesouvají přes sebe. Proto dochází velmi snadno ke zhmoždění tkání a ke krvácení z porušených cév. Není to ale nic dramatického, čeho byste se musela obávat. Jaká poranění tedy vašemu miminku při příchodu na svět hrozí?

* Porodní nádor - jedná se vlastně o otok podkoží, jenž se objevuje na té části hlavičky, která se rodila jako první. Ustupuje během několika dnů po porodu a nevyžaduje žádnou léčbu. * Kefalhematom - krvácení pod okosticí lebečních kostí. Může být jednostranný nebo oboustranný. Od porodního nádoru se liší tím, že je na pohmat pružný, přesně ohraničený a nepřesahuje okraje příslušné kosti.
Velké krevní výrony vytvářejí kostní hrboly, které přetrvávají dlouho a mohou deformovat hlavičku. Malé ustupují během několika týdnů po porodu. Pokud je větší, provádí se kontrolní ultrazvukové vyšetření hlavičky a sledování rozvoje žloutenky, někdy také krevního obrazu.

* Petechie, ekchymózy (spojivkové krvácení) - nejčastěji jsou lokalizovány na hlavě, méně obvyklé bývají na krku a hrudníku. Petechie se vstřebávají během tří dnů, léčba není nutná. U silnějšího výsevu můžete pozorovat krvácení pod oční spojivkou. Ustupuje jako běžná modřina v průběhu prvních dvou týdnů. Jestliže je ale toto krvácení většího rozsahu, doporučuje se vyšetření očního pozadí (kvůli krvácení do sítnice).

* Poranění kostí -se objevují tam, kde se použilo „násilí“, postižené mohou být všechny kosti. Nejčastěji se vyskytuje zlomenina klíční kosti, která vzniká při „vybavování“ ramínek miminka. Zlomenina se může zjistit hned po porodu, nebo se na ni přijde v průběhu několika dnů na základě pohmatu či otoku postiženého místa.

Někdy může dojít k přechodné poruše hybnosti postižené končetiny.
Obvykle není nutné další vyšetření.

Doporučuje se šetrně manipulovat s paží a děťátko na postiženou stranu nepokládat. „Hojí se bez následků, primární srůst kosti vzniká už během prvního týdne,“ dodává lékařka.

* Poranění nervů -při těžkých porodech může nadměrný tah či tlak způsobit zhmoždění nebo přetržení nervové tkáně. Nejčastěji je postižen nervový pletenec horní končetiny a následně může vzniknout dětská obrna. Léčba spočívá v rehabilitaci, někdy je nutná neuroplastika. Poranění lícního nervu způsobuje jeho obrnu, která je v mnoha případech lékaři objevena při častém pláči dítěte.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Zdraví, Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, I stupeň, Kontrolní ultrazvuk, Oční pozadí, Podobný zážitek, Těžký porod, Normální porod

Mohlo by vás zajímat
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Distanční výuka: Rodiče, buďme v klidu. Povinnosti nemáme téměř žádné!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak

Horoskopy

Střelec Okořeňte si trvalý vztah překvapením pro drahou polovičku, vytvoříte tak skvělou půdu pro romantický…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Igor, Ivar, Ivor

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné