Maminka.czPorod

Co všechno se stane s vaší vaginou během těhotenství a po porodu? Objevit se můžou křečové žíly, modřiny i změny funkce

Ivana Ašenbrenerová 29.  8.  2023
Ženské tělo prochází během těhotenství mnoha změnami. Ať už se to týká pochvy, břicha, prsou, pokožky či vlasů. Některé změny vidíte zřetelně na první pohled, jako jsou například černá linka na břiše, která se táhne od pupíku ke stydké kosti. Jiné změny pouhým okem vidět nejsou, jako jsou právě změny na vaší vagině zejména po porodu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mnoho těhotných žen si klade otázku, jak těhotenství může ovlivnit jejich vaginu a zda ji porod natrvalo roztáhne nebo způsobí inkontinenci. I když porod vaše intimní partie ovlivní, většina těchto změn je dočasná nebo je lze zmírnit, třeba posilováním pánevního dna. 

VIDEO: Porodní trauma může ovlivnit celý život.

Roztahování

Vaše pochva se během porodu zcela přirozeně roztáhne, aby mohlo dítě projít porodními cestami. Jedna studie zjistila, že svaly pánevního dna zapojené během porodu se mohou natáhnout více než třikrát, než je obvyklé. Jak říká porodní asistentka Chaunie Brusie, pochva je „navržena“ tak, aby se natahovala a přizpůsobovala dítěti. Na roztažení vaginy mají vliv i genetické faktory či nadváha. „V pozdní fázi těhotenství se vylučuje ve zvýšené míře hormon relaxin, který působí relaxačně na hladké svaly i kosterní svalovinu hlavně v oblasti pánve a má uvolňující účinky na klouby a vazy. To způsobuje pánevní a děložní roztažení a rozšíření děložního čípku,“ říká porodní asistentka. Po porodu se tkáň zase většinou smrští zpět do stavu před těhotenstvím.

Změna vzhledu

Většina změn ve vzhledu vaší vulvy a vaginálního otvoru, ke kterým může dojít během těhotenství a po porodu, je pouze dočasná. Hyperpigmentace však může být trvalá. Otok a změna barvy se mohou objevit kvůli těhotenským hormonům. V závislosti na délce a intenzitě porodu může dojít k vaginálnímu otoku. Na otoky může mít vliv i použití porodnických kleští nebo vakuového extraktoru (zvonu).

Vaginální křečové žíly

Ano, „křečáky“ se mohou objevit i ve vagině. Zhruba dvacet procent těhotných mívá křečové žíly nejen na dolních končetinách, ale i na zevních či vnitřních pohlavních orgánech. Viníkem jsou hormonální změny, stres a tendence zadržovat vodu. Další příčinou je tlak na oblast břicha, který způsobuje rostoucí plod v břiše. Po porodu obvykle problém zmizí, ale u některých žen může přetrvávat. „Pak je nutné ho řešit, někdy je zapotřebí provést drobný zákrok. Dnes jsou k dispozici moderní metody, jako jsou laserová nebo radiofrekvenční ablace či sklerotizace,“ říká porodní asistentka.

Natržení hráze

Během porodu může dojít k natržení kolem poševního otvoru. Tato zranění by se měla poměrně rychle sama zahojit. Pokud se provádí nástřih hráze a následně se zašije, stehy se obvykle samy do několika týdnů rozpustí. Někdy však mohou zůstat jizvy, jejich množství závisí na tom, jak velká část perinea (hráze) byla natržená, a na dalších poraněních tkáně. Tyhle jizvy ale nejsou vidět a neovlivní nijak vzhled či funkci vaginy.

Modřiny

Ženské tělo prochází během celého těhotenství velkou zatěžkávací zkouškou, totéž platí o porodu. Je tedy pochopitelné, že budete krvácet a cítit bolest ve vaginální oblasti. Porod někdy může způsobit hematomy ve vagině, ale nejde o nic závažného. Na modřiny „tam dole“ pomáhají ledování nebo mastičky s heparinem.

Změna funkce

Funkce vaší pochvy se v důsledku těhotenství nebo porodu nezmění. Někdy jsou však postiženy svaly pánevního dna, které ovládají pochvu. Tyto svaly obklopují a podpírají močový měchýř a pochvu, takže může dojít ke zranění nebo oslabení během porodu nebo v důsledku těhotenství. V některých případech může poškození svalů pánevního dna vést ke komplikacím, jako jsou dysfunkce močového měchýře nebo prolaps dělohy.

Únik moči

Jedním z nejčastějších problémů, které ženy po porodu mají, je inkontinence moči. Porod je nápor na dělohu, kdy hlava dítěte tlačí na svaly pánevního dna, čímž ho extrémně roztahují a dochází k anatomickým změnám ve svalech a nervech. To může vést k poporodnímu úniku moči. „S každým vaginálním porodem se riziko inkontinence zvyšuje. Je ale mylné si myslet, že ženám, které rodí císařským řezem, inkontinence nehrozí. K ochabnutí pánevního dna dochází už během těhotenství. Žena může posilovat pánevní svaly tedy už během těhotenství, k dispozici jsou fyzioterapeuti, kteří se věnují pánevnímu dnu. Ze začátku je důležité vedení odborníkem, aby bylo cvičení efektivní," doporučuje gynekoložka Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze.

Sexuální funkce

Podle jedné studie přes 90 procent žen potvrdilo po porodu nějaký druh sexuálního problému. Jedním z nich je i problém s vaginou. Svaly pánevního dna, které tak tvrdě pracovaly během porodu, hrají roli i v sexuálních funkcích a orgasmu. Některé ženy mohou po porodu pociťovat nedostatek sexuálního uspokojení nebo mají pocit, že jejich vagina „nefunguje“ stejně jako dřív v důsledku oslabených svalů pánevního dna. Jiné uvádějí bolestivost při sexu, což může být způsobeno suchostí, za kterou můžou hormonální změny v těhotenství a také kojení. Tato suchost bývá dočasná a lze ji řešit lubrikanty.

Jak srovnat menstruační cyklus po porodu? Zkuste mátu, heřmánek nebo mateří kašičku
Témata: Těhotenství, Porod, Poporodní deprese, Pánevní dno, Inkontinence, Radka Gregorová, Sval, Vagína, Modřina, Břicho, Křečová žíla, Pochva, Lékařský dům, Praha
Mohlo by vás zajímat