Maminka.czPorod

Co znamenají noční můry a živé sny v těhotenství?

Ivana Ašenbrenerová 11.  8.  2016
Čekáte miminko a máte sny o tom, že se vám místo dítěte narodila zelená příšerka se dvěma hlavami? Noční můry a strašidelné sny jsou v těhotenství časté a my vám vysvětlíme proč.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když jsem čekala svého prvního syna, měla jsem živé sny skoro pořád. Minimálně třikrát se mi zdálo, že jsem nestihla dojet do porodnice, pětkrát jsem ve snu viděla konec světa a několikrát jsem se topila během povodně. Nejstrašidelnější ale bylo, když se mi zdálo, že jsem se ocitla na porodním sále a porodila místo syna bílého králíka.

Probudila jsem se se slzami v očích a musela se několikrát štípnout do ruky, abych se přesvědčila, že šlo vážně jen o sen. Mojí kamarádce se v těhotenství zase zdály věštecké sny, ve kterých komunikovala se svým ještě nenarozeným synem.

Jaké finty platí na dobrý spánek matek?
Maminky - rady, rozhovory a príběhy

Jaké finty platí na dobrý spánek matek?


„Pořád mě ve snu prosil, abychom mu dali jméno po dědečkovi,“ říká. Signál toho, že v těhotenství nemáme všech pět pohromadě, nebo „pouhá“ hormonální bouře?

Proč se nám zdají?

Živé sny jsou v těhotenství naprosto přirozené a odrážejí se v nich myšlenky a pocity, které těhotné ženy během dne zažívají.

Snění je pak reakce mozku na všechny tyto zkušenosti a myšlenky. Další příčinou je zvýšená hladina progesteronu a lehký spánek. Když jste těhotná, je vyšší pravděpodobnost, že se budete častěji budit a váš spánkový cyklus nebude ideální.

Přes 90 % žen, které braly děsivé noční sny s nadhledem, rodilo mnohem kratší dobu.

 

Co si budeme povídat, rušivých příčin je spousta: tlak na močový měchýř, a tedy častější návštěvy toalety, křeče v dolních končetinách (ty jsem například já mívala poměrně často a musím říct, že dokázaly pořádně naštvat) či nepohodlné ležení kvůli rostoucímu bříšku. Jakmile se častěji budíte, je pravděpodobnější, že si budete mnohem více své sny pamatovat. Pravda, některé sny jsou spíše děsivé než fascinující a bylo by asi lepší si je nepamatovat vůbec.

Snění podle trimestrů

I když lze jen těžko předpovědět, o čem se vám bude zdát, až budete těhotná, připravte se na to, že některé sny vás můžou vyděsit nebo přinejmenším znepokojit. Těhotné tělo na vás klade velké nároky a pod vlivem hormonů můžete snít o věcech, které by vás až dosud nikdy nenapadly.

Mnoha ženám se ve snech objevují nejrůznější symboly a obrazy. Je to proto, že během devíti měsíců dostáváte pořádnou nálož různých informací a impulzů, které se projevují konkrétními sny. V prvním trimestru se vám může často zdát o budovách, v nichž se nacházíte (továrny, chalupy atd.). Zřejmě proto, že si ve svém nitru budujete nový život.

Zlé sny před porodem aneb Když k vám promlouvá podvědomí

Jak těhotenství postupuje, ve snech se vám objevují stále větší budovy. „Mně se v prvních měsících pořád zdálo o vodě, že plavu v oceánu a nemůžu doplavat ke břehu. Taky se mi občas ve snech objevovaly ryby,“ vypráví dvaatřicetiletá Eva z Prahy. Plavání a voda v těhotenských snech je taky běžné téma. To pro změnu souvisí s tím, jak v děloze přibývá plodové vody. Jak těhotenství postupuje, vaše „vodní“ sny mohou být stále dramatičtější, například se vám může zdát o obřích mořských vlnách.

Zvířata a erotika

Ve druhém trimestru se mohou ve snech začít objevovat zvířata, hlavně štěňata, kuřata a koťata. Podle toho, jak vnímáte svoje těhotenství a jaký máte vztah s partnerem, budou tahle mláďata buď roztomilá, nebo naopak útočná.

Těhotné tělo na vás klade velké nároky a pod vlivem hormonů můžete snít o věcech, které by vás až dosud nikdy nenapadly.

 

„Já jsem měla zase neustále erotické sny,“ říká pětatřicetiletá Zuzka. Obecně se dá říct, že čím pokročilejší těhotenství, tím více erotických snů. Proč právě sex? Ve většině případů je to reakce mozku na to, jak se vaše tělo v těhotenství mění, a taky na to, jak sama sebe vnímáte.

Těhotenské noční můry  
Od těhotenství k porodu

Těhotenské noční můry  


Připadáte si odpudivá kvůli rozšiřující se postavě? Pak to vidíte zřejmě jako překážku v sexuálním životě a ve snech si tohle všechno kompenzujete. Jednoduše řečeno, sexuálně laděné sny vám sdělují: Jsi pořád krásná a sexy! Třetí trimestr bývá ve znamení častých nočních můr a snů o dítěti. Že budete špatná matka, že vás manžel podvádí, že porodíte nemocné dítě, že ztratíte kontrolu nad svým životem…

Nebojte se jich a snažte se je brát pozitivně a s nadhledem. Podle průzkumu přes devadesát procent těhotných žen, které braly noční můry pozitivně, rodilo daleko kratší dobu. Na tyhle sny se snažte dívat z obsahové stránky. Emoční úzkost a strach, které pocítíte po probuzení, mohou být znakem nějaké dosud nepřijaté informace. Proto k vám intenzivní sny plné symbolů přicházejí. Co zbývá? Postavit se jim a žít víc v harmonii.

Nejčastější obrazy a symboly


POROD ZVÍŘETE
Spousta žen mívá sny o tom, že místo dítěte porodily zvíře. Takový sen je prý naprosto pochopitelný. Pečovat o zvíře je jednodušší, než pečovat o dítě. Ve vaší mysli se odráží strach z toho, jak vše po porodu zvládnete.

POROD VETŘELCE
Děsivá představa, ale i tenhle sen je normální. Koneckonců, v břiše skutečně nosíte „cizince“, který převzal kus vašeho těla. A proč tedy podoba vetřelce? Protože nevíte, jak bude ten váš človíček vypadat.

SNY O PARTNEROVĚ NEVĚŘE
Tyto sny jsou obvykle znamením, že se cítíte zranitelné. Mění se vaše tělo a můžete si připadat málo atraktivní. Nezapomeňte, sny nemají žádný vztah k realitě!

Přečtěte si, o čem sní těhotné. A proč
Tajné sny o sexu - Žádná fikce, ale reálné zpovědi
Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Sny, štěnata, Bouře, Těhotné tělo, Človíček, Nový život, Signál toho, Děsivá představa, Oceán, Pokročilé těhotenství, Zvýšená hladina, Špatná matka, Nenarozený syn, Dolní končetina, Běžné téma, Spánkový cyklus, Noc, Dobrý spánek, Hormonální bouře, Erotika