Maminka.czTipy a rady porod

Čtyři způsoby určení termínu porodu: Který je nejspolehlivější?

2. 11. 2019
Čtyři způsoby určení termínu porodu: Který je nejspolehlivější?
Termín porodu bývá pro každou nastávající maminku jedna z nejzásadnějších informací o jejím těhotenství, o jejím setkání s milovaný tvorečkem, který je sice součástí jí samotné, ale stále ještě neměla tu čest jej řádně pomazlit a pomuchlovat. Jak ale určit ono datum? Podle pohybů, ultrazvuku, anebo podle ovulace?

Co nejpřesnější určení termínu porodu je důležité nejen z pohledu rodičovské natěšenosti na nového člena rodiny, ale i z pohledu zdravotníků, kteří posuzují, zda plod roste a vyvíjí se v souladu s jeho stářím. Fyziologické těhotenství pak trvá 267 dní počítaných od data početí a za „normální“ se pak považuje porod mezi 38. a ukončeným 42. týdnem těhotenství. Jak co nejpřesněji určit termín porodu, která metoda je nejpřesnější a nejspolehlivější?

Na co se v těhotenství zeptat své mámy? A budu rodit jako ona?

4 způsoby určení termínu porodu

  • Úplně nejzákladnějším ukazatelem pro výpočet termínu porodu je poslední proběhlá menstruace. V praxi se termín počítá tak, že se ke dni začátku menstruace připočte 7 dní, od tohoto data se odečtou tři kalendářní měsíce a termín porodu je na světě. Jen rok se samozřejmě posune směrem dopředu... (Tento výpočet má více variant a užívá se pouze u pravidelných cyklů.)
  • Pokud sledujete termín svých ovulací, kupříkladu pomocí symtotermální metody (sledování bazální teploty a některých dalších příznaků ovulace) anebo pomocí testů z lékárny, můžete k termínu ovulace připočíst 266 dní a datum porodu je na světě! (Což je v podstatě stejné, jako když znáte přesné datum početí.)
  • Mnoho napoví i první pohyby děťátka v děloze, ty však cítí prvorodičky a vícerodičky obvykle v jiný čas. Prvorodičky vnímají pohyby plodu okolo 20. týdne těhotenství, vícerodičky pak zpravidla o 2 týdny dříve.
  • Rize lékařskou metodou určení termínu porodu je dnes ultrazvukové vyšetření prováděné ve 13. týdnu těhotenství. Lékaři tuto diagnostickou metodu považují za nejpřesnější, ale…
Těhotenská kalkulačka: Spočítejte si termín porodu

„Ale…“

Ultrazvukové vyšetření je sice považováno za nejpřesnější, avšak i zdravotníci se přiklánějí k tomu, že ještě spolehlivějšího výpočtu termínu porodu se dosáhne kombinací dvou metod; a to dle začátku poslední menstruace a ultrazvukového vyšetření provedeného ve 13. týdnu těhotenství. Avšak i tak se lze v přesném termínu porodu mýlit! Ani lékaři, ani přístroje, ani sofistikované výpočty na sto procent nezaručí, že se děťátko narodí v lékařem stanovený čas.

Termín porodu: Jak ho vypočítat? A podle čeho se řídí lékaři?
Témata: Těhotenství, Porod, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady porod, Těhotenství týden po týdnu, Ovulace, Datum, Termín, Termín porodu

Mohlo by vás zajímat
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu

Horoskopy

Beran Čtvrteční rozbroje na pracovišti jsou dost divné a neprofesionální. S nikým se nechcete hádat. Odvádíte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sáva, Sába

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu