Maminka.czDěti

Co z tebe jen vyroste? Jak děti z generace alfa mění svět

Lenka Brožová 19.  6.  2023
Jaké se nám rodí děti? To přece víte, vždyť generace alfa vám zrovna pobíhá po bytě. Určitě vás ale napadá, co z nich vyroste. Jaký bude svět okolo nich? Demografové už to tuší. Pojďme si udělat takový malý výlet do budoucnosti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nejprve pro pořádek a pro šťouraly – v každé generaci se najde skupina lidí, kteří zobecnělé charakteristiky nesplňují. Nicméně každá generace jako celek má nějaké společné rysy a prvky. Odtud pak rozdíly, kterým říkáme mezigenerační propasti. Takže jestli vám vaše malé alfy přijdou roztěkané, závislé na dotykových obrazovkách a podobně, tak proto, že jsou holt jiná generace. Jak píše Jan Strmiska v článku Jaké budou děti dnešních mileniálů? (blog Albi.cz): „Ve finále je to na vás, na rodičích, jaký svět jim připravíte. Zároveň je generace alfa nejpropojenější a nejsofistikovanější generací, jaká kdy na planetě byla. To oni poletí na Mars.“

VIDEO: Děti a tablet: Může mít negativní vliv na vývoj řeči

Od začátku – totiž od nás rodičů

Jestli jste v posledních deseti letech porodila nebo se chystáte rodit, patříte ke generaci X (narozeni 1965 až 1984), generaci Y (1985 až 2000), případně ke generaci Z (2001 až 2010). Podle toho, jak moc jste si s plozením počkala nebo pospíšila. Většinou jsou však alfy děti mileniálů, tedy generace Y.

O chování mileniálů toho byla napsána už halda. Že jsou to docela peciválové. Že je pro ně hodně důležitý jejich volný čas. Že požadují jistou životní úroveň. Jací jsou však rodičové? Vlastně docela dobří. Svým dětem naslouchají, utrácejí za ně a obecně se jim snaží poskytnout komfort. Při výchově jsou trochu laxní a snaží se to dohnat technologiemi. Například své děti sledují pomocí GPS trackerů nebo zdravotních čidel. Mileniálové hodně ujíždějí na sociálních sítích. Jejich děti tak mají vlastní digitální stopu de facto od narození. Aniž by o tom mohly jakkoli rozhodovat… A odborníci bijí na poplach.

Největší vlna strašení se zvedla po květnu 2015, kdy jedna matka z Utahu našla na síti fotografie svých dětí s pornografickými hashtagy. Společnost Common Sense Media pak zjistila, že sotva pětina mileniálů nikdy nesdílela fotografii svých dětí! Důrazně proto vyzvala rodiče, aby se na internetu lépe starali nejen o své osobní údaje a fotografie, ale také o fotografie svých ratolestí. Poukazovala na dost odstrašující způsoby, jak se mohou dostat do špatných rukou.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Generace alfa a digitální technologie, jak jim změní život umělá inteligence?

Změny ve vzdělávání – k čemu jsou všeobecné znalosti a biflování?

Proč děti alfy nejspíš dostanou, co chtějí, a jací z nich budou rodiče?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Batole, Rodičovství, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vztahy, Chování a vztahy, Instagram, Rodiče, Sociální sítě, internet, kyber, Evropa, Generace, Mars, Znalost, Umělá inteligence, GPS, Siri, Microsoft, Kolega, Ovladač, IPad, Demograf