Maminka.czKoronavirus

Očkování proti covidu u dětí. Kdy začne a v jakém věku vakcínu budou moci dostat?

Simona Procházková 20.  5.  2021
Istock
Očkování proti covidu u dětí. Kdy začne a v jakém věku vakcínu budou moci dostat? | Istock
Tlak na vakcínu pro děti neustále roste. Podle některých odborníků jsou totiž právě děti a dospívající potenciálně velkým rizikem, pokud jde o šíření infekce covid-19. A očkování je podle mnohých jedinou cestou, jak je vrátit k normálnímu životu, do škol a kolektivů. Kdy se s vakcinací začne a za jakých podmínek?

Na začátku podzimu by lékaři v Česku mohli začít proti onemocnění covid-19 očkovat i děti, prohlásil v minulém týdnu ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Podle jeho slov se aktuálně v souvislosti s očkováním dětí dokončují klinické studie, zaměřené na bezpečnost a účinnost vakcín.

VIDEO: Sedm důvodů dětského pláče. Pomůžeme vám je rozeznat

Děti jako hrozba šíření infekce

Na tom, že vakcinace dětí a mladistvých může být zásadním klíčem ke zvládnutí a potlačení pandemie, se shodují epidemiologové i další odborníci po celém světě. Právě bezpříznakoví jedinci totiž představují obrovské riziko v přenosu nemoci covid-19. Dětské vakcíny ale vyžadují speciální úpravu složení i změny v dávkování. „Jak ukazují data z Izraele, bude nutné proočkovat i dětskou populaci, jinak zkrátka kolektivní imunitu nevytvoříme,“ uvedl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Od pondělí 17. května se otevřela možnost registrace k očkování proti nemoci covid-19 pro další skupinu, a to lidi od 40 let. Od začátku června by mohla být otevřena registrace pro zbývající věkové skupiny, a to pro všechny od 16 let výše. Na počátku května začala Evropská léková agentura posuzovat žádost společností Pfizer/BioNTech o schválení vakcíny pro děti starší 12 let a podle očekávání by první dávky mohly být k dispozici již právě v průběhu června.

Covid způsobuje u dětí multisystémový zánětlivý syndrom. Jak ho poznáte?

První vakcíny pro české děti na podzim

Podle slov ministra zdravotnictví Arenbergera je reálné uvažovat o začátku podzimu, kdy by mělo v Česku odstartovat očkování proti covidu u dětí. Neobává se, že by nebyl k dispozici dostatek vakcín, zahájení vakcinace závisí na výsledcích již výše zmíněných klinických studií. „Určitě o tom budeme uvažovat hned, jakmile to bude možné. Není důvod se obávat, že by to nešlo,“ uvedl Arenberger. V tuzemsku využívané vakcíny jsou v současnosti schváleny od 18 let věku, jedinou výjimkou je očkovací látka Pfizer/BioNTech, kterou mohou zájemci dostat už od 16 let.

Kdy přijde řada na předškoláky i kojence?

Společnost Pfizer očekává, že do půl roku bude možné očkovat vakcínou proti koronaviru i ty úplně nejmladší. První výsledky testů pro skupinu dětí ve věku 5–12 let bychom mohli mít k dispozici v červenci, pro mladší děti pak v září letošního roku, potvrdili zástupci firmy. Testování vakcín na dětech už zahájili také další výrobci, kteří dodávají vakcíny do Česka, konkrétně AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson.

Pfizer i Moderna už testují své očkovací látky dokonce i na kojencích starších 6 měsíců. Vědecká shoda na tom, zda bude skutečně nutné očkovat i takto malé děti, ale zatím neexistuje. Studie, kterou zveřejnila Americká lékařská společnost, ukázala, že kojenci mohou být ochráněni protilátkami z mateřského mléka.

Stres, sociální izolace i alkohol: Karanténa bohužel přála domácímu násilí
COVID-19: Nejnovější průzkum odhalil, že protilátky z očkovaných matek přecházejí na novorozence
Za rok až deset kilo navíc. Děti se nehýbou a tloustnou. Lékaři varují před epidemií obezity

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Děti, Koronavirus, Očkování, Nemoci, karanténa, PCR, Vakcína, Izrael, Infekce, Zahájení, Šíření, Česká republika, Roman Prymula, Ministr zdravotnictví, Petr Arenberger, Pfizer, Vakcinace, Covid, Moderna, Arenbergera, Johnson
Mohlo by vás zajímat
Pojišťovny budou hradit umělé oplodnění ženám až do 40 let. Navíc proplatí mražení vajíček po onko léčbě
Procházková Simona
Zdraví žen
Mdloby u porodu, bříško "na spadnutí", spící kojící máma... 10 momentek, které originálně vyjadřují rodinné štěstí
Mrázková Dita
Rodina a vy
RECEPT: Pórková polévka s cizrnou. Dopřejte si dobrotu plnou vitamínů
Formánková Simona
Recepty