V posledních letech se neustále mluví o epidemii dětské obezity, více než 99 % obézních dětí získává své nelichotivé proporce díky nezdravému životnímu stylu – nevhodné skladbě jídelníčku a minimu pohybu.
I když se někteří rodiče snaží své rodičovské přehmaty svést na nemoc, chorob, které mají za důsledek výraznou nadváhu, není mnoho, a obvykle patří spíše mezi méně častá onemocnění.
Jednou z nemocí, jež mají na svědomí výrazný nárůst hmotnosti u dětských či dospělých pacientů je i tzv. Cushingův syndrom (sám syndrom je důsledkem závažnějších chorob, viz dále).
Tato vcelku tzv. vzácná choroba má bohužel dopad nejen na samotný vzhled postiženého dítěte, ale zásadním způsobem ovlivňuje i jeho zdravotní stav, a to pochopitelně negativně!
Pokračování 2 / 3
Příčiny a projevy Cushingova syndromu
Za vznikem Cushingova syndromu stojí dlouhodobá nadprodukce hormonu zvaný kortizol, který produkují nadledviny. Zvýšená produkce tohoto hormonu bývá zapříčiněna nezhoubným nebo bohužel i zhoubným nádorem (obvykle podvěsku mozkového nebo nadledvin).
Další příčinou vzniku syndromu bývá, a to zejména u dospělých osob, dlouhodobá léčba jiného onomecnění glukokortikoidy. U malých dětí se syndrom manifestuje především jako tzv. centrální obezita, při níž jsou končetiny na rozdíl od baculatého trupu, šíje a obličeje nápadně tenké.
V dětském věku doprovází obezitu zpomalení růstového tempa. Obličej nešťastného cvalíka bývá nápadně odulý, tzv. měsícovitý, na břiše se tvoří červené strie, nápadný je také silný sklon k modřinám.
Dobrou zprávou je, že Cushingův syndrom patří mezi tzv. vzácná a nepříliš častá onemocnění.
K další projevům mohou patřit poruchy stánku, infekce kůže, opakující se infekční onemocnění, osteoporóza, deprese a mnohé další nepříjemné symptomy.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Maminka.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně