Maminka.czFinance

Daňové zvýhodnění na děti. Přečtěte si, jak neplatit zbytečně vyšší daně

Daňové zvýhodnění na děti. Přečtěte si, jak neplatit zbytečně vyšší daně
Blíží se poslední termín pro podání daňového přiznání za uplynulý rok. Mnoho rodin, zejména potom matek samoživitelek, však netuší, o jaké úlevy a v jaké výši se zbytečně v daňovém přiznání za rok 2018 připraví. Tak se na to podíváme...

Daňové zvýhodnění pro rodiče

Daňové slevy na dítě může využít každý, kdo má dítě ve své péči a sdílí s ním společnou domácnost. Může to být matka, otec, ale v případě, že jsou příjmy rodičů nižší než 73 200 Kč, to mohou být i prarodiče.

Daňové zvýhodnění může uplatnit pouze jeden rodič. K daňovému přiznání je  ale třeba dodat potvrzení, že slevu na dítě nečerpá druhý z rodičů. V případě matky samoživitelky není třeba dokládat prohlášení od otce, když s ním ve společné domácnosti nežije.

Jak velkou slevu můžete uplatnit

  • na 1. dítě: 15 204 Kč
  • na 2. dítě: 19 404 Kč
  • na 3. a každé další dítě: 24 204 Kč

Zaměstnaní můžou slevu uplatňovat měsíčně ve výši 1 267 Kč na první dítě, 1 617 Kč na druhé dítě a 2 017 Kč na třetí a každé další dítě. Sleva se zdvojnásobuje, pokud má dítě ZTP/P.

Pokud jste matka samoživitelka pečující až o 3 děti a vaše příjmy přesáhly rozhodnou výši 73 200 Kč za rok 2018, využije daňové zvýhodnění ve výši 58 812 Kč při podání daňového přiznání.

Pokud máte v péči a společné domácnosti dítě uplatňující nárok „ZTP/P“, tak zde je stanovená částka na daňovou úlevu ve výši 30 408 Kč na jedno dítě. Stejně tak se znásobuje u dalších dětí.

„Jsem podnikající maminka se studující dcerkou a od konce roku 2018 jsem dostala na druhé dítě (syna) přiznaný průkaz „ZTP/P“. Jako podnikající maminka samoživitelka si vyplňuji daňové přiznání sama. Pro rok 2018 mohu tedy odečíst za měsíc, od kdy byl synovi průkaz přiznán, vyšší částku na daňovém zvýhodnění,"  říká maminka Ivana Tremlová, autorka knihy Milionový rodič, která se specializuje na podnikání nejen pro maminky.

Jste matka samoživitelka? Přečtěte si, na jaké příspěvky v roce 2019 dosáhnete

Daňový bonus

Pokud po odečtení všech uplatněných daňových slev bude vaše daňové přiznání v minusových hodnotách, stává se hodnota konečná tzv. daňovým bonusem. Tento daňový bonus si můžete nárokovat na vyplacení, avšak maximálně do stanovené zákonné výše 60 300 Kč pro rok 2018.

Jaké úlevy vám zajistí v případě vyšších příjmů a malých nákladů snížení případné vysoké daně?

  • Úleva na poplatníka: Automatické úleva ve výši 24 840 Kč.
  • Úleva za umístění dítěte: Pokud vaše dítě navštěvuje školku, můžete si ji odepsat až do maximální výše 12 200 Kč za každé dítě ve společné domácnosti.
  • Úleva na manžela/ku: Pokud jeho/její příjmy jsou nižší než 68 000 Kč za celý rok a a sdílíte stejnou domácnost, můžete si odečíst 24 840 Kč.
  • Dar: Přispíváte na charitativní organizace či darujete krev? Dary můžete odečíst až do výše 15 % základu daně a minimálně částku 1 000 Kč nebo 2 %.

Ke snížení placení daně Vám mohou také přispět tyto položky:

  • Životní a důchodové pojištění
  • Úroky z čerpání hypotéky
Jste samoživitelka? Tyto novinky vám v roce 2018 mohou finančně ulevit

Jaké další úlevy a slevy můžete uplatňovat ve svém vlastním daňovém přiznání, se můžete poradit na příslušném finančním úřadě v místě bydliště.

„Setkávám se často s lidmi, či přímo podnikajícími maminkami, které samy nevědí, co vše a jak si mají uplatnit. Znám i případy podnikajících, kteří, než aby něco vypisovali či si něco zjišťovali, odepíší si prostě raději daně paušálem,“ dodává Ivana Tremlová.

Témata: Peníze, Finance, Zvýhodnění, Daňové přiznání, Daň, Vysoká daň, Děti, Úleva, Sleva, Samoživitelka, Přiznání, Daňové zvýhodnění, Jak

Mohlo by vás zajímat
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Rak Milí Raci, ještě dnes se nemusíte cítit zcela pevní v kramflecích. Jste úspěšní a ctižádostiví, to vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Teodor, Theodor, Thea

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu