[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
FAS, fetální alkoholový syndrom, vzniká jako důsledek nadměrné konzumace alkoholu v průběhu těhotenství – u dětí se projevuje poměrně širokým spektrem tělesných a duševních vad a poruch. Alkohol totiž podobně jako některé další látky prostupuje placentou matky do těla vyvíjejícího se plodu, kde páchá nevratné změny.
Bohužel i přesto stále neexistuje odborníky přesně stanovené množství alkoholu, které neškodí, a proto se vesměs doporučuje, aby se nastávající maminky, zvláště v nejcitlivějším prvním trimestru, vyhýbaly alkoholu, jak jen to nejvíce jde! Dle odborníků je totiž FAS nejčastější příčinou poruch intelektu v západním světě!
„Je si třeba uvědomit, že koncentrace alkoholu v těle matky je shodná jako v plodu, kde množství alkoholu vztaženo na kg hmotnosti je mnohonásobně vyšší. Porod u ženy pod vlivem alkoholu představuje smrtelné ohrožení dítěte, protože novorozenec neumí alkohol po oddělení od krevního oběhu matky odbourávat,“ upozorňuje Karel Nešpor, emeritní primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice a známý bojovník proti závislostem.
Jak může alkohol ovlivňovat vývoj plodu?
Alkohol konzumovaný během těhotenství se podílí na vzniku některých tělesných vad; kupříkladu vad srdce, sluchu, zraku a také na vzniku defektů obličeje a hlavy.
Alkohol zcela zásadně ovlivňuje vývoj centrální nervové soustavy, zejména pak mozku, a tím i celou osobnost děťátka (chování, učení, intelekt apod.).
Alkohol může být přímou příčinou mentální retardace děťátka.
Alkohol prokazatelně zpomaluje růst plodu.
Alkohol má vliv i na hmotnost vyvíjejícího se děťátka, kterou snižuje.
„Alkohol v prvním trimestru těhotenství zvyšuje i v malých dávkách riziko potratů,“ upozorňuje Karel Nešpor.
Alkohol může být v přeneseném slova smyslu viníkem předčasného porodu.
Alkohol nevytváří návyk jen v organismu matky, ale i v těle nenarozeného děťátka se všemi důsledky pro jeho další vývoj!
Malý Toby se narodil ve 24. týdnu a přežil
Obličej děťátka s FAS mívá specifické rysy
FAS bohužel nechává svůj podpis nejen v těle a na duši, ale také na tváři děťátka… To upoutá nápadně menší hlavičkou a velmi specifickým výrazem v obličeji. Dítě mívá nízký kořen nosu a samotný nosík bývá velmi krátký. Pod nosem pak chybí typická jamka, oblast mezi nosem a rty je tedy nezvykle plochá, a ploché jsou také tváře. Horní ret dítěte s FAS bývá úzký, oční víčka povislá s nápadnými kruhy na vnitřní straně očí.