[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Naprosto spontánně pevně stisknuté pěsti „dospěláka" obvykle vyjadřují silnou vnitřní tenzi s přídechem psychického napětí – nejinak tomu bývá i u kojenců! V případě malých kojenců však nejde ani tak o napětí a vztek, ale spíše o nejistotu a snad i jakýsi pocit ohrožení a nepohody.
Pevně stisknuté pěstičky jsou patrné v pro děťátko nestabilní nebo obtížné poloze, například při neobratném zvedání z podložky, pokládání do vaničky a třeba i tehdy, je-li děťátko hladové apod.
Naopak v zajištěných polohách a příjemných chvílích se pěsti uvolňují a otvírají. Nicméně hodně záleží i na věku děťátka…
U novorozenců je zcela fyziologické, že mívají většinu dne pěstičky stisknuté, a to i v době, kdy jsou klidní a uvolnění. Během druhého a třetího měsíce života se však začínají zatnuté pěsti postupně uvolňovat.
Nervová soustava se vyvíjí a zraje a drobné ručky se pomalu chystají na cílené uchopování nejrůznějších předmětů. Tato doba nastává zpravidla mezi třetím a čtvrtým měsícem věku. V tomto období již bývají sevřené pěstičky zřetelným příznakem stresu, nejistoty a nepohody.
Je tedy patrné, že do určitého věku jsou zatnuté pěstičky během dne vcelku normálním a fyziologickým jevem, nicméně čím je děťátko starší, tím by mělo být sevření méně časté.
Vyskytovat by se mělo spíše zřídka, a to pouze ve chvílích evidentní nepohody. Mezi třetím a čtvrtým měsícem jsou pak dlaně fyziologicky se vyvíjejícího miminka již převážně otevřené. Pokud tomu tak není, mohou pěstičky naznačovat buď aktuální nepohodu, nebo nějakou odchylku od psychomotorického vývoje; například hypertonii, tedy zvýšený svalový tonus.
Hypertonické děti mají pěsti neustále zatnuté, přetáčí se pomocí záklonu hlavy, nevydrží na bříšku a obvykle také špatně zvládají plazení a lezení. Když se pak nakonec postaví, stojí obyčejně na špičkách nebo nápadně vytáčí nožičky.
Problémům v dalším vývoji lze předejít cvičením (Vojtova metoda nebo Bobath koncept). Odborníci též doporučují nošení v klubíčku, babymasáže, ale třeba i plavání (to by však mělo být vedeno fundovaně, aby nemělo třeba i opačný vliv!)