Maminka.czKoronavirus

Jak vaše krevní skupina ovlivňuje riziko, že se nakazíte koronavirem?

Simona Procházková 17.  2.  2021
Jak vaše krevní skupina ovlivňuje riziko, že se nakazíte koronavirem?
Může krevní skupina napovědět, jak je člověk náchylný k tomu, aby chytil nový koronavirus a rozjelo se u něj onemocnění Covid-19? Podle vědců překvapivě ano. U které hrozí největší komplikace?

Na téma koronavirus a onemocnění Covid-19 už toho odborníci zjistili poměrně dost a výzkumy přicházejí neustále s novými poznatky a souvislostmi. Vědci mimo jiné zkoumali, jak moc je rizikový pro těhotné ženy i kojená miminka, jaké nebezpečí představuje pro astmatiky, alergiky a chronicky nemocné jedince. Nedávno přibyly zcela nové informace, které ukazují, že riziko nákazy i vážného průběhu nemoci může ukázat i vaše krevní skupina. Jak to tedy je?

Roušky nestačí. Mnohem víc vytírejte, přezouvejte se a perte!

Hned dvě studie, zveřejněné v říjnu loňského roku v odborném časopise Blood Advances, přinesly zcela nové poznatky, že může existovat souvislost mezi krevní skupinou člověka a závažností rizika, že se snadněji nakazí novým typem koronaviru. Ukazuje se rovněž, že průběh onemocnění Covid-19 je u někoho závažnější právě v souvislosti s jeho krevní skupinou. 

Áčko je nejohroženější?

Vzájemným vztahem krevních skupin, rizikem nákazy a závažných komplikací v průběhu nemoci se vědci a lékaři zabývají již od počátku vypuknutí celosvětové pandemie viru SARS-CoV-2. Dosavadní výsledky nebyly však zcela jednoznačné, nyní se objevují poznatky, které naznačují, že obzvláště vysoké riziko představuje nový typ koronaviru zejména pro jedince s krevní skupinou A, jako nejméně riziková se naopak projevila krevní skupina 0. Mechanismy, proč tomu tak je, zůstávají ovšem dosud nejasné.

Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, mají jasno vědci

Ve skupině sledovaných osob s krevní skupinou A (krevní skupinu A má zhruba 45 % české populace) byl potvrzen mnohem komplikovanější průběh onemocnění, vyžadující hospitalizaci, podávání kyslíku nebo dokonce připojení na plicní ventilaci a také nejvyšší míra úmrtnosti s touto nemocí. Zjistilo se, že tito pacienti měli až o 50 % zvýšenou pravděpodobnost, že se u nich rozvine závažný průběh nemoci a skončí hospitalizováni v nemocnici.

Nulky končí méně často na JIP

Již dříve několik výzkumů v různých státech (například Kanada, Čína a Dánsko) přišlo na základě sledování pacientů se zjištěním, že lidé s krevní skupinou A mají vyšší míru rizika komplikovaného průběhu onemocnění a úmrtí a na druhé straně lidé s krevní skupinou 0 se jeví jako nejméně ohroženi, prokázala se u nich nižší pravděpodobnost, že se virem nakazí a postihnou je těžší zdravotní komplikace. V Kanadě se například ukázalo, že pacienti s krevní skupinou AB vyžadovali několikanásobně častěji připojení na plicní ventilátor, zatímco ti s krevní skupinou A potřebovali tuto intenzivní péči méně často. Co tato zjištění znamenají?

Vitamín D pomáhá proti Covidu. Jak ho do sebe dostat teď v zimě?

„Nové poznatky jsou zajímavé, jsou však pouze korelační, nikoli zcela jednoznačné. Je třeba dalších studií a výzkumu, což by mohlo časem vést k novým přístupům v prevenci i léčbě. Na základě současných zjištění určitě není důvod domnívat se, že pokud máte krevní skupinu 0, jste chráněni a nemůžete se nakazit. Před tím důrazně varuji,“ říká lékař Roy Silverstein z Lékařské fakulty v americkém Wisconsinu.

Podle některých lékařů je pravděpodobné, že spíše než samotné antigeny na červených krvinkách, které rozhodují o tom, zda má člověk krevní skupinu A, B, AB, nebo 0, působí jako „ochránci“ před nákazou protilátky anti-A. Právě ony chybí v krevní plazmě u typů A a AB. Zatím však jde jen o hypotézu.

Video: Jednoduchá rouška z trička

Pozor spíše na cukrovku a nadváhu!

Zcela určitě si nelze myslet, že fakt, jaký typ krevní skupiny máme, ovlivní míru rizika, zda se nakazíme, nebo nenakazíme a nepropukne u nás nemoc Covid-19. „V žádném případě nejde o nijak průkazný rizikový faktor. Mezi ty podstatnější patří vyšší věk, obezita a metabolická onemocnění typu diabetes nebo problémy s ledvinami. Pokud máte krevní skupinu A, nemusíte hned začít panikařit. A naopak, pokud patříte mezi jedince s krevní skupinou 0, neznamená to, že byste měli odložit roušku, chovat se nezodpovědně a bez obav vyrážet do davů,“ zdůrazňuje Mypinder Sekhon, lékař intenzivní medicíny ve Vancouver General Hospital.

Vzájemný vztah mezi krevní skupinou a riziky spojenými s novým typem koronaviru nebyl dosud zcela jednoznačně dokázán, ačkoli dosavadní výsledky studií tímto směrem naznačují zajímavé souvislosti.

„Přesto, nelze je brát jako bernou minci, další poznatky přinese až čas. Nikdo z nás není před onemocněním Covid-19 stoprocentně chráněn,“ varuje doktorka Anahita Dua z Massachusetts General Hospital a jedna z autorek studie publikované v odborném magazínu Annals of Hematology.

Test na Covid si odteď můžete provést sami a přímo doma! Žádný výtěr, stačí vykloktat!
Zhoršuje Covid-19 potíže malých alergiků a astmatiků? Tohle byste měli vědět!
Takhle Covid mění partnerské a rodinné vztahy. Ubráníte se?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Nemoci, Nemoc, Děti a nemoci, Dětské nemoci, Kašel, Student, Tragédie, Míra, Kanada, JIP, Lékař, Covid, Wisconsin, Dánsko, Studium, Vir, Čína, Připojení, Nákaza, Krevní skupina, Onemocnění, Výzkum, Důraz, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Vévodkyně Kate na fotkách se šperky po své tchýni. Co všechno mají ještě s Lady Dianou společné?
Procházková Simona
Královská rodina
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče