Maminka.czTěhotenství

„Dá se předpokládat, že klidné matce se narodí vyrovnané dítě," říká psychiatrička

, Časopis Maminka
20. 3. 2018
Platí pořekadlo: Jaké těhotenství, takové dítě? Na to jsme se zeptali psychiatřičky Olgy Kunertové.

Čím jsou způsobeny změny nálad v těhotenství?

Stručně by se dalo odpovědět, že hormony. Na některé ženy působí hormonální změny v těhotenství tak, že jsou obrněny neuvěřitelným klidem, nerozhází je naprosto nic, protože to podstatné je prostě mateřství a na ničem jiném nezáleží. I křehké a nejisté dívky se v těhotenství mohou stát neohroženými bojovnicemi za blaho svého dítěte. Je to takový biologický mechanismus zajišťující přežití lidského rodu. Jiné ženy jsou naopak rozcitlivělé, nevyrovnané, často pláčou, všechno je dojímá.

Proč je tomu jednou tak a jednou naopak?

To je už otázka složitější. Souvisí to s tím, jaký vztah k faktu mateřství dotyčná žena má, jak je na něj připravená, jaké má zázemí, oporu v partnerovi, případně rodičích apod.

Měla jsem klientku, která moc chtěla druhé dítě, vytvořila si představu, že bude mít páreček, po chlapci automaticky počítala s děvčetem. Když se však na ultrazvuku dozvěděla, že to bude zase kluk, totálně ji to sebralo.

Vyčítala si současně, že pro paniku a pocity zoufalství nemá vůbec žádný racionální důvod, že je to vůči tomu dítěti strašlivě nespravedlivé, a to jí samozřejmě také klidu nepřidalo. Stálo nás to několik hodin společného pátrání po tom, kde se vlastně ta představa vzala a proč je to pro ni tak důležité. Racionální zdůvodňování v takové situaci není člověku moc platné.

Jsme plni nejrůznějších představ a předpokladů o tom, jací máme být a jak se má náš život správně odvíjet. Ty jsme si vytvořili díky nejrůznějším okolnostem a ty zas jsou mnohdy důležitější než nějaká fakta. Proto se nedá na vaši otázku odpovědět jednoduše. Záleží to opravdu na mnoha okolnostech.

10 příčin akné v dospělosti: Viníkem mohou být androgeny i stres!

Mohou pozdější charakterové vlastnosti dítěte souviset s tím, jak jeho matka prožívala těhotenství? Například stres a slzy v těhotenství rovná se uplakané dítě, nervování rovná se malý vzteklounek…

Charakterové vlastnosti snad ne, to mi připadá přehnané. A rozhodně to není takhle přímočaré. Ale ano, dá se předpokládat, že klidné matce se narodí klidné a vyrovnané dítě spíš než vystresované a vyděšené. Pocit bezpečí je pro čerstvě narozeného tvorečka zásadní.

Jenomže co si pomůžeme, když se v těhotenství budeme stresovat ještě tím, že nejsme dostatečně v pohodě?

Navrhovala bych spíš přijmout svoje emoční výkyvy jako fakt, nic si nevyčítat, naopak se snažit o sebe pečovat tak, jak si přejeme, abychom posléze byly schopny pečovat o své dítě. Pocitu bezpečí lze účinně přispět láskyplným přijetím.

VIDEO: Pojede rodit v luxusní róbě? Hvězda Primy si užívá poslední dny před mateřskou

Lída Němečková: Po porodu mám dole dvacet kilo, ale dalších dvacet stále nahoře
Pomoc, spím na břiše v těhotenství! Neublížím miminku?
Tvrdne vám v těhotenství břicho? Na vině může být stres i málo tekutin
Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Prima, Luxusní róba, Racionální důvod, Pocit bezpečí, Vyrovnané dítě, Děti, Matka, Pořekadlo, Lída, Bojovnice, Představa, Mateřství, Hormonální změna, Máť, Klidné dítě, Malý vztekloun, Psychiatrička, Malý vzteklounek, Vztekloun

Mohlo by vás zajímat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Zakázané otázky: Na tohle se rozhodně neptejte žen po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Tyhle projevy chování u dětí nikdy neignorujte. Co s nimi?
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné