Maminka.czŠkolák

Co trápí rodiče dětí, které čeká letos zápis do první třídy nebo přijímačky?

2. 2. 2017
Zápisy a přechody ze školy či školy na jiný ústav se netýkají v tomto období výhradně prvňáků. Svou lavici za jinou mění také ti, kdo se chtějí přesunout a začít studovat na víceletých gymnáziích, případně také ti, kterým končí devítiletá základní školní docházka, a přecházejí na další vzdělávací stupně. S tím, jak se blíží doba zápisu a podávání přihlášek, roste mezi rodiči také nervozita a napětí

Vzhledem ke změně termínů zápisů do 1. tříd a nově plošnému povinnému testování od společnosti CERMAT pro víceletá gymnázia a střední školy se není čemu divit.

Klepněte pro větší obrázek

Abyste se nestrachovali zbytečně, máme pro vás tipy, které pomohou s přicházejícími životními změnami se snadno a efektivně poprat. Školní psycholog z Akademie rodičovství shrnuje, jaké otázky řeší rodiče dětí nejčastěji, co by mohlo tedy pomoci i vám.

Zápis do prvních tříd bude letos poprvé až v dubnu

Co řeší rodiče předškoláků

V případě předškoláků se často opakují dotazy ohledně vytvoření bezpečného prostředí. Rodiče se zajímají například o to, jak uklidnit dítě, které má strach z toho, co se bude dít na zápisu, jak ho přesvědčit, aby šlo do školy, když bude plakat, že tam nepůjde, jak ho na motivovat, aby se těšilo do nové školy.

Klepněte pro větší obrázek

A také slýcháváme dotazy ohledně obav rodičů, jestli je jejich dítko připraveno na nástup do první třídy, jestli nemá mít odklad, jak poznat, který z odborníků má pravdu. Situace bývá vypjatější zvlášť, když jde do školy prvorozené dítě.

Jaká témata trápí rodiče před přijímačkami

Pro rodiče dětí, které míří na gymnázium nebo střední školu je situace o trochu jiná. Přece jen již mají zkušenost se způsobem vzdělávání se jejich dětí. Víc než o bezpečí svých potomků se zajímají o to, jak přežít, jejich způsob přípravy na přijímačky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak je motivovat k učení nad rámec školních povinností. Kolik minut denně či hodin je nejefektivnější. Přemýšlí nad tím, aby je nedemotivovali svými ambicemi nebo očekáváními.

Podívejte se na celou nabídku seminářů pro rodiče.

 

Chtějí vědět, v jaké roli mají v celém procesu přestupu na novou školu stát. V čem pomáhat, v čem být oporou a kdy být přísnější a podpořit tak výkon svého dítěte.

Zápis do školy je tady: Jak probíhá a kdy je možný odklad?

A právě pro vás Maminka.cz ve spolupráci s Akademií rodičovství připravila seminář, kde najdete podporu a odpovědi na všechny vaše dotazy.

Na ojedinělém setkání určeném pro rodiče dětí, které se chystají do první třídy se dozvíte, jak připravit své dítě, jak jej podpořit, motivovat aby si tento den užilo a do školy se těšilo. Jak zvládnout strach, obavy a nervozitu.

Seminář Akademie rodičovství si pro vás připravil zkušený školní psycholog Mgr. Petr Šobra, na závěr je připraven zodpovídat vaše individuální dotazy.

Na semináři určeném pro rodiče dětí, které se chystají na víceletá gymnázia či střední školu jsme připravili seminář, který na otázky spojené se správnou motivací, efektivní přípravou či výchovnými problémy promyšleně odpovídá.

Na závěr vám psychologové a lektoři z Akademie rodičovství odpoví na všechny otázky.

Důvěřujte svým dětem

Nakonec se s vámi podělíme o podstatnou zkušenost: Jako rodiče si přejeme, aby se naše dítě dostalo do školy, kterou jsme společně dlouho a složitě vybírali.  Vzdálenost od školy, přístup k výuce, zkušenost a věk učitele, počet dětí ve třídě, prestiž školy….

Kdo z rodičů by alespoň některé z těchto kritérií nezvažoval. Náš pečlivý výběr na nás ovšem následně může vytvářet neúměrný tlak, který často nevědomě přenášíme na naše děti.

Zkuste si v takovém momentu „pod tlakem“ představit kolik spokojených a úspěšných lidí vůbec neprošlo moderním vzdělávacím systémem. Věřte více ve své děti nikoli ve školu jako takovou. Vaše důvěra se vám vrátí.

Beyoncé se pochlubila bříškem, čeká dvojčátka
Agáta Prachařová je těhotná, ale nechce nic zakřiknout
Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Předškolák, Školák, Rodiče, Zápisy, Životní změna, Akademie rodičovství, Školní povinnost, Zápis, Pečlivý výběr, Přijímací zkouška, Léto, Prvorozené dítě, Výchovný problém, Školní psycholog, Let, Způsob přípravy, Bezpečné prostředí, Důvěra

Mohlo by vás zajímat
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry

Horoskopy

Blíženci Užíváte si úspěšné dny a je docela možné, že jste nedávno slušně povýšili anebo se dočkali zvýšení…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sabina, Korina, Kordula

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu