Maminka.czČasopis Maminka

Co vám vezme a dá mateřství? Tohle je popis reality přímo od mámy

Iva Petrovová 4.  9.  2022
Být matkou je náročná disciplína. Horská dráha, nahoru, dolů a zase dokola. Ale otevírá další dimenze lásky a dává životu smysl. I ve tři hodiny ráno, kdy se zrovna jako naschvál prořezává zub.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

11 opor, které vám pomohou adaptovat se na mateřství

Klepněte pro větší obrázek
Lucie Miškóciová, psycholožka, nadechnise.cz
 • Podpora rodiny, přátel, komunity
 • Fungující partnerský vztah
 • Uspokojení fyziologických potřeb
 • Zachování dřívějšího koníčka alespoň v minimální míře
 • Ubrat z perfekcionismu
 • Být v kontaktu jen s tím, co vám dělá dobře
 • Nesrovnávat se
 • Spát, co nejvíc to jde
 • Rychlé relaxační techniky
 • Říkat si o pomoc
 • Podpůrné skupinky

Nepatřím k maminkám, které svým bezdětným kamarádkám říkají „počkej, až budeš mít děti, to už se nikdy nevyspíš“ nebo „nemysli si, že ještě někdy budeš mít tolik času jako bez dítěte“. Na tu náročnější část totiž přijdou samy i beze mě. Spíš s nimi sdílím ty radostné momenty. Je ale pravda, že život se vám začne měnit v podstatě hned poté, co uvidíte dvě čárky na těhotenském testu. Postupně si uvědomíte, že ve vás roste doživotní parťák a čeká vás pořádná společná jízda plná dobrodružství. Vlastně moc netušíte, jaké to bude. Těšíte se, bojíte se. Je vám jasné, že přijdete třeba o bezstarostnost, někdy i čas pro sebe a možnost dělat věci narychlo, bez zbytečného plánování. A to je v pořádku. Protože stejně tak víte, že získáte mnohonásobně víc.

V těhotenství na sebe buďte hodná

I když těhotenství není nemoc a při jeho normálním průběhu můžete dělat téměř vše jako dřív, změny na sobě začnete pozorovat docela rychle. Kromě běžných potíží, jako je únava, nevolnosti a méně pohodlí, se dostavují i obavy a strach. Budoucí maminky se poměrně často bojí, jak v nové roli obstojí. „Obracejí se na nás ženy, které mají pochyby, jak to zvládnou. Mají smíšené pocity. Viní se například z toho, že se na miminko dostatečně netěší,“ říká Lucie Kočová z organizace Úsměv mámy, která podporuje duševní zdraví maminek. Právě na tu se mohou maminky, i ty nastávající, obracet, když mají obavy nebo trápení související s mateřstvím.

Výhodou je, že máte devět měsíců, během kterých se můžete na vše alespoň částečně připravit. Psycholožka Lucie Miškóciová doporučuje v tomto období myslet hlavně na sebe a být v pohodě. „Pokuste se být k sobě laskavá. Ještě víc než kdy jindy si k sobě pouštějte lidi, se kterými vám je dobře, a odfiltrujte ty, kteří vám dobře nedělají. Vnímejte potřeby sebe i miminka. Dobře jezte a pijte hodně tekutin. Také se bavte s partnerem o tom, jak to bude po porodu, jak byste si to mohli usnadnit. Třeba kdo bude vařit nebo kde budete objednávat jídlo a tak dále.“ Po porodu podle psycholožky totiž žena potřebuje hlavně odpočívat a sžívat se s miminkem, ne řešit.

Být mámou se učíme za pochodu

Mateřství vaší oblíbené influencerky sice může působit idylicky, ale věřte, že i ta nejspokojenější máma je někdy unavená. Jen to tak moc nesdílí. To potvrzuje i Lucie Kočová z Úsměvu mámy: „Ženy se nám často svěřují s pocity, které jsou docela běžné, jen se o nich nahlas tolik nemluví. Může to být stesk po životě před dětmi, osamělost, vyčlenění. Popisují pocity selhání nebo to, že si mateřství dostatečně neužívají. Časté jsou nepříjemné myšlenky typu: Měla jsem to dítě mít? Mám ho vůbec ráda? Všechny ženy kolem to zvládají, jenom já to nezvládám. Často se tyto myšlenky objevují, když je žena vyčerpaná, nevyspalá, úzkostná nebo třeba řeší těžkou životní situaci. Také jsou typické pro ženy, které jsou na sebe hodně náročné, mají rády věci pod kontrolou, což s malým miminkem ne vždy jde.“ Důležité podle ní je si uvědomit, že takové pocity nemusejí nutně znamenat, že je něco v nepořádku, ani že to takto bude napořád. Maminkám může pomoct větší zapojení rodiny, podpora kamarádek, někdy i konzultace s odborníkem.

 

Role mámy je specifická v tom, že se zaměřuje na potřeby druhého.

 

Podle Lucie Miškóciové je role mámy specifická v tom, že se zaměřuje na potřeby druhého. Učíme se ji za pochodu a je těžce nahraditelná. Zároveň jde o nevratnou životní změnu. Často navíc maminky bohužel zapomínají samy na sebe. „Je potřeba na sebe myslet tak akorát. Není to sobectví, děláme to pro pohodu dítěte a rodiny. Také myslete na partnerství – obzvlášť v prvním roce života dítěte přichází mnoho příležitostí pro hádky, stoupá nespokojenost ve vztazích i procento rozchodů.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Je to jen dočasné

Nenechte se odradit ani vystrašit

Mateřství plné paradoxů

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Rodina, Mateřství, Časopis Maminka, Rodičovství, Alberta, poměr, Oliver, Ela, Rozálie, Lucie Miškóciová, Realita, Maminka, Vztah, Pocit, Láska, Anna, Úsměv mámy, Máma, Rychlá
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
VIDEO: Muži a sex po porodu: Chce to trpělivost s ženou a čas, říká gynekoložka
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Cesta k adopci je dlouhá, posteskla si před časem moderátorka Adela Vinczeová. Dnes už je ale hrdou maminkou! Které další osobnosti adoptovaly dítě?
Mrázková Dita
Adopce
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh