[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Na popichujících větách, že ženská po porodu nedokáže racionálně přemýšlet, je ve skutečnosti velký kus pravdy. Čerstvé maminky jsou totiž doslova zaplaveny hormonální bouří, která způsobuje vysoké soustředění se na své miminko.
Takže jakmile se stanete čerstvou matkou, jste tak trochu i vědou hájená za svou absolutní zamilovanost do nejmenšího uzlíčku ve vaší rodině.
V těle totiž dochází k veliké změně, která se často přehlíží: Mozek se díky změnám v neuronové síti přesune do modu ochranářské matky a výsledkem toho je, že se čerství rodiče najednou začnou soustředit jen na rodičovství, výchovu a ochranu.
S tím ruku v ruce také souvisí výrazné snížení sexuality, erotického chování a hledání hravé intimity. Jak je to možné? Může za to šedá kůra mozková, ve které se, jednoduše řečeno, po porodu zahušťují oblasti řídící empatii, úzkost a sociální interakci. Alespoň to vyplývá ze studie izraelské psycholožky Ruth Feldmannové.
A má to svou logiku: Matka musí být nějakým způsobem připoutána k dítěti, aby bylo schopné přežít. Mateřské pocity ohromné lásky, neoblomný ochranářský cit a neustálé starosti o dítě mají na triku reakce v mozku.
Konkrétně je způsobuje hormon oxytocin, který se silně aktivuje jen při pohledu na dítě nebo zaslechnutím jeho pláče. Zajímavým zjištěním, jak potvrzuje studie Pilyoung Kim, výzkumnice zaměřené na mateřský mozek z katedry psychologie na Univerzitě v Denveru, je také to, že kojící matky jsou v tomto ohledu senzitivnější než ty, které podávají svému novorozenci umělé mléko.
Na druhou stranu, tento stav trvá pouze několik týdnů po porodu. Takže pokud několik týdnů není sex nebo intimní blízkost na pořadu dne, věřte, že se tyto hormonální smrště brzy přeženou. Břicho jako dřív?
Pravděpodobně největším horkým tématem po porodu je oblast břicha, která se vám změnila k nepoznání. Bude ještě někdy ploché? A co ty strie, povislá kůže, vypouklý pupík nebo popraskané žilky? Věřte, že vaše tělo dělá všechno pro to, aby se opět dalo dohromady, což se nejintenzivněji stává v období zhruba do osmi týdnů.
Nepříjemnou zprávou je možná to, že tyto poporodní záležitosti vám s velkou pravděpodobností zůstanou napořád. Do jisté míry se vyklenutost a ochablost břišních svalů dá spravit pravidelným cvičením. Ovšem pokud jste ještě majitelkou diastázy, velkou změnu sama už neuděláte. Jistým řešením jsou zásahy plastické chirurgie.
„Takové operace jako úpravy břicha nebo prsou jsou vhodné rok nebo déle po porodu a až ve chvíli, kdy klientka neplánuje další těhotenství,“ upozorňuje Jitka Vrtíšková, plastická chiruržka z Lékařského domu Praha 7.
„Po operaci je nutné přibližně na měsíc omezit fyzické aktivity podle doporučení lékaře, jinak jsou rizika zcela běžná jako vždy při operačním zákroku,“ dodává Jitka Vrtíšková.
Také poprsí projde velkým náporem. Zejména kvůli vytváření mléčných zásob pro miminko a samotnému kojení.
A po porodu se velikost prsou zvětší i o několik čísel! Na druhou stranu je prokázáno, že jakmile dokojíte a prsa už nebudou mít onu základní mateřskou funkci, zmenší se ještě o trochu víc, než jak tomu bylo před otěhotněním.
Bradavky a dvorce už napořád zůstanou tmavší a větší. Čím to? „To je způsobené vyšší hladinou estrogenu, která stoupá už v průběhu těhotenství,“ píše ve svých poznatcích Maureen Whelihan z amerického Centra pro sexuální zdraví a vzdělání. A v praxi to poznala většina kojících maminek.
„Nejvíc mi po mých dvou porodech vadí, že už moje prsa nejsou tak oblá a plná, ale pokleslá a s vytahanými bradavkami,“ svěřuje se osmatřicetiletá Kateřina.
„Určitě si o tom ráda postěžuju, ale pak si hned uvědomím, že jsem kojila oba dva syny dohromady čtyři dlouhé roky a dala jim snad to nejlepší ze svého těla do budoucího života,“ přemítá Kateřina.
