Maminka.czKoronavirus

COVID-19: Nejnovější průzkum odhalil, že protilátky z očkovaných matek přecházejí na novorozence

8. 4. 2021
COVID-19: Nejnovější průzkum odhalil, že protilátky z očkovaných matek přecházejí na novorozence | Istock.com
Průzkum se týkal očkování těhotných proti nemoci COVID-19 a ukázal, že vakcíny jsou pro těhotné bezpečné. Navíc poskytují dostatečnou ochrannou imunitu také novorozencům, a to prostřednictvím mateřského mléka a placenty.

Nové vakcíny mRNA COVID-19 jsou vysoce účinné při produkci protilátek proti viru SARS-CoV-2 u těhotných a kojících žen. Zjistili to vědci z Brigham and Women's Hospital - druhé největší fakultní nemocnice na Harvardské lékařské fakultě a největší nemocnice v lékařské oblasti Longwood v Bostonu ve státě Massachusetts ve spolupráci Ragon Institute při tamní Všeobecné nemocnici.

Z podrobného výzkumu, kterého se účastnilo 131 žen v reprodukčním věku (84 těhotných, 31 kojících a 16 netěhotných), z nichž všechny dostaly jednu ze dvou nových vakcín mRNA (vakcíny, které neobsahují živý virus a není tedy žádné riziko, že by u očkované osoby vyvolaly onemocnění, proti kterému se očkuje): Pfizer/BioNTech nebo Moderna, vyplynulo, že hladiny protilátek jsou srovnatelné a vedlejší účinky po očkování velmi vzácné.

Očkování proti Covidu se nejspíš nevyhnou ani děti. Kdy to bude a za jakých podmínek?

Výsledná studie, kterou odborníci publikovali v časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology (AJOG) vysvětluje, že těhotné ženy se očkování obávat nemusejí.

"Tato zpráva o vynikající účinnosti vakcín je velmi povzbudivá pro těhotné a kojící ženy," uvedla Andrea Edlow, specialistka na mateřskou a fetální medicínu společnosti MGH, ředitelka laboratoře Edlow Lab Vincentova centra pro reprodukční biologii a spoluautorka nové studie. "Vyplňování mezer v informacích skutečnými údaji je klíčové – zejména pro naše těhotné pacientky, které jsou vystaveny většímu riziku komplikací z COVID-19," dodala.

Klepněte pro větší obrázek

Prevence pro zdraví

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí vzrůstá u těhotných žen pravděpodobnost, že pokud onemocní nemocí COVID-19, bude nutná jejich hospitalizace, intenzivní péče nebo ventilace – a může u nich být zvýšené riziko negativních výsledků těhotenství.

Tým také porovnal hladiny protilátek vyvolaných očkováním s hladinami protilátek vyvolaných přirozenou infekcí COVID-19 v těhotenství a zjistil, že po očkování je jejich hladina významně vyšší. Protilátky generované vakcínou byly navíc přítomny ve všech vzorcích pupečníkové krve a mateřského mléka odebraných ze studie, což ukazuje přenos protilátek z matek na novorozence.

Klepněte pro větší obrázek

Kojenci s imunitou

"Nyní máme jasné důkazy o tom, že vakcíny proti COVID-19 mohou vyvolat imunitu, která bude chránit kojence," uvedla spoluautorka studie Galit Alter. "Doufáme, že tato studie bude stěžejním zdrojem informací pro vývojáře vakcín, aby uznali význam studie těhotných a kojících žen a zahrnovali je do svých studií," dodala.

Studie také ukázala potenciální rozdíly mezi imunitní odpovědí vyvolanou vakcínou Pfizer ve srovnání s vakcínou Moderna. Hladiny slizničních (IgA) protilátek byly vyšší po druhé dávce přípravku Moderna ve srovnání s druhou dávkou přípravku Pfizer .

Klepněte pro větší obrázek

"Toto zjištění je důležité pro nás pro všechny, protože SARS-CoV-2 vstupuje do těla slizničními povrchy, tedy nosem, ústy a očima," uvedla porodnice Kathryn Gray z nemocnice Brigham and Women’s Hospital. "Pro těhotné a kojící ženy je tato informace ale zvlášť důležitá, protože IgA je klíčová protilátka přítomná v mateřském mléce," doplnila. 

Zdroj: The Harvard GazetteAmerican Journal of Obstetrics and Gynecology

Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, mají jasno vědci

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Těhotenství, Koronavirus, Novorozenec, Imunita, Očkování, Nemoc, Děti a nemoci, Dětské nemoci, Studie, Pfizer, Massachusetts, Vakcína, Průzkum, Mateřské mléko, Covid, Protilátky, Boston, IgA

Mohlo by vás zajímat
Emma Smetana je podruhé maminkou. Výběrem jména opět šokovala!
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Prvorozený, prostřední, nebo benjamínek? Kdo z nich to má nejtěžší?
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí

Horoskopy

Panna Ani druhý pracovní den vám není zrovna ok. Řešíte svou neschopnost přizpůsobit se a nakopnout poslední…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Aleš, Aleška

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné