Maminka.czŠkolák

Dá se agrese u dětí léčit sportem? Ptejte se odborníka

Martina Machová 23.  3.  2015
Dá se agrese u dětí léčit sportem? Ptejte se odborníka
Pomůže sport malému agresorovi vybít vztek, usměrnit agresivitu a naučit ji mít pod kontrolou?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Jsem z něj už fakt na prášky! Zatímco starší syn (8) je klidný introvert, mladší (4,5) je naprostý opak – ani dvojčata by mi nedala tak zabrat! Nejenže je neuvěřitelně akční; stále běhá, někam šplhá, odněkud padá, závodí, ale ještě přitom stíhá strkat do dětí, takřka vždy se na hřišti s někým popere – jednoduše škodí. I na kole jezdí jako šílenec, obvykle do někoho nakonec schválně vrazí.

Na cvičení v Sokole nás kvůli jeho nezkrotnosti, živelnosti, rychlosti a hlavně agresivitě už nechtějí, vždycky tělocvičnu prolétne jako kulový blesk a ještě mezitím stačí nakopnout kamaráda a nesympatickou holčičku zatahat za vlasy. Cvičitelka nám doporučila zapsat syna na nějakou sportovní přípravku, kterou povede muž (autorita). Trénovat by měl až třikrát týdně, aby prý ventiloval přebytečnou energii.  Nějak si ale stále nejsem jistá, zda je to dobrá cesta. Máme domek a syn je hodně venku a kromě Sokola chodíme ještě jednou týdně na plavání,“ postěžovala si unavená Sylva.  si Sylva. (Sylva Z., 2 kluci, 8 a 4,5 roku)

Sport jako ventil agresivity – co na to odborníci na dětskou duši?

„Rodiče se často domnívají, že zapsáním chlapce do oddílu juda nebo kopané zklidní jeho agresivitu. Není to však zázračná metoda!“ tvrdí například dětská pediatrička, psychiatrička a autorka mnoha knih o výchově dětí Edwige Antier. Dle Antier totiž též velmi záleží na osobnosti trenéra a jeho způsobu práce s malými sportovci. „Jestliže trenér juda vede své kurzy v duchu mírumilovné filosofie, dítě se v nich může naučit používat svou sílu s rozmyslem.“

Bohužel většina oblíbených kontaktních sportů, jakými jsou například hokej či fotbal soutěživost, dravost, rivalitu a v konečném důsledku částečně i agresivitu spíše vyžadují a podporují. A právě u těchto typů sportů je osobnost trenéra, jeho osobní příklad a způsob vedení dětí naprosto klíčový.

 

„Sport je dobrá věc pro tělo i ducha, ale agresivitu neléčí.“ (Edwige Antier)

 

Pochopení příčiny usnadní řešení

Je tedy zřejmé, že sport není všespásný, druh sportu i samotný oddíl je nutné dobře vybírat. Mnohé napoví návštěva tréninku či zápasu daného sportovního oddílu. Ideální je, nechat chlapce, aby si trénink vyzkoušel, následně se poradit s trenérem a třeba se i vyptat rodičů dětí, který daný oddíl již navštěvují.

V případech opravdu nezvladatelné energie a agresivity je rozhodně na místě i konzultace s psychologem. Ten pomůže najít příčinu zvýšené agrese (ta je samozřejmě v určité míře, zvláště u kluků, normální). Zvýšená agresivita může souviset například s narozením sourozence, rozchodem rodičů, tělesnými tresty či sociální neobratností a nezralostí, kdy malý agresor neví, jak si říci o pozornost, jak se například přidat do hry.

Zkušený psycholog též poradí, jak k chlapci přistupovat, jak mu pomoci a zda je daná sportovní aktivita vhodná. Nicméně i zdánlivě vhodný sport se může stát necitlivým přístupem trenéra absolutně nevhodným.

Potřebujete poradit s výběrem vhodného sportu pro svého potomka? Zeptejte se tento týden v naší poradně

Sport je prima, ale co takhle dramatický kroužek?

Odbornice na dětskou duši Edwige Antier, a nejen ona, vyslovila v několika svých publikacích zajímavou myšlenku; doporučuje nezaměřit se ve zvládání větší míry chlapecké agrese jen na sportovní aktivity, ale i na zájmové činnosti, které se sportem nesouvisí.

„Důležité je usměrnit tuto energii ke hrám založeným na přemýšlivosti a představivosti, včetně společenských her, k umělecké tvořivosti nebo k amatérskému divadlu, které dítěti umožní pojmenovat své mentální představy a naučí ho vyjadřovat se jinak, než rukama a nohama,“ tvrdí odbornice.

PS: Mnohé maminky nyní možná litují, že jejich tchýně neposílala svého synka kromě hokeje také na dramatický kroužek. Ten by mu možná v budoucnu pomohl v tom, naučit občas přesměrovat silný emotivní proud dravčí energie v nějakou bohulibější činnost, než je například nespokojené třísknutí dveřmi.

Foto: Denis Kuvaev / Shutterstock.com

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Hry pro děti, Agrese, odborník, Vhodný sport, Dobrá cesta, Dobrá věc, Spor, Cvičitelka, Psychiatrička, Soutěživost, Agresor, Rozchod rodičů, Tělesný trest, Sportovní oddíl, Sportovní aktivita, Sokol
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Před dětmi a po dětech. Šokující galerie, která odhaluje, jak nás mění rodičovství!
Kolinová Gabriela
Rodina a vy
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod