Maminka.czNovorozenec

Co víte o kalmetizaci?

, Časopis Maminka
23. 6. 2010
Co víte o kalmetizaci?
Už v porodnici se obvykle miminko očkuje -a to proti tuberkulóze. Pokud jsou nějaké kontraindikace, očkování je možné posunout až do pozdějšího věku.

Proti tuberkulóze se očkuje ,živými‘ vakcínami, které obsahují specifické kmeny oslabených mykobakteriálních zárodků zachovávající imunizační účinky s minimální patogenní aktivitou,“ říká MUDr. Alexandra Vidnerová.

Odhaduje se, že ochrana po očkování přetrvává minimálně u 52 % lidí po dobu 60 let! Nejvíce jsou lidé chráněni prvních deset let.

V čem se vakcinace liší

Na rozdíl od jiných očkovacích látek má tuberkulózní vakcína jiný charakter.

Nevytvářejí se zde totiž protilátky, které by zabránily onemocnění. Dítě, které je očkované proti TBC, může v případě kontaktu s nakaženou osobou onemocnět, ale díky očkování nedojde ke vzniku závažných forem nemoci. Očkování se provádí již v porodnici tak, že se miminku aplikuje vakcína do kůže v horní části levé paže.

Pokud bylo očkování úspěšné, objeví se většinou za 6-8 týdnů v místě vpichu drobné hnisavé ložisko nebo pupenec (ten nikdy sami nestrhávejte!). Současně se mohou zvětšit lymfatické uzliny v pravém podpaží, v okolí levé klíční kosti nebo vlevo na krku. Postupně se vřídek změní v malou jizvu. Žádnou zvláštní péči očkovanému místu věnovat nemusíte. Zvětšené uzliny však mohou přetrvat ještě několik týdnů.

Kontrolu provádí při běžné prohlídce dětský lékař a při větších reakcích se dítě odešle na kalmetizační stanici, která rozhoduje o novém očkování. V případě větší reakce vám lékař předepíše Framykoin mast.

Pokud se v místě vpichu červený tvrdý pupenec udělá, považuje se ochrana vůči TBC za prokázanou. Úspěšnost očkování se ověřuje také tzv. tuberkulinovou zkouškou, která se provádí nejdříve šest týdnů po očkování. Jestliže je negativní, provede se další očkování v den odečtu.

Jak se dnes očkuje?

V České republice se očkování proti TBC (kalmetizace) provádí od roku 1953.
Od počátku 60. let až do roku 2009 se očkovali novorozenci a starší tuberkulinně negativní děti ve věku 11 let. Před rokem se pravidelné očkování těchto dětí ukončilo a je na rodičích, zda nechají své dítě přeočkovat.

Jak říká pediatrička Vidnerová, ona ve své ordinaci toto přeočkování doporučuje. Přestože je dobrovolné, hradí ho pojišťovny. „Dříve bylo povinné, ale díky poklesu TBC bylo zrušeno. Ovšem kvůli migraci cizinců nyní dochází opět k vzestupu onemocnění, takže lze přeočkování doporučit,“ říká lékařka.

Možné vedlejší účinky

Očkování se samozřejmě neprovádí, jestliže má dítě horečku nebo byla jeho porodní hmotnost nižší než 2500 gramů, dále ani v případě chronického onemocnění jater, ledvin a dalších nemocí. I toto očkování může v ojedinělých případech vyvolat nadměrnou reakci - jak v místě očkování (hnisavé ložisko větší než 10 mm), tak v oblasti zvětšených lymfatických uzlin.

Dítě však obvykle nemá žádné celkové příznaky - nemá teplotu, dobře spí i prospívá. Pokud reakce po očkování přetrvává, je nutné odložit očkování hexavakcínou (podle očkovacího kalendáře) do té doby, než dojde k úplnému zhojení. Proto se některé děti začínají očkovat i po šesti měsících věku.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Zdraví, Časopis Maminka, Novorozenec, Úplné zhojení

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Zpověď nešťastného manžela: Žena se mnou po narození dětí nechce spát
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Nemůžeme si dovolit bohatého ježíška. Děti jsou nespokojené

Horoskopy

Panna V práci získáváte opět pevnou půdu pod nohama a je to na vás znát. Už se nebojíte zbytečných a planých…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lenka, Eleonora, Lena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu