Maminka.czZdraví

Co všechno o vás prozradí krev? Možná se budete dost divit

Simona Procházková 14.  7.  2023
Víc, než si myslíte. Z rozboru krve se dozvíte nejen hladinu cukru nebo cholesterolu, ale také důležité informace o vaší plodnosti nebo například o poruchách imunity, štítné žlázy či ledvin a jiných nemocech. Víte, že z pár kapek krve dokážou lékaři zjistit mimo jiné množství vajíček, která máte „k dispozici,“ proč tloustnete nebo zda vám v těle nebují nádor?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Krev má za úkol zásobovat tkáně v těle kyslíkem a živinami, odvádět z nich odpadní látky a distribuovat po organismu hormony. V těle nám koluje zhruba čtyři až šest litrů této životodárné tekutiny. Veškeré části, ze kterých se krev skládá, tedy plazma, červené i bílé krvinky a krevní destičky, o vás prozradí celou řadu důležitých informací.

VIDEO: Maminka v porodnici Slaný: Prvotrimestrální screening

„V době moderní medicíny je krev základním pilířem k diagnostice, protože z ní zjistíme onemocnění, která mohou být oku ještě skrytá a pacienti mnohdy nemají žádné příznaky. K těmto patří onemocnění štítné žlázy, vysoký cholesterol a mnoho dalších. Díky odběrům krve, které se provádějí preventivně, se dají choroby léčit dříve, než bylo možné před několika lety. Například, pokud máme podezření, že by žena mohla mít autoimunitní problém, díky kterému nemůže otěhotnět nebo potrácí, posíláme ji za odborníky – imunology, kteří zhodnotí situaci a nasadí imunologickou terapii,“ říká MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF Cube. Co všechno dokáže během chvilky odhalit laboratorní rozbor vaší krve?

Hormonální profil

Vyšetření hormonálního profilu podstupují ženy nejčastěji v případě, že se jim nedaří otěhotnět nebo trpí gynekologickými či menstruačními potížemi. Test se provádí druhý až čtvrtý den menstruačního cyklu a jde o jedno z nejdůležitějších vyšetření při léčbě neplodnosti. Zjišťuje hladinu hormonů FSH (folikulostimulační hormon), LH (luteinizační hormon), E2 (estradiol), PRL (prolaktin). Podle výsledků je lékař schopen určit typ možné hormonální poruchy, která bývá příčinou poruch ovulace, a navrhnout léčbu. Součástí je rovněž stanovení hladiny tzv. AMH hormonu (antimülleriánský hormon), který poměrně spolehlivě ukazuje na ovariální rezervu (zásobu vajíček ve vaječnících) či případné ovariální selhání (nefunkčnost vaječníků).

Obávaný triple test

Toto vyšetření podstupuje každá nastávající maminka obvykle v 16. týdnu těhotenství a jeho úkolem je odhalit vývojové vady plodu. Triple test (tzv. trojitý test) je vyšetření krevního séra, kdy se zjišťují hodnoty hormonu choriogonadotropinu (hCG), estriolu a alfa-fetoproteinu (AFP), což jsou látky, které se vyskytují v krvi pouze při těhotenství a jejich hladina se v průběhu gravidity mění. Podle výsledků se detekují rizika genetických poruch a poruch vývoje nervové trubice děťátka. Bylo zjištěno, že matky, které čekaly plod s nějakým postižením, měly hladiny těchto tří látek výrazně odlišné. Testované hodnoty se porovnají s „normálem“ a z toho vyplyne případné riziko.

Základní typy krevních testů

  • hematologické – stanovení krevního obrazu (zastoupení jednotlivých krevních elementů: erytrocyty, leukocyty, krevní destičky)
  • koagulační – parametry krevní srážlivosti biochemické – ionty, krevní cukr (glukóza), jaterní a pankreatické enzymy, krevní tuky, bílkoviny, některé vitaminy, zánětlivé markery, hormony, krevní skupina a Rh faktor
  • nádorové a kardiální markery – např. při infarktu, kostní metabolity (u osteoporózy)
  • sérologické – stanovení protilátek proti původcům infekčních onemocnění (viry, bakterie, paraziti) a přímý průkaz DNA nebo RNA virů či bakterií
  • mikrobiologické – kultivační vyšetření krve (např. při sepsi)
  • imunologické – imunoglobuliny (protilátky, které identifikují a ničí cizí bakterie a viry v těle), buněčná imunita, vyšetření autoimunity, alergie, vyšetření reprodukční imunologie Ale pozor, nepříznivý výsledek neznamená hned postižené dítě. Jde jen o míru rizika. Pokud vám lékař řekne, že miminko má 1:100 postižení Downovým syndromem, existuje „jen“ jednoprocentní šance, že to tak skutečně je.

Prenatální genetický test NIPT

Poměrně novinkou v oblasti vyšetření genetických poruch a vrozených vývojových vad plodu je NIPT test (neinvazivní prenatální test). Pomůže pro upřesnění diagnózy při nejednoznačném výsledku triple testu a je alternativou k odběru plodové vody.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak spolehlivě dokáže test NIPT odhalit vrozenou vývojovou vadu miminka?

Co všechno zjistí v laboratoři z krve o funkci štítné žlázy nebo případných alergiích

Jak je to s poruchami srážlivosti krve a co hrozí

Těhotná s negativním RH faktorem

Co ukáže CRP test a kdy se používá

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Zdraví, Těhotenství, Plodnost, Premium, Vývojové vady, První trimestr, Genetika, Slaný, vrozená vývojová vada, Štítná žláza, Plazma, Vajíčko, AFP, Imunolog, Hana Višňová, Skupina, TSH, Lékař, Hormon, FSH, Krev, Protilátky, Jan Lacheta, Porucha, IVF CUBE, Zdraví na Heureka.cz