Maminka.czČasopis Maminka

Když je čtvrtý trimestr "za trest": Víme, co pomůže plačícímu miminku

Simona Procházková 5.  8.  2022
Zdroj: iStock
Když je čtvrtý trimestr "za trest": Víme, co pomůže plačícímu miminku | Zdroj: iStock
Co je šestinedělí a jak náročné může pro novopečenou maminku být, asi tušíte. Co ale znamená takzvaný čtvrtý trimestr? Co se během něj děje a dá se na všechny ty novinky a změny nějak nachystat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Říkáte si, jak to, že „čtvrtý trimestr“, když těhotenství má přece trimestry jen tři? „Čtvrtý trimestr se používá jako označení pro období tří měsíců následujících po porodu. Každá maminka ví, že je to období někdy hodně obtížné. Nic není jako dřív, tělo je jiné, děloha se pomalu zavinuje, prsa jsou bolestivá, začíná se rozbíhat kojení, hojí se porodní poranění. S novým prostředím se musí vyrovnat i novorozenec,“ vysvětluje MUDr. Tereza Čeledová, gynekoložka z kliniky Canadian Medical.
Pokud bychom šli do historie, označení „čtvrtý trimestr“ začal používat americký pediatr Harvey Karp a někteří psychologové. Karp se dlouhodobě zabýval problémem, který ve větší či menší míře řeší po porodu každá maminka, a to jak utišit plačící dítě. „Karpova technika zklidnění kojenců je založena na obnovení prvků života v děloze. Novorozenci jsou stimulováni způsobem, který připomíná pocity, jež zažívali v děloze. Jedná se hlavně o pevné zavinování, nošení v šátku, šumění (tzv. bílý šum), houpání na míči a podobně,“ vypočítává gynekoložka.

„Jen“ devět měsíců?

Harvey Karp tvrdil, že děti se rodí o celé tři měsíce dříve, ačkoli na příchod na svět nejsou ještě zcela připravené. Ony tři měsíce po porodu jsou zásadní pro to, aby se dítě dokázalo „probudit“ a dozrát. Jak po fyzické, tak psychické stránce. Není například náhoda, že kojenecká kolika trápí miminka obvykle právě do oněch tří měsíců. Proto se jí ostatně říká tříměsíční kolika. Prý je známkou toho, že trávicí trakt a střeva nejsou ještě kompletně dovyvinuty a nedokážou správně fungovat, proto se objevují tolik obávané křeče a „prdíky“.

Proč se tedy miminka nerodí namísto po devíti až po dvanácti měsících, kdy by byla pro pobyt na tomto světě připravena? Je to jednoduše proto, že šesti- nebo sedmikilové dítě byste jen těžko bez problémů porodila. Na to není ženské tělo zkrátka stavěné, takže to příroda zařídila tak, aby dítě bez potíží prošlo pánví a porodními cestami. A pak se prostě „dopeče“ s vaší pomocí.

Tělo se vrací do „normálu“

„Období nazývané čtvrtý trimestr zahrnuje klasické šestinedělí, a to ještě můžeme dělit na rané a pozdní. První fáze trvá přibližně deset dní, kdy se ustaluje tvorba mléka, hojí se porodní poranění, zavinuje děloha. Poté nastává pozdní fáze, která trvá následujících čtyři až šest týdnů. V tomto období se tělo začíná celkově vracet do relativně původního stavu před otěhotněním,“ říká MUDr. Čeledová. Svou elasticitu a tonus získávají zpět zejména břišní stěna a svaly pánevního dna, je ale potřeba počítat s tím, že jde o několikatýdenní proces.

Porod znamená pro tělo velkou změnu nejen fyzickou, ale i psychickou. V poporodním období pak klesá hladina hormonů, což bývá u řady žen hlavním důvodem poporodní sklíčenosti. Maminky se mohou cítit vyčerpaně, unaveně a smutně. Tyto pocity obvykle trvají jen několik dní po porodu.

Vítej na světě, broučku!

Novorozená miminka pláčou, a nikdo vám nedokáže přesně říct proč. Bolí je bříško? Je jim zima nebo horko? Mají hlad? Nemůžou usnout? Chtějí pomazlit? Tápete. Spíše než Google a rady kamarádek zkuste vzít na pomoc přírodu a vlastní mateřský instinkt. Jenže… ono někdy zkrátka nepomůže nic.

Vaše miminko se musí bezprostředně po narození poprat s řadou obrovských změn. A ne vždy jsou pro něj zrovna radostné a adaptace bezbolestná. Téměř deset měsíců si spokojeně žilo a bezstarostně vegetovalo ve vašem bříšku, na útulném, teplém, tmavém místě, kde si příjemně plavčilo, houpalo se, mělo nepřetržitý přísun potravy a nikdo po něm nic nechtěl. No a najednou, zčistajasna, se vyklube na svět, kde je zima, spousta prostoru a světla, pořád ho někdo přenáší, svléká, omývá, váží a měří… no nenaštvalo by vás to?! A tak pláče a vy nevíte proč. Existuje pár triků, které mohou zabrat.

premium

V článku také najdete

Jak správně zavinovat

Jak na bezproblémové kojení

Hnízdo jako velký pomocník

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Maminka.cz
Témata: Porod, Časopis Maminka, Miminko, Šestinedělí, Po porodu, Kojení, Google, Bílková, Děloha, Šátek, Hnízdo, Trimestr, Harvey Karp, Canadian Medical, Zavinovačka, Maminka, Kristýna Tumpachová
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Jako by jim z oka vypadli! 12 potomků slavných, kteří vypadají ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Dominika Mesarošová má jasno: Druhé dítě nechci. Úkol stát se mámou jsem si už splnila
Mrázková Dita
Slavné maminky
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Maminky, zavřete oči! Tyto šílenosti vymýšlí tatínci, když hlídají své ratolesti
redakce
Galerie