Všimla jste si, že už během těhotenství vám neseděla vaše velikost bot? I chodidla procházejí během gravidity a po porodu velkou a nevratnou změnou. Kromě toho, že musela reagovat na zvýšenou váhu, což vedlo k jejich zvětšení a hlavně ke zploštění, hormony v tom také mají svou zásluhu.
Především takzvaný relaxin způsobil rozvolnění vazů ve vašem těle. Ten má za úkol připravit organismus na porod, což platí především pro oblast pánve, ovšem ovlivňuje i zbytek těla včetně nohou. A tak uvolnil i vaši klenbu a noha se po porodu tak nějak rozšířila a vám asi nezbude nic jiného než si pořídit nové páry bot.
S velkou pravděpodobností také budete patřit mezi početnou skupinu žen, které po porodu pociťují zvětšení obvodu boků.
„Pánev se skutečně kvůli porodu rozšíří a už se nedokáže vrátit na původní místo,“ potvrzuje Jessica Shepherd z College of Medicine v Chicagu, která se jako jedna z mála zabývá invazivní gynekologií. S tím také souvisí i velikost pochvy, která se kvůli průchodu dítěte musela ze své původní velikosti zvětšit několikrát.
A do formy před otěhotněním se i přes intenzivní zmenšování po porodu včetně získání potřebného svalového tonusu už nikdy nedostane. Dokonce si některé ženy všímají tzv. vaginálního plynu. Možná se vám to i několik měsíců po porodu také stalo, ale bály jste se o tom někdy promluvit.
Přitom příčina je prozaická: Vzduch se propašuje do vaginy, a jakmile dojde ke stlačení i třeba díky rychlému pohybu, vyjde opět ven i se zvukovým efektem. Dobrou zprávou je, že by se tahle nepříjemnost měla spravit do osmi až deseti měsíců od porodu.
Tělo jen pro sebe
Ať už je vaše nové já v jakékoli kondici nebo stavu, je čas se zaměřit na vlastní spokojenost a sebelásku. „Sice si nevedeme statistiky o tom, z jakého důvodu ženy po porodu chodí k nám na plastickou operaci, ale nejčastěji je to proto, že se chtějí znovu líbit manželovi,“ podotýká plastická chiruržka Jitka Vrtíšková z Lékařského domu v Praze.
Psycholožka Jitka Nesnídalová proto doporučuje se se svým novým tělem po porodu znovu seznámit a hlavně mu věnovat svůj velký dík. „Našemu tělu bychom měly děkovat za to, co všechno zvládlo. Připomenout si, čím vším muselo během porodu projít, jaký zázrak je to a jak chytré, inteligentní a intuitivní naše tělo je,“ uzavírá psycholožka.
JITKA NESNÍDALOVÁ, psycholožka, jnesnidalova.cz
Se změnou vlastního těla může přijít frustrace, že už nikdy nebude takové jako dřív. Dá se tomuto stavu nějak zabránit? Doporučila bych zkusit techniku „STOP“. Říci si v duchu „stop“ a nahradit tyto negativní myšlenky něčím přínosným – například při každé takové negativní myšlence jít ke svému děťátku a zazpívat mu písničku.
Mamince to odvede pozornost a zlepší se jí nálada. Jen si na tuto možnost v těch bludných kruzích negativních myšlenek vzpomenout není vždy snadné. Také je dnes velmi populární mindfulness – naprosté oddání se přítomnosti, kdy například maminka, když jde na procházku, veškerou pozornost věnuje okolním zvukům, vůním a dalším vjemům „teď a tady“.
Dá se s „novým“ tělem nalézt i nová spokojenost? Může to znít zvláštně, ale určitě je fajn se svým tělem vlídně mluvit, to je pro něj ta správná výživa – kladné pocity a myšlenky a slova. Také před usnutím si tělo hladit, masírovat, tím dochází k navázání vztahu, a tedy k hlubšímu přijímání.
Spousta žen je se svým tělem nespokojená i kvůli tlaku společnosti či manžela a rodiny. V takovém případě by žena měla vyjádřit, co cítí, že je jí líto, že se jí nedostává podpory, a jak by si takovou podporu představovala. Nepotlačovat v sobě své pocity!
Partnera nenapadat, že je špatný, když jí nedává podporu, ale dát mu pochopení, že to pro něj také nemusí být lehká situace starat se o nového člena rodiny a že jsou v tom oba dva a že by jim jistě prospělo, kdyby si více vyjadřovali navzájem podporu.