Maminka.czDěti a mateřství

Comenia Script: nové alternativní písmo pro školáky je schváleno

LH 18.  12.  2012
Po dvouleté testovací době rozhodlo ministerstvo školství o používání písma Comenia Script jako o alternativě k běžnému stylu. Nové písmo má odrážet moderní potřeby naší doby. Kromě toho průzkum potvrdil, že děti baví a dokonce lépe vyhovuje žákům se specifickými nároky, jako jsou leváci, dysgrafici apod.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podnětem pro vznik nového písma byl i zcela pragmatický důvod: Děti „krasopis“ brzo opouští a uchylují se k jednodušší podobě. Většina dospělých pak píše už pouze velkými tiskacími písmeny. Na rozdíl od klasické verze, je Comenia Script pro žáky daleko přístupnější. Alternativní verze klasického stylu jim jde, baví je a tím pádem mají také větší chuť k rozvoji svého písemného projevu.

„Comenia Script je velice jednoduché, moderní a praktické písmo, které odráží individuální tendence každého žáka. Ten si tak může písmo přizpůsobit svým potřebám. Comenia Script zohledňuje například psaní dysgrafiků, leváků či různě handicapovaných, a také žáků bilingvních,“ uvedla Jana Holíková z odboru ministerstva školství.

Nové vzorové písmo navrhla Radana Lencová, která si klade za cíl především použitelnost v „obyčejném“ praktickém životě. Bojuje také proti nečitelnosti písma při rychlém psaní. Ta je podle jejích slov způsobena napojováním jednotlivých písmen na sebe. Právě to u Comenia Script chybí – písmena se pouze přiřazují.

„Podmínkou pro školy, které se ho rozhodnou zařadit do výuky, bude souhlas rodičů s výukou tohoto psaní s upozorněním na možné komplikace při přestupu žáka na jinou školu, používání určeného typu didaktických materiálů při nácviku psaní a vyškolený pedagog v metodice výuky psaní tohoto písma,“ dodává Jana Holíková.

Prohlédněte si ve fotogalerii, jak nové alternativní písmo vypadá.

Zdroj: www.msmt.cz, Radana Lencová

Témata: Děti, Radana, Škola, Písmo, Použitelnost, Dysgrafik, Alt, COM
Mohlo by vás zajímat