Maminka.czZdraví

Cvičení Pilates: propojení těla a mysli

, Časopis Maminka
25. 9. 2009
Cvičení Pilates: propojení těla a mysli
Trápí vás bolest zad? Trpíte nadváhou či stresem? Očekáváte potomka a chcete svému tělu dopřát nezbytný pohyb? Pak vyzkoušejte pilates. Tato úžasná cvičební metoda je totiž vhodná skutečně pro každého!

Před více než sto lety sám Joseph Hubertus Pilates (autor této metody) zastával názor, že pravidelným cvičením člověk dokonale zharmonizuje své tělo, rozvine koordinaci, rovnováhu, flexibilitu a dýchání. Inspiroval se ve starých kulturách, aby pak sestavil cviky, které působí blahodárně na téměř všechny svaly v lidském těle. Cvičení pilates má tu výhodu, že vás nevyčerpá. Naopak, při správném dýchání skvěle okysličuje svaly, podporuje cirkulaci krve a dodá vám tak potřebnou energii. Pokud se chcete dostat do kondice, mít skvěle vypracované zádové, břišní i hýžďové svalstvo a cítit se zkrátka skvěle, zacvičte si spolu s námi. Sestavu deseti cviků pro vás předvedla tanečnice, choreografka a cvičitelka pilates Qaša v prostorách svého tanečního studia Dance House v Praze 5. Inspiraci i zkušenost získává tato sympatická maminka tříletého Matěje u lektorky Renaty Sabongui.

1. Základní postavení

Při cvičení pilates je důležité dodržovat správný postoj a dýchání. Stůjte rovně, pravidelně dýchejte, paty dejte k sobě, špičky od sebe. Snažte se koncentrovat na dech, který je hluboký a pozvolný. Myslete pozitivně a cvičte s úsměvem. U cvičení pilates brzy poznáte efekt. Budete se lépe cítit a získáte ztracenou energii.

2. Protažení chodidel

S výdechem protáhněte nárt (jako baletka), s nádechem dolů, a znovu s výdechem prostřídejte nohu. Opakujte 10x.

3. Pevná stehna

Která z vás by se nechtěla pyšnit pevnými stehny. Pokud vás nebaví šlapání na kole, pravidelně cvičte tento cvik. Při pravidelném a správném cvičení se brzy dostaví kýžený efekt.
Nohy dejte od sebe, paty k sobě, špičky od sebe, s výdechem a rukama podél těla pokrčte nohy, pánev je neměnná, bříško zatažené, kolena jsou v ose s chodidlem. Cvičte 1 minutu.

4. Rolování

Stůjte rovně s nohama u sebe. S výdechem se předklánějte pomalu dolů, bradu k hrudníku (jako byste rolovala páteř obratel po obratli), zhruba do úrovně bederní páteře. Ramena jsou stažená, a to i při rolování nahoru (s nádechem). Opakujte 4x nahoru a dolů.

5. Cvičení vojáků

Tento cvik navazuje na rolování. Jakmile dokončíte rolování, přejděte pomalu z předklonu do kliku. Provádíte nejdřív čtyři, pak tři, dva a nakonec jeden klik (celkem tedy 10 kliků), mezi nimiž vždy vyrolujete zpět do předklonu.

6. „Pomocník“ ručník

Cvičení podle Rona Fletchera má 2 varianty: a) paty mějte u sebe, špičky od sebe, ručník držte vypnutý před sebou s rukama nataženýma dolů. Trhejte stranou od sebe, 2x nádech, 2x výdech. Posílíte krásně ramena a prsa. Varianta b) Ve stejném postoji vzpažte ruce před sebe do úrovně pasu. Zápěstí mějte níž než lokty. Přitahujte k tělu, ručník mějte pořád natažený. Obě varianty opakujte 15x.

7. „šlapání“

Zůstaňte v pozici lehu, zdvihněte hlavu a pravé koleno přitiskněte k hrudníku, levá noha je vypnutá v prostoru nad zemí. Rukama si nohu přidržujete a poté střídavě přitisknutím měňte nohy. Důležité je také dýchání; při výdechu vyměňte nohu. Opakujte 20x.

8. kočka

V pozici „kočičího hřbetu“ zvedněte pravou nohu a levou ruku, držte je vyrovnané a protahujte obě končetiny do dálky. Hlava je souvisle s páteří, nevisí dolů ani není zakloněná. Bříško je zatažené. Vydržte do doby, než je vám to nepříjemné, pak prostřídejte druhou nohu a ruku.

9. Pilatova „stovka“

Ležte na zádech, nohy jsou mírně pokrčené, ruce držte podél těla. Zarolujte hrudník a kmitejte rukama na horu dolů. Bříško mějte zatažené a tlačte jej do podložky, žebra stahujte dovnitř břicha. Tento cvik je poměrně náročný (proto cvičte zpočátku 20- 30 kmitů), pro velký efekt se doporučuje až 100 kmitů.

10. protažení

Na závěr celé sady zvolněte a nezapomeňte se důkladně protáhnout. Přejděte do lehu, ruce jsou nad hlavou, nohy mírně od sebe. S výdechem zvedejte pánev (postupně od kostrče až po hrudník), s nádechem se pomalu pokládejte. Opakujte 2 minuty. Dýchejte pravidelně a hluboce.

Pilates můžete cvičit každý den a v jakoukoli denní dobu. Hodně zdaru a pozitivní energie!

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, cvičení, Myš, Pozitivní energie, Levá noha, Baletka, Pilates, Mysl, Hubert, Správný postoj, Velký efekt, Kýžený efekt, Sympatická maminka

Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?

Horoskopy

Rak I když nejste zrovna ve své kůži, hvězdy vám dodávají sílu. Od přírody máte nekonfliktní povahu, a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bohuslava, Vilibald, Donald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné