Maminka.czZdraví

Čočky mohou nosit i kojenci - skvěle pomáhají při očních vadách

Klára Kotábová 29.  4.  2013
Čočky mohou nosit i kojenci - skvěle pomáhají při očních vadách
Abych tě lépe viděla.. i proto bude možná vaše dcera nosit kontaktní čočky. Jsou totiž skvělým pomocníkem při nápravě očních vad a váš potomek díky nim není limitovaný například při sportu. Proč byste měla využívat jejich výhod nejen vy, ale i vaše batolátko? My to víme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kontaktní čočky jsou moderní korekční pomůckou dioptrických vad. Jsou vhodné ke korekci všech případných dioptrických obtíží, ale mohou se použít i z léčebných nebo čistě kosmetických důvodů. Pro své vlastnosti, snadnou údržbu a bezpečnost je používají miliony lidí na celém světě. Český vědec a chemik prof. Otto Wichterle byl průkopníkem ve vývoji prvních kontaktních čoček a proslavil naší zemi po celém světě. To jste ale jistě věděla. Možná jste však netušila, že v současnosti jsou materiály použité na jejich výrobu takové, že je mohou nosit i kojenci, případně batolata a samozřejmě další věkové kategorie.

Výhody kontaktních čoček

Primář dětského očního oddělení v pražské motolské nemocnici vysvětluje: „Kontaktní čočky jsou v přímém kontaktu s přední částí oka, s rohovkou. Tím vzniká ostřejší optický obraz. Na rozdíl od brýlových skel čočky nepůsobí zkreslení nebo optické aberace. Čočky také neobtěžují svojí hmotností a neomezují zorné pole jako obroučky brýlí. Navíc se nezamlžují. Podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, je dělíme na tvrdé a měkké (ohebné). Tvrdé rigidní čočky mají stabilní a neměnný tvar.

Jsou vhodné ke korekci astigmatismu nebo vyklenutí rohovky. Vyrábějí se ze silikonu a jsou propustné pro kyslík, což umožňuje prodloužené denní nošení. U nás není tento typ čoček moc využíván. Měkké kontaktní čočky jsou dnes nejrozšířenější. Vyrábějí se z hydrogelu nebo silikonu, a proto jsou tvárné a měkké. Celou svoji plochou kryjí rohovku a mají různé typy zakřivení, takže vyhovují většině klientů. Moderní čočky mají velmi dobrou kyslíkovou propustnost a mohou se nosit po celý den.“

Dělba podle nošení

Kontaktní čočky se dělí podle toho, jestli je nasazujete denně, nebo s delší prodlevou.
1. Čočky výměnné. Na trhu jsou jednodenní, 14denní, měsíční, výjimečně roční. Tyto čočky se v praxi používají tak, že se odpočítá počet dnů, po které je nosíme, a pak se čočka nahradí novou nebo celým párem. Čočky se mohou nosit celý den a na noc se z oka vždy vyndají. Obecně platí, že čím kratší dobu jsou nasazené, tím lépe. Například jednodenní čočky jsou z medicínského hlediska nejvhodnější. Ráno čočku nasadíme, večer vyhodíme. Následující den máme k dispozici novou. Nepotřebujeme ani roztok k jejímu čištění.

2. Čočky s prodlouženým nošením se mohou v určitých případech nosit celý den i noc. Nejsou ale určeny pro každého.

Dětský pohled na věc

MUDr. Odehnal vysvětluje: „U dětí se čočky používají ke korekci základních dioptrických vad, tzn. krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu. Jsou využívány často u vysokých dioptrií nebo tam, kde je velký rozdíl dioptrií u obou očí. Torické čočky korigují astigmatismus. Co se týče věkové hranice, tak dítě může kontaktní čočky bezpečně nosit od kojeneckého věku.“ A přidává další zajímavé informace: „V některých případech mají čočky velký význam pro rozvoj zrakových funkcí a prostorového vidění.

Třeba u vrozeného šedého zákalu se musí kojenci při operaci vyjmout zkalená čočka a poté nahradit chybějící dioptrie v oku. K tomuto účelu se používají speciální kontaktní čočky. Děti je velmi dobře snášejí a mohou je nosit celý den. Rodiče se s nimi naučí manipulovat a pečovat o ně. Později si je dítě nasazuje samo a dokáže se o ně i postarat.“

Specialitky

Lékař ještě dodává: „V léčbě tupozrakosti se využívají někdy krycí kontaktní čočky, které dočasně brání vidění vedoucího oka a podporují zrak u oka oslabeného. Čočky se dají použít u rohovkových nehojících se erozí nebo ulcerací (u úrazů nebo infekcí), kde pomáhají při hojení. Kosmetické barevné čočky se využívají ke změně barvy očí.“

Témata: Zdraví, Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Batole, Kojenec, Dioptrie, Nos, Denní nošení, Vada, Určitý případ, Astigmatismus, Otto Wichterle, Dětský pohled, Krátkozrakost, COC, Zorné pole, Oční vada, Následující den, Zdraví na Heureka.cz