Maminka.czFinance

Daňové bonusy a slevy pro rodiče. Co bude letos jinak a kdo může uplatnit daňové výhody na děti?

Simona Procházková 16.  2.  2024
Pokud právě chystáte daňové přiznání, připravili jsme pro vás přehledný seznam výhod, které můžete jako rodiče čerpat. Přečtěte si, o jaké úlevy a jak můžete žádat, co vše je nutné doložit, když chcete uplatnit slevu na dítě, kdo o ni může žádat a kdy o daňové zvýhodnění na děti můžete přijít.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vládní úsporná opatření se dotýkají i některých daňových slev. Konsolidační balíček, který byl schválen loni na podzim, přinesl hned několik změn a omezení, pro rodiče ne vždy moc příjemných. 

Sleva na dítě

Tato sleva se oficiálně jmenuje daňové zvýhodnění na vyživované dítě, hlavní podmínkou je tedy fakt, že nezaopatřené dítě žije s vámi ve společné domácnosti. Na první dítě v rodině si můžete odečíst 15 204 Kč za rok (1267 Kč za měsíc), na druhé dítě 22 320 Kč za rok (1860 Kč za měsíc), za třetí a každé další pak 27 840 Kč za rok (2320 Kč za měsíc). U postiženého dítěte s průkazem ZTP/P si můžete z daní odečíst dvojnásobek dané částky. 

Pokud jde o výši slevy, zůstává  stejná jako před rokem. Využít ji ovšem můžete jen za měsíce, na jejichž začátku splňujete podmínku vyživování dítěte a sdílení společné domácnosti (to mohou řešit například rodiče, kteří mají děti v tzv. střídavé péči). Vyživované dítě je v tomto ohledu chápáno jako nezletilé dítě do dovršení 18 let s tím, že pokud se dítě „soustavně připravuje na budoucí povolání,“ tedy studuje nebo v případě, že nemůže studovat nebo pracovat kvůli nemoci, úrazu neb nepříznivému zdravotnímu stavu, je tato hranice 26 let. Důležité také je, že tuto slevu můžete využít i za měsíc, kdy se vám dítě narodilo.

VIDEO: Dá se vyjít s mateřskou?

Kdo může uplatnit daňové zvýhodnění na dítě?

Pokud žije dítě pod jednou střechou s oběma rodiči, je tedy vyživováno dvěma lidmi, může tuto slevu na dani uplatnit v jednom kalendářním roce jen jeden z rodičů, tedy matka nebo otec. Zajímavostí je, že o toto daňové zvýhodnění může požádat také babička nebo dědeček v případě, že ani jeden z rodičů nemá dostatečné příjmy pro to, aby slevu mohli uplatnit. I zde je však podmínkou jedna společná domácnost, tedy to lze jen tehdy, když prarodiče žijí společně s rodiči a dítětem.

Rodičovská dovolená 2024: Vše, co o ní potřebujete vědět

Co je daňový bonus?

U této slevy máte možnost využít tzv. daňový bonus, což znamená, že když slevu na dítě odečtete z daně, která vám účetně vycházela před jejím uplatněním, a dostanete se tím do minusu, stane se tento finanční rozdíl vaším daňovým bonusem. Nárok na daňové zvýhodnění bude pak vyšší, než původně vypočtená daňová povinnost. Může tak dokonce vzniknout přeplatek. Bonus však můžete využít jen v případě, že jste si za rok 2023 vydělali alespoň 103 800 Kč, při měsíční výplatě 8650 Kč. Výše tohoto bonusu není nově omezena maximální částkou.

Kdy nemůžete uplatnit daňovou slevu na dítě?

Na daňové zvýhodnění na vyživované dítě nemáte nárok v těchto případech: jste nezaměstnaní (slevu může uplatnit pouze zaměstnanec nebo OSVČ), slevu uplatňuje druhý z rodičů, nedoručili jste včas mzdové účetní kopii rodného listu dítěte, u studentů pak potvrzení o studiu z příslušné školy, nepodepsali jste u zaměstnavatele prohlášení k dani, vaše dítě pobírá invalidní důchod 3. stupně nebo je váš vysokoškolák starší než 26 let. Tuto slevu nemůžete žádat také v případě, že máte příjmy z kapitálového majetku nebo z pronájmu.

Sleva na vyživovanou manželku či manžela

U slevy na manželku/manželku došlo od letošního roku ke zpřísnění pravidel pro její uplatnění. Pokud pracujete, vyděláváte a vyživujete manželku či manžela, například při čerpání rodičovské dovolené, můžete si snížit daně až o 24 840 korun za rok. Celkové příjmy druhého z manželů, tedy toho, na kterého si uplatňujete slevu, nesmí být za uplynulý rok vyšší než 68 000 korun.

Do tohoto limitu se počítají výdělky ze zaměstnání či podnikání, dávky nemocenského pojištění, podpora v nezaměstnanosti a peněžitá pomoc v mateřství (mateřská). Nezapočítává se naopak rodičovský příspěvek, porodné, přídavek na dítě a některé další dávky sociální podpory. Tuto daňovou úlevu můžete uplatňovat jen za konkrétní kalendářní měsíce, na jejichž počátku jste splňovali podmínku manželského svazku a sdílení společné domácnosti.

Od roku 2024 je tuto daňovou slevu možné získat nově jen v případě, že vyživovaná manželka či manžel pečují o dítě do tří let věku. Nové opatření bude platit pro příjmy od roku 2024, letošního daňového přiznání, které podáváte nyní, se toto omezení ještě týkat nebude.

Mateřská dovolená 2024: Vše, co potřebujete vědět
Mateřská a rodičovská dovolená

Mateřská dovolená 2024: Vše, co potřebujete vědět

Školkovné zrušeno

Od roku 2024 již nemají rodiče možnost uplatnit slevu na dítě docházející do mateřské školy. Takzvané školkovné bylo zrušeno, stejně jako daňová sleva na studenta, která dosud činila 4020 korun ročně. Po šesti letech fungování tohoto daňového bonusu tak můžete naposledy slevu uplatnit v daňovém přiznání za rok 2023. Jak na to? Slevu za umístění dítěte v zařízení předškolního vzdělávání může uplatnit jeden z rodičů, který si může ze svých daní odečíst částku až 17 300 korun.

Tato částka umožňuje snížit daň o výdaje, které jste v kalendářním roce prokazatelně vynaložili za mateřskou školu nebo obdobné zařízení péče o děti předškolního věku. Maximální výše této roční slevy odpovídá měsíční minimální mzdě, což je právě zmíněných 17 300 korun. Tato částka je stropem, neplatí tedy pro všechny, odečíst si můžete jen reálné výdaje, jejichž výši vám písemně potvrdí provozovatel mateřské školy.

Témata: Rodina, Peníze, Domácnost, Rodiče, Finance, Jak ušetřit, daně, Příspěvky na děti, Daň, Daňové zvýhodnění, Daňový bonus, Děti, Sleva, Daňové přiznání, Zvýhodnění, BONUS