Maminka.czTěhotenství a porod

Dárkyně vajíček musí splňovat přísná kritéria

23. 12. 2011
Dárkyně vajíček musí splňovat přísná kritéria
Každý sedmý pár má v Česku problém spontánně počít miminko. Někdy jsou jejich zdravotní problémy natolik závažné, že k početí dítěte potřebují dárkyni vajíčka či dárce spermií. Darování vajíček je však daleko náročnějším procesem než darování spermií. I tak se každým rokem najdou ženy, které jsou ochotny pomoci těm, které nemají to štěstí a jsou neplodné.

Záchrana pro neplodné páry

Nejčastějšími dárkyněmi vajíček jsou studentky, mladé maminky na mateřské dovolené či mladé ženy v pracovním v procesu. Svým rozhodnutím darovat vajíčka na vlastní přání dávají naději neplodným párům, které se rozhodly podstoupit metodu asistované reprodukce s cílem získat vytouženého potomka.

Centra asistované reprodukce se tak mimo jiné zaměřují na program dárcovství vajíček, který umožňuje otěhotnět ženám s poruchou tvorby vlastních vajíček. Jde především o ženy s předčasným selháním vaječníků nebo s genetickou zátěží, dále pak o ženy, jimž byly chirurgicky odstraněny vaječníky, nebo o ženy, které podstoupily léčbu chemoterapií kvůli zhoubnému onemocnění.

Vajíčko od dárkyně je oplozeno spermiemi partnera či manžela neplodné ženy. Vzniklá embrya pak putují do dělohy ženy-příjemkyně.

Vhodná dárkyně

Která žena, může být vhodnou dárkyní vajíček, díky jejímuž odvážnému kroku mohou „otěhotnět“ stovky jinak neplodných žen? Dárkyní může být pouze zdravá žena ve věku 18 až 35 let. Tato dárkyně musí splňovat několik přísných kritérií.

Za prvé nesmí přenášet žádné geneticky podnímané onemocnění, má mít normální reprodukční systém, musí být mentálně i psychicky zdravá. A samozřejmě musí jí negativně vyjít testy na sexuálně přenosné nemoci, jako je AIDS, hepatitida typu B a C, syfilis, chlamydie a cytomegalovirus.

Hormonální terapie

Pokud žena splňuje všechny výše uvedené podmínky, k tomu darovat vajíčko jí už nic nestojí v cestě. Není to ale rozhodně nic jednoduchého. Zdravá žena, která se pro tak závažný krok dobrovolně rozhodne, musí nejprve v centru asistované reprodukce podstoupit hormonální léčbu. Je jí tak naplánován stimulační cyklus, který je ukončen odběrem vajíček.

V první polovině tohoto cyklu se dárkyni podávají hormony, které podporují růst a zrání většího počtu vajíček. Samotný odběr vajíček se provádí v krátkodobé celkové anestézii a trvá zhruba dvacet minut. Za dvě hodiny už může dárkyně i s doprovodem odejít domů.

Anonymita a dobrovolnost

Podle českých zákonů je darování vajíček v České republice anonymní – jak ze strany dárkyně, tak příjemkyně –, dobrovolné a bezplatné. Dárkyně ovšem mají nárok na tzv. náhradu účelně vynaložených výdajů, které vznikly v souvislosti s odběrem. Jednotlivá centra asistované reprodukce mají stanovenou maximální výši této náhrady, která se pohybuje zpravidla od pěti do dvaceti tisíc korun. Tato částka bývá dárkyni placena v den odběru vajíček.

Maminka Roku 2019
Témata: Dar, Dárkyně, Příjemkyně, Hormonální terapie, Zdravá žena, Neplodný pár, Zhoubné onemocnění

Mohlo by vás zajímat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Býk I když se nadřízený tváří, že jste pro něj vzduch a vše zvládne sám, opak je pravdou. Šéf nemá…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Julie, Juliana, Julia

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné