Maminka.czKoronavirus

Covid může u dětí postihnout srdce, ledviny či mozek. Jak syndromu předejít?

2. 2. 2021
Covid může u dětí postihnout srdce, ledviny či mozek. Jak syndromu předejít?
Dobrá zpráva? Tahle komplikace je skutečně hodně vzácná. Ta horší? Desítky případů už se objevily i v Česku. Řeč je o multisystémovém zánětlivém syndromu, který se u dětí někdy rozvine coby následek infekce koronavirem.

Nadále platí, že u většiny dětí má nemoc Covid-19 lehký průběh, některé dokonce nemají žádné příznaky. U některých má nicméně nemoc průběh relativně těžký a u ještě menší části se může rozvinout multisystémový zánětlivý syndrom, který dítě přímo ohrožuje na životě. 

Postihuje srdce, plíce, krevní oběh, ledviny, zažívací systém, mozek, kůži nebo oči, všude tam se může rozvinout silný zánět.

Jak upozorňuje primář dětského oddělení slánské nemocnice Jiří Havránek "děti mohly prodělat infekci zcela nepozorovaně, rozhodně nemusí mít pozitivní výtěry," a přesto je o několik týdnů později může nebezpečný syndrom postihnout. 

"Rozhodl jsem se vás informovat veřejně, neboť onemocnění bohužel není vzácné (na dětských odděleních pražských klinik leží aktuálně již řada dětí s tímto onemocněním a i my jsme již diagnostikovali pacienta ze Slaného). Onemocnění může být život ohrožující a rovněž může mít vážné následky. Na druhé straně včas podchycené je vyléčitelné!" dodává primář. 

Vitamín D pomáhá proti Covidu. Jak ho do sebe dostat teď v zimě?

Nelze zatím stoprocentně říct, že ho způsobuje koronavirus, ale všechno tomu nasvědčuje. I to, že se u dětí začal ve zvýšené míře objevovat po předchozí koronavirové infekci − a to s odstupem dvou až čtyř týdnů. Poprvé se tak stalo loni na jaře v italském Bergamu, případů pak přibývalo po celém světě s tím, jak postupovala i sama pandemie. 

„Začalo to horečkami až 41 stupňů Celsia. Nezabírala antibiotika, nedařilo se srazit teploty ani obklady nebo sprchováním. Čtvrtý den jsem měla doma hadrovou panenku, která nejedla, nekomunikovala, bolela ji hlava a bříško,“ napsala na Facebook Lucie Máchová, maminka dvouleté Sofie. Holčička skončila se syndromem na JIP v pražském Motole. 

Příčinou je podle lékařů neobvyklá a opožděná reakce imunitního systému, které předchází infekce koronavirem u dětí. Projeví se horečkou trvající nejméně tři dny, časté jsou bolesti břicha, rudé oči, vyrážka, která se objevuje a zase mizí na těle, dlaních a  chodidlech. Mohou se přidat zduřelé mízní uzliny, nízký krevní tlak a dušnost. Syndrom se může projevovat rovněž zvracením nebo průjmem.

To jsou vnější projevy, ale nemoc krom toho postihuje vnitřní orgány a může způsobit jejich trvalé poškození, v krajním případě smrt. Vyžaduje intenzivní lékařskou péči. 

"V České republice byl větší výskyt zaznamenán od poloviny listopadu, v návaznosti na vrchol druhé vlny epidemie. Další nové případy zaznamenáváme na prahu roku 2021, které již souvisejí s tzv. „třetí vlnou“ covid-19," říká pediatr Jan Lébl z pražského Motola. 

Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, mají jasno vědci
 

Multisystémový zánětlivý syndrom odborníci přitom nepovažují za samostatnou nemoc. Označují ho jako PIMS-TS a lékaři přiznávají, že netuší, proč se u některých dětí rozvine. Neplatí ani, že čím těžší průběh nemoci, tím vyšší riziko rozvoje syndromu. 

V Česku už lékaři léčili nebo léčí desítky dětí mezi dvěma a patnácti lety věku. Platí přitom, že jakékoli dítě s podezřením na tento syndrom musí okamžitě do nemocnice.

Pokud má vaše dítě některý z následujících příznaků a mělo před tím koronavirus, případně se setkalo s někým nakaženým, neváhejte s telefonátem k lékaři nebo návštěvou pohotovosti. 

Příznaky multisystémového zánětlivého syndromu

(pozor, děti nemusí mít zdaleka všechny příznaky)

 • Horečka, která trvá 24 hodin nebo déle
 • Zvracení
 • Průjem
 • Bolest žaludku
 • Vyrážka
 • Silná únava
 • Zrychlený tep
 • Rychlé dýchání
 • Červené oči
 • Zarudnutí nebo otok rtů a jazyka
 • Zčervenání nebo otoky rukou nebo nohou
 • Bolest hlavy, závratě nebo točení hlavy
 • Zvětšené lymfatické uzliny

Varovné signály vyžadující okamžitý zásah

 • Silná bolest žaludku
 • Obtížné dýchání
 • Namodralé rty nebo obličej
 • Zmatenost
 • Neschopnost probudit se nebo zůstat vzhůru

VIDEO: Naučte děti, jak si správně umýt ruce

Koronavirus se týká i dětí: Objevují se u nich záhadné záněty. Jaké?
Čistíte dětem nebo sobě uši vatovými tyčinkami? Už to radši nedělejte!

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Maminka ROKU 2021
Témata: Koronavirus, Nemoc, Imunita, Děti a nemoci, Mozek, Facebook, JIP, Ledvina, Lucie Máchová, Motol, Bergamo, Covid, Děti, Česká republika, Syndrom, Lékař, Infekce

Mohlo by vás zajímat
Nejlepší dětské zábavní parky v Česku! 9 tipů na místa, kam stojí za to vyrazit
Dojemnější už to být nemůže! Než dala syna k adopci, natočila mu srdceryvný vzkaz
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Jaké dárky pod stromečkem pro miminko a batole? Inspirujte se
Křest dítěte: Jaká je cena a průběh. Musejí být rodiče manželé?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové

Horoskopy

Střelec Na první pohled to nevypadá mezi vámi a šéfem úplně ideálně, ale nebojte se. Nakonec ledy povolí a on…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Evženie, Noemi, Eugenie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné