[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Lenka Pavlorková se do Orlové přistěhovala před šesti lety. Přišla z Prahy a zkraje si říkala, že je škoda, že tu některé věci chybějí. „Pak jsem změnila svůj pohled na věc. Když už tu jsem a nikdo jiný to neudělá, musím to zkusit sama,“ směje se Lenka. To už měla dvě malé děti a s dalšími třemi maminkami se jednoho dne shodly, že by bylo fajn mít v Orlové prostor, kde by se mohly scházet s dalšími rodiči a jejich dětmi. A pracovat.
„Bylo to rychlé,“ přiznává její kolegyně Lilli Kudlová. „Od prvního nápadu do doby, než jsme cowork Naše hnízdo otevřely, uběhly sotva dva měsíce.“ Pomohla jim náhoda – ve stejnou dobu nabídl k pronájmu vhodný prostor majitel domu na Starém náměstí. Tahle oblast Orlové je považována za vyloučenou lokalitu a majitel domu chtěl, aby se čtvrť trochu oživila. Stejný cíl měla i Lenka se svými parťačkami, a tak si plácli.
Nebojí se sem ostatní maminky s dětmi chodit? „Ne, nebo o tom minimálně nevíme. To místo je pěkné, historické, s kostelem a prostorem k parkování. A poslední dobou se opravdu oživuje. Místní rodiče sice do coworku nechodí, protože ho máme zpoplatněný, ale běžně se účastní našich venkovních akcí pro veřejnost. Jsou rádi, že se tu konečně něco děje, a chovají se k nám velmi slušně,“ konstatuje třetí z party Nikol Bogoczová.
Naše hnízdo se otevřelo loni v září. Bylo těžké dostat se do povědomí ostatních rodičů? Podle Lenky docela dost. „Ale byly jsme od začátku hodně aktivní. Účastníme se všech možných městských akcí, některé už i samy pořádáme. Míváme tam stánek, takovou fun zónu s ukázkami smyslového hraní pro děti. Byly jsme na Guláš festu, loni zorganizovaly komorní rozsvícení vánočního stromku tady na Starém náměstí, na jaře jsme tu stavěly májku, proběhl i Den dětí… Zlomem byl asi Den bublin, ten jsme organizovaly samy a povedl se, přišlo přes tisíc lidí. Nikdy jsme tak velkou akci nedělaly a hodně věcí jsme ještě neuměly, ale návštěvníci byli shovívaví.“
Díky akcím na sebe začalo Naše hnízdo postupně nabalovat další a další rodiče. Někdo využívá cowork hlavně jako herničku pro děti, někdo sem chodí pracovat, někdo navazovat vztahy, někdo dobrovolničit… „Za maminky dobrovolnice jsme opravdu vděčné,“ přiznává Nikol. „Samy bychom to všechno nezvládaly, máme také malé děti. Zároveň se zuby nehty snažíme držet ceny nízko – jak v coworku, tak na akcích. Nejsme v Praze a pro rodiče je náročné dát za jednu cukrovou vatu 70 korun. Takže my ji máme za 30. A stejně tak vstupné na halloweenskou stezku nebylo 250 korun, ale jen 50.“
Maminky, které Našemu hnízdu dobrovolně pomáhají, dostávají od zakladatelek doporučení pro budoucí zaměstnavatele. „Vždyť si přece zvyšují kvalifikaci – některá vytváří letáky, jiná obsluhuje, další pomáhá s organizací… Ani během rodičovské nevypadnou z pracovního procesu.“ Podle Lenky je nejlepší čas na rozjezd podnikání právě během rodičovské, kdy maminka ještě nemusí být osm hodin v práci. I v tomhle ohledu se je snaží podporovat. „Děláme přednášky, jak se připravit na pracovní pohovor nebo jak začít podnikat. A hlídáme děti, když maminka potřebuje jít na úřad nebo pohovor.“
Naše hnízdo od začátku propaguje respektující přístup k dětem. A zároveň chápe, že spousta maminek nechce pouštět děti z dohledu. „Proto máme cowork v jedné místnosti s hernou. Děti si hrají, maminky vedle se sluchátky v uších pracují a všichni jsou v klidu. O děti se zatím stará průvodkyně, naše jediná zaměstnankyně,“ dodává Lenka.
I když Orlovští původně pojem cowork moc neznali, postupně si zvykli. Nejen maminky, ale i lidé bez dětí, kteří předtím třeba chodili pracovat do kavárny. „Potkáte tu spoustu zajímavých lidí. Tahle maminka umí účetnictví, tahle zvládá grafiku, tenhle tatínek je ajťák… Můžete tu dělat i dílčí práce pro zaměstnavatele během rodičovské.“ Právě to je další věc, na kterou se chce Lenka s kolegyněmi zaměřit. „Chtěly bychom přesvědčovat firmy, aby maminky v coworku podpořily. Je to přece výhodné i pro zaměstnavatele, když o šikovnou prověřenou zaměstnankyni nepřijde. A je to pro něj méně nákladné než hledat a zaučovat nového zaměstnance.“
Svou energií, nápady a elánem strhly dámy z Našeho hnízda i ostatní. Vyhrály například cenu veřejnosti v letošním ročníku Social Impact Award a nadchly i Andreu Studihradovou z České spořitelny, která stojí za programem Silnější hybatelé. „Chystáme s Lenkou a jejími kolegyněmi na příští rok další aktivity na oživení Orlové. Holky to dělají neuvěřitelně dobře, během krátké chvíle se jim podařilo aktivizovat velkou část místních. Já sama z Orlové pocházím a moc fandím oživení města, které se děje i díky Našemu hnízdu,“ popisuje Andrea Studihradová.
Naše hnízdo momentálně nejvíc žije přípravami adventu. Z loňského komorního rozsvícení vánočního stromku vzešla velká akce plná koncertů, divadla, soutěží, stánků a dalšího programu po všechny čtyři adventní neděle. „Zájem už projevilo přes tisíc lidí, bude to velké a pro nás další nová zkušenost,“ uzavírá poslední členka party Eliška Höferová.