Maminka.czKoronavirus

COVID-19: Nejnovější průzkum odhalil, že protilátky z očkovaných matek přecházejí na novorozence

Veronika Zenklová 8.  4.  2021
Průzkum se týkal očkování těhotných proti nemoci COVID-19 a ukázal, že vakcíny jsou pro těhotné bezpečné. Navíc poskytují dostatečnou ochrannou imunitu také novorozencům, a to prostřednictvím mateřského mléka a placenty.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nové vakcíny mRNA COVID-19 jsou vysoce účinné při produkci protilátek proti viru SARS-CoV-2 u těhotných a kojících žen. Zjistili to vědci z Brigham and Women's Hospital - druhé největší fakultní nemocnice na Harvardské lékařské fakultě a největší nemocnice v lékařské oblasti Longwood v Bostonu ve státě Massachusetts ve spolupráci Ragon Institute při tamní Všeobecné nemocnici.

TIP NA VIDEO: Koronavirus a těhotenství. Co všechno musíte vědět?

Z podrobného výzkumu, kterého se účastnilo 131 žen v reprodukčním věku (84 těhotných, 31 kojících a 16 netěhotných), z nichž všechny dostaly jednu ze dvou nových vakcín mRNA (vakcíny, které neobsahují živý virus a není tedy žádné riziko, že by u očkované osoby vyvolaly onemocnění, proti kterému se očkuje): Pfizer/BioNTech nebo Moderna, vyplynulo, že hladiny protilátek jsou srovnatelné a vedlejší účinky po očkování velmi vzácné.

Očkování proti Covidu se nejspíš nevyhnou ani děti. Kdy to bude a za jakých podmínek?

Výsledná studie, kterou odborníci publikovali v časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology (AJOG) vysvětluje, že těhotné ženy se očkování obávat nemusejí.

"Tato zpráva o vynikající účinnosti vakcín je velmi povzbudivá pro těhotné a kojící ženy," uvedla Andrea Edlow, specialistka na mateřskou a fetální medicínu společnosti MGH, ředitelka laboratoře Edlow Lab Vincentova centra pro reprodukční biologii a spoluautorka nové studie. "Vyplňování mezer v informacích skutečnými údaji je klíčové – zejména pro naše těhotné pacientky, které jsou vystaveny většímu riziku komplikací z COVID-19," dodala.

Klepněte pro větší obrázek

Prevence pro zdraví

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí vzrůstá u těhotných žen pravděpodobnost, že pokud onemocní nemocí COVID-19, bude nutná jejich hospitalizace, intenzivní péče nebo ventilace – a může u nich být zvýšené riziko negativních výsledků těhotenství.

Tým také porovnal hladiny protilátek vyvolaných očkováním s hladinami protilátek vyvolaných přirozenou infekcí COVID-19 v těhotenství a zjistil, že po očkování je jejich hladina významně vyšší. Protilátky generované vakcínou byly navíc přítomny ve všech vzorcích pupečníkové krve a mateřského mléka odebraných ze studie, což ukazuje přenos protilátek z matek na novorozence.

Klepněte pro větší obrázek

Kojenci s imunitou

"Nyní máme jasné důkazy o tom, že vakcíny proti COVID-19 mohou vyvolat imunitu, která bude chránit kojence," uvedla spoluautorka studie Galit Alter. "Doufáme, že tato studie bude stěžejním zdrojem informací pro vývojáře vakcín, aby uznali význam studie těhotných a kojících žen a zahrnovali je do svých studií," dodala.

Studie také ukázala potenciální rozdíly mezi imunitní odpovědí vyvolanou vakcínou Pfizer ve srovnání s vakcínou Moderna. Hladiny slizničních (IgA) protilátek byly vyšší po druhé dávce přípravku Moderna ve srovnání s druhou dávkou přípravku Pfizer .

Klepněte pro větší obrázek

"Toto zjištění je důležité pro nás pro všechny, protože SARS-CoV-2 vstupuje do těla slizničními povrchy, tedy nosem, ústy a očima," uvedla porodnice Kathryn Gray z nemocnice Brigham and Women’s Hospital. "Pro těhotné a kojící ženy je tato informace ale zvlášť důležitá, protože IgA je klíčová protilátka přítomná v mateřském mléce," doplnila. 

Zdroj: The Harvard GazetteAmerican Journal of Obstetrics and Gynecology

Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, mají jasno vědci

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Těhotenství, Koronavirus, Novorozenec, Imunita, Děti a nemoci, Nemoc, Dětské nemoci, Očkování, covid, BioNTech, Pfizer, Massachusetts, Protilátky, IgA, Studie, Průzkum, Vakcína, Moderna, Mateřské mléko, SARS CoV, Boston
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Tajemná linea nigra: Co znamená hnědá čára uprostřed těhotenského bříška?
Machová Martinasim
Těhotenství
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
RECEPT: Linecké cukroví a vanilkové rohlíčky nesmí na vánočním stole chybět
Procházková Simona
Cukroví
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
„Český Ken” Robert Paulát exkluzivně o synovi, kterého mu odnosila náhradní matka: Andreas se mnou chodí i na záchod!
Mrázková Dita
Slavní tatínci