Maminka.czŽivotní příběh

Darovala svou dělohu, aby se jiná žena taky mohla stát mámou. Příběh unikátní transplantace, který vás dojme

Irena Stará 24.  5.  2023
Maminky Chelsea Jovanovich a Cheryl Cichonski-Urban spolu sdílí vskutku jedinečné pouto. Tyhle dvě ženy, které se na začátku vůbec neznaly, mají totiž stejnou dělohu. Chelsiini chlapečci 9 měsíců rostli v děloze, která před deseti lety pomohla přivést na svět děti Cheryl.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Úspěšná transplantace dělohy od žijící dárkyně proběhla v univerzitní nemocnici Penn Medicine v americké Pensylvánii.

VIDEO: Kdy mají páry začít řešit problémy s početím?

V patnácti se dozvěděla, že nikdy nebude mít děti

Chelsea Jovanovich z Billings v Montaně se vždy chtěla stát mámou. Když se ve svých 15 letech dozvěděla, že trpí vzácnou vrozenou poruchou zvanou Mayerův–Rokitanského–Küsterův–Hauserův syndrom, též MRKH syndrom, která postihuje jednu ze 4500 žen, byl to pro ni šok. Ženám s MRKH syndromem se nedostatečně vyvine děloha a ony pak nemohou otěhotnět nebo donosit dítě.

Smutná realita Chelsea dostihla ve 25 letech. „Pocit ztráty mi přišel ještě bolestnější, když se moje kamarádky vdávaly a já pak chodila na jejich oslavy baby showers,” vzpomíná. Naděje jí svitla v roce 2019, kdy se dozvěděla, že Penn Medicine, univerzitní nemocnice ve Philadelphii, přijímá uchazeče do studie transplantace dělohy pro neplodnost děložního faktoru.

„Při vyplňování přihlášky jsem plakala. Bála jsem se, že se jen chytám dalšího stébla. Jenže oni mi pak zavolali!" vzpomíná s dojetím. Po mnoha důkladných vyšetřeních byla Chelsea skutečně do programu přijata a za pár měsíců jí oznámili, že pro ni mají dárkyni. A její sen o vlastních dětech se pomalu začal plnit...

Společná děloha a silné pouto mezi ženami

Dvojnásobná maminka Cheryl Cichonski-Urban z Langhorne v Pensylvánii se do programu přihlásