Maminka.czKoronavirus

Jak funguje vakcína proti Covidu?

Simona Procházková 7.  2.  2021
Kdy se v těle vytvoří protilátky a jak dlouhou dobu vás vakcína proti koronaviru ochrání? Prozradí záchranář a zdravotník na Covid oddělení Vít Samek. Podívejte se na video.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Uvádí se, že účinnost vakcíny je 95 procent, takže se vám může stát, že budete mít smůlu a budete mezi těmi zbývajícími pěti procenty. Zároveň je potřeba vědět, že protilátky se nevytvoří hned, takže může trvat i několik týdnů, než očkování začne fungovat.

Podle dosavadních dostupných studií mělo něco málo přes padesát procent lidí protilátky při podání druhé dávky vakcíny, 95procentní účinnost vakcíny se prokázala už dva týdny po podání druhé dávky,“ uvádí Vít Samek.

A jak dlouho vás očkování ochrání? „Udává se, že účinnost vakcíny je minimálně jeden rok, přesně to ale dosud nikdo neví. Pokud se pro očkování rozhodnete, absolvujte stoprocentně i druhou dávku,“ zdůrazňuje Vít Samek.

Covid může u dětí postihnout srdce, ledviny či mozek. Jak syndromu předejít?
Test na Covid si odteď můžete provést sami a přímo doma! Žádný výtěr, stačí vykloktat!
Takhle Covid mění partnerské a rodinné vztahy. Ubráníte se?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Video, Očkování, Imunita, covid, Vít Samek, Dávky, Účinnost, Vakcína, Protilátky, Zdraví na Heureka.cz