Maminka.czMaminka v porodnici

Co všechno vás čeká na prohlídce před porodem: A je nutné vaginální vyšetření? Natáčeli jsme v Šumperku

Tereza Víchová 21.  7.  2022
Odkdy a jak probíhají kontroly v porodnici? Co prozradí kardiotokografický záznam? A zjistí také, jestli se miminko chystá na svět? O tom jsme natáčeli v nemocnici Šumperk další díl seriálu Maminka v porodnici.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co všechno zjistí předporodní prohlídka?

Chvíle, kdy maminka začne navštěvovat porodnici, je zásadní. Je to totiž jasná zpráva, že za pár týdnů bude miminko na světě. V šumperské porodnici, kde jsme natáčeli, začínají předporodní prohlídky obvykle ve 36. až 37. týdnu těhotenství.

Jejich součástí je kardiotokografický záznam (CTG) - pro maminku chvíle, kdy krásně slyší tlukot srdce svého miminka. A pro lékaře zásadní údaje o tom, v jaké je miminko "kondici":

"Na prohlídce změříme tlak, puls, zkontrolujeme moč - bílkovinu a cukr a natočíme kardiotokografický záznam," shrnuje vedoucí porodní asistentka Anna Holínková.

Maminka v porodnici Šumperk: Jako v hotelu, včetně svačinového baru!

"Jeho součástí je monitor ozev plodu, frekvence, variabilita a akcelerace," dodává vedoucí lékař porodnického oddělení Karel Huml. "Na základě všech parametrů pak zjistíme, v jaké kondici je miminko."

Druhá sonda na bříšku maminky pak sleduje kontrakce.

"Na základě toho můžeme odhadnout, zda je v běhu porodní činnost nebo je děloha klidná a relaxovaná a porod zatím neběží," dodává lékař.

Ultrazvuk a vaginální vyšetření

Další zásadní informace o miminku přinese podle gynekologa Karla Humla ultrazvukové vyšetření. A otazníky a diskuze pak vzbuzuje téma vaginálního vyšetření během předporodních prohlídek. Jak k němu přistupují v šumperské porodnici?

"Nepatří mezi ta, která je nutné provádět při každé předporodní prohlídce," shrnuje Karel Huml. "Maminky vyšetřujeme po vzájemné dohodě nebo když je podezření například na odtok plodové vody. Také když maminka zašpinila nebo zakrvácela či má poslíčky a je potřeba zhodnotí, jestli jde už o porodnický nález."

Všechny údaje z předporodních prohlídek jsou samozřejmě velmi důležité, ale ční nad nimi jeden dotaz, který má snad každá nastávající maminka: Pane doktore, poznáte, kdy porodím? Podívejte se na video, jaká je odpověď!

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Miminko, Maminka v porodnici, Porodnice, Nejlepší video, Porodní asistentka, Ultrazvukové vyšetření, Záznam, Karel Huml, Prohlídka, Maminka, Šumperk, Vyšetření
Mohlo by vás zajímat
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Je snad dojemnější chvilka než první pohled na miminko? Podívejte se, jak na malého sourozence reagují děti!
Víchová Tereza
Sourozenci
GALERIE: Rodičovství je náročná disciplína. Podívejte se na vtipné fotky vyčerpaných rodičů
redakce Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie