Maminka.czZdraví

Bakterie, nebo viry? Co všechno může odhalit CRP test?

Bakterie, nebo viry? Co všechno může odhalit CRP test? | istock.com
Nasadit antibiotika, nebo ne? Jednoduchý test a pár kapek krve pomohou rozhodnout! Víte, co znamená zkratka CRP a jak a kdy se provádí? Jaké hodnoty vypadají na viry a které naopak ukazují na bakteriální infekci?

Jsou antibiotika potřeba?

Podání antibiotik je u některých onemocnění nevyhnutelné a jejich včasné nasazení malému i velkému pacientovi velmi uleví, eliminuje výskyt dalších komplikací a v některých případech dokonce zachrání život! Nicméně podá-li lékař antibiotika neuváženě (například je-li onemocnění virového původu), udělají antibiotika malému pacientovi „medvědí službu“.

K modernímu vybavení ordinace mnoha pediatrů (i praktických lékařů) však dnes naštěstí patří i malý přístroj, který dokáže během několika minut a z několika kapiček krve s velkou pravděpodobností určit, zda se u daného pacienta jedná o bakteriální, nebo virovou infekci. Naměřený údaj lékaři po zvážení dalších symptomů velmi usnadní rozhodnutí, zda pacienta léčit antibiotiky, či ne. Přístroj měří hladinu tzv. C-reaktivního proteinu v krvi (CRP) – ostatně zkratku „CRP“ jste jistě již slyšeli…

Bakterie, nebo viry? Hodnoty CRP napoví

Hodnota CRP 6–30 mg/l odpovídá spíše virové infekci.
Hodnota CRP větší než 30 mg/l indikuje bakteriální infekci.

Z nemocnic do ordinací pediatrů a praktických lékařů

„Měření koncentrační hladiny C-reaktivního proteinu pomáhá při rozlišení bakteriální a virové infekce. Běžná koncentrace CRP v séru zdravých jedinců je nízká. Při bakteriální infekci se výrazně zvýší během 6–12 hodin. Ve většině případů platí, že zvýšené koncentrace CRP jsou typické pro bakteriální onemocnění, na rozdíl od virového, kdy koncentrace CRP zůstává v normálním rozmezí,“ uvádí na svých stránkách praktický lékař Štěpán Lukeš.

C-reaktivní protein (CRP) je velmi citlivý ukazatel zánětu, sledování jeho hladiny v krvi pomáhá v medicínské praxi již mnoho let (sledování efektivity léčby závažných onemocnění, sledování pacienta po některých operacích apod.). Do ordinací pediatrů a praktických lékařů se testování pomocí analýzy C-reaktivního proteinu dostalo až díky příručnímu fotometru, který pacientovi zjistí hladinu CRP v krvi během několika minut.

Testování CRP naznačí, zda opravdu nasadit antibiotika

Jak testování probíhá?

Lékař, jenž má přístroj v ordinaci, obvykle poprosí sestru, aby malému pacientovi odebrala několik kapek krve – batolatům a starším dětem nejčastěji z konečku prstu, malým kojencům spíše z patičky. Některé sestry vše zvládnou tak, že to pacient ani nepostřehne.

„Mezitím, co si se mnou lékař povídal, hrála sestřička s dcerkou Vařila myšička kašičku – a najednou koukám, že cosi podává lékaři a chválí malou,“ popisuje testování paní Alena. Sestra během hry píchla děvčátko do konečku prstu a pipetkou nabrala několik kapek krve. Ty se pak opakovaně spojí s činidlem, vloží do přístroje a během několika minut lékař ví, zda léčbu podpořit antibiotiky, či ne. Samozřejmě, že některé děti si chvíli popláčou, ale spíše než bolestí, pláčou, protože se lekly nebo je přístup lékaře zbytečně necitlivý.

Jsou nutná antibiotika? Poradí test CRP, nebojte se o něj požádat

Jak se výsledky hodnotí? 

Paní Alena se dozvěděla, že hodnota CRP se u její holčičky pohybuje okolo 8 jednotek. Lékař holčičku vyšetřil a zkonstatoval, že jde s velkou pravděpodobností o virózu a antibiotika zatím rozhodně nasazovat nebude.

  • Pohybuje-li se výsledek testu do 8–10 jednotek, nejedná se s velkou pravděpodobností o bakteriální infekci. (Lehce zvýšené CRP nad tyto hodnoty však mívají zdraví kuřáci, těhotné ženy, sportovci po velké fyzické zátěži, osoby s vysokoproteinovou dietou a pacienti s diabetem a depresemi.)

  • Rozmezí hodnot od 8–30 jednotek (některé zdroje uvádí do 35 až 38) je označováno jako tzv. šedá zóna, kdy nelze jednoznačně odlišit původce choroby. Jsou-li naměřeny hodnoty v rozmezí této zóny, přiklání se pediatři po zvážení dalších symptomů spíše k virovému původu infekce.

  • Hodnoty na displeji, které se nachází za tzv. šedou zónou, obvykle znamenají, že malého pacienta léčba pomocí antibiotik nemine. (Nejvyšší hodnoty C-reaktivního proteinu dosahují až 300 mg/l a bývají vyvolávány těžkými bakteriálními infekcemi, např. bakteriální meningitis.)

CRP – co znamená

CRP neboli C-Reaktivní Protein je bílkovina tvořená v játrech, která rychle narůstá v případě zánětlivých procesů. Zánět nemusí způsobit jen bakterie, ale hodnota CRP stoupá při nádorových onemocněních nebo autoimunitních chorobách.

Většina dětských praktických lékařů provádí test CRP zdarma, v lékárně si můžete koupit i domácí CPR test. Jeho cena se pohybuje okolo 200 Kč.

(Použitá literatura: Klinická příručka, Orion Diagnostica)

Témata: Zdraví, Nemoc, Vir, Rozmezí, Literatura, C-reaktivní protein, Onemocnění, Bakterie, Bakteriální infekce, Infekce, Alena, Citlivý ukazatel, Krev, Cos, Šedá zóna, CRP, Příručka, Protein, Pacient, Antibiotika

Mohlo by vás zajímat
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Mateřská dovolená 2021: Vše, co potřebujete vědět
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Hračky, které se nepovedly. Výběr z těch nejšílenějších
Co všechno musí zvládnout lékařka v porodnici za jedinou směnu? Podívejte se!
10 chyb v legendárním filmu Pelíšky, na které jste zatím nepřišli
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita

Horoskopy

Býk V práci to prostě nedáváte. Musíte se dívat na problematiku jinak a snažit se spolupracovat s kolegy.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Běla, Gejza, Bianka

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné