Maminka.czKoronavirus

Covid-19 není důvod pro oddělení novorozence. Co na to porodnice?

Simona Procházková 15.  4.  2020
Covid-19 není důvod pro oddělení novorozence. Co na to porodnice?
Blíží se vám termín porodu nebo jste novopečenou maminkou a obáváte se, co by se stalo v případě, že se u vás projeví nákaza infekčním koronavirem? Novorozené děťátko by mělo zůstat v intenzivním kontaktu i s nakaženou matkou, říkají odborníci ze Světové zdravotnické organizace! A jednoznačně doporučují také kojení!

Proti tomu, aby čerstvé maminky byly izolovány a separovány od svých novorozených potomků, se postavila Světová zdravotnická organizace (WHO) i Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Pokud tedy onemocníte během těhotenství nebo bezprostředně po porodu, neznamená to překážku, pokud jde o takzvaný bonding (kontakt „kůže na kůži“ bezprostředně po porodu), běžnou péči o miminko nebo kojení, shodují se odborníci. Opírají se přitom o názory, že odloučení mámy a novorozence může mít z dlouhodobého hlediska negativní dopady nejen na spuštění laktace, také ale na vzájemné citové pouto i rozvoj mozku a nervové soustavy dítěte. Někteří lékaři a nemocnice s tím ovšem nesouhlasí.

Tříletý syn Pink měl koronavirus. Plakala jsem a modlila se, říká zpěvačka

Zakázat bonding i kojení? Není proč!

Světová zdravotnická organizace jasně uvedla, že infikované matky mohou po porodu sdílet společný pokoj s novorozeňátkem a normálně ho kojit. Samozřejmě za dodržování přísných hygienických opatření, mezi která patří zejména nošení roušky, tedy ochrana dýchacích cest (nosu a úst) během kojení a při jakékoli manipulaci s kojencem a důkladné umytí a dezinfekce rukou před a po jakémkoli vzájemném kontaktu. V případě, že onemocnění maminky má těžší průběh a brání jí v péči o dítě, měla by mít alespoň možnost (pokud je to jen trochu možné) poskytnout mu své mateřské mléko jinak než přímým kojením, tedy pravidelně odstříkávat, doporučují neonatologové.

„Neexistují dostatečné důkazy, které by jednoznačně podporovaly nutnost odloučení kojence po porodu od nakažené matky a nedopřát infikovaným maminkám kojení, případně krmení novorozence vlastním odstříkaným mateřským mlékem. Kojení by mělo být naopak považováno za klíčové, pokud jde o zdraví kojenců v době koronavirové pandemie. Mateřské mléko má, mimo jiné, schopnost chránit před nemocemi a infekcemi, jako jsou například průjem nebo plicní infekce,“ zdůrazňuje pediatrička a laktační poradkyně Dr. Melissa Bartick z lékařské fakulty Harvardské univerzity.

Koronavirus není pro těhotné tak závažný jako SARS či MERS, říká lékař

Mlékem se virus nejspíš nepřenáší!

Vědecké týmy z University of California v americkém San Diegu v čele s profesorem Larsem Bodem, Ph.D., který je ředitelem Infant Center of Research Excellence, shromažďují a analyzují vzorky mateřského mléka od matek infikovaných tolik obávaným onemocněním Covid-19 a vyvíjejí speciální test, který dokáže určit, jaké množství viru (a pokud vůbec nějaký) se nachází v mateřském mléce. Jaká jsou jejich zjištění? „Na základě veškerých výsledků a informací, které se nám dosud podařilo získat, se domníváme, že pravděpodobnost, že se koronavirus přenáší prostřednictvím mateřského mléka na dítě, je skutečně velmi malá. Nemůžeme to sice prozatím zcela stoprocentně a spolehlivě vyloučit, nyní se ale usilovně snažíme tyto naše uklidňující předpoklady potvrdit,“ uvedl prof. Lars Bode.

Herečka Kristýna Leichtová bojuje za právo mít i teď otce u porodu

Nejde to, nemáme kapacity, tvrdí některé porodnice

Jak by měla probíhat péče o dítě, pokud je novopečená maminka Covid pozitivní? WHO a Národní komise pro kojení doporučují tzv. rooming-in, tedy pobyt na společném pokoji hned po porodu a zahájit kojení. Za předpokladu, že budou dodržována přísná hygienická opatření. V době mezi kojením by pak mělo být miminko umístěno ve vlastní postýlce nejméně jeden metr od matky. Rovněž by mělo být umožněno a podporováno, aby byl k dispozici jiný pečovatel na výměnu plenek, ošetření pupečního pahýlu a koupání kojence. Pokud maminka odstříkává mateřské mléko, je potřeba používat vyhrazenou nemocniční odsávačku (ta by se během pobytu v porodnici neměla sdílet) a před manipulací s ní si důkladně umýt ruce. Odstříkané mléko by mělo být uloženo v chladničce v maminčině pokoji, nikdy neukládat do společných lednic a podobně.

Koronavirus: Otázky a odpovědi odborníků pro těhotné

Někteří lékaři jsou ale přesvědčeni, že podobné scénáře nejsou aktuálně zkrátka možné. V některých porodnicích je bonding na porodním sále tabu (ten mnozí považují za zbytečný nadstandard a „módní“ trend), mnohde je vzájemný kontakt mámy a novorozence zásadně omezován. Nemocnice často argumentují tím, že nemají dostatek personálu, který by případně infikované maminky s miminky izolované společně na pokojích nepřetržitě „obíhal“ a kontroloval. Ve všech porodnicích, bez výjimky, jsou rodičky testovány na onemocnění Covid-19. Ty, které mají porod předem naplánován, s předstihem, v ostatních případech ihned na příjmu.

Žádný módní trend. Otcové chtějí být u porodu. A řeknou vám proč
Co teď, když otcové nemohou k porodu? Maminka je s vámi!

„Vládní semafor“ i zahraniční opatření: Podívejte se, jak se v červnu změní cestování v Evropě.

 
 

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Porod, Zdraví, Kojenec, Děti, Koronavirus, Novorozenec, Šestinedělí, Kojení, Porodnice, Po porodu, CDC, San Diego, Covid, Hygienička, Mateřské mléko, Maminka, Harvardská univerzita, WHO, Nemocnice, Národní, Novopečená maminka, Pór, Mléko
Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Marika Šoposká: První porod byl trauma. Druhý zase dokonalý a nádherný zážitek
Láchová Michaela
Rozhovor
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram