[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Krev má za úkol zásobovat tkáně v těle kyslíkem a živinami, odvádět z nich odpadní látky a distribuovat po organismu hormony. V těle nám koluje zhruba čtyři až šest litrů této životodárné tekutiny. Veškeré části, ze kterých se krev skládá, tedy plazma, červené i bílé krvinky a krevní destičky, o vás prozradí celou řadu důležitých informací.
„V době moderní medicíny je krev základním pilířem k diagnostice, protože z ní zjistíme onemocnění, která mohou být oku ještě skrytá a pacienti mnohdy nemají žádné příznaky. K těmto patří onemocnění štítné žlázy, vysoký cholesterol a mnoho dalších. Díky odběrům krve, které se provádějí preventivně, se dají choroby léčit dříve, než bylo možné před několika lety. Například, pokud máme podezření, že by žena mohla mít autoimunitní problém, díky kterému nemůže otěhotnět nebo potrácí, posíláme ji za odborníky – imunology, kteří zhodnotí situaci a nasadí imunologickou terapii,“ říká MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF Cube. Co všechno dokáže během chvilky odhalit laboratorní rozbor vaší krve?
Vyšetření hormonálního profilu podstupují ženy nejčastěji v případě, že se jim nedaří otěhotnět nebo trpí gynekologickými či menstruačními potížemi. Test se provádí druhý až čtvrtý den menstruačního cyklu a jde o jedno z nejdůležitějších vyšetření při léčbě neplodnosti. Zjišťuje hladinu hormonů FSH (folikulostimulační hormon), LH (luteinizační hormon), E2 (estradiol), PRL (prolaktin). Podle výsledků je lékař schopen určit typ možné hormonální poruchy, která bývá příčinou poruch ovulace, a navrhnout léčbu. Součástí je rovněž stanovení hladiny tzv. AMH hormonu (antimülleriánský hormon), který poměrně spolehlivě ukazuje na ovariální rezervu (zásobu vajíček ve vaječnících) či případné ovariální selhání (nefunkčnost vaječníků).
Toto vyšetření podstupuje každá nastávající maminka obvykle v 16. týdnu těhotenství a jeho úkolem je odhalit vývojové vady plodu. Triple test (tzv. trojitý test) je vyšetření krevního séra, kdy se zjišťují hodnoty hormonu choriogonadotropinu (hCG), estriolu a alfa-fetoproteinu (AFP), což jsou látky, které se vyskytují v krvi pouze při těhotenství a jejich hladina se v průběhu gravidity mění. Podle výsledků se detekují rizika genetických poruch a poruch vývoje nervové trubice děťátka. Bylo zjištěno, že matky, které čekaly plod s nějakým postižením, měly hladiny těchto tří látek výrazně odlišné. Testované hodnoty se porovnají s „normálem“ a z toho vyplyne případné riziko.
Poměrně novinkou v oblasti vyšetření genetických poruch a vrozených vývojových vad plodu je NIPT test (neinvazivní prenatální test). Pomůže pro upřesnění diagnózy při nejednoznačném výsledku triple testu a je alternativou k odběru plodové vody.
Jak spolehlivě dokáže test NIPT odhalit vrozenou vývojovou vadu miminka?
Co všechno zjistí v laboratoři z krve o funkci štítné žlázy nebo případných alergiích
Jak je to s poruchami srážlivosti krve a co hrozí
Těhotná s negativním RH faktorem
Co ukáže CRP test a kdy se používá
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Už mám předplatné. Přihlásit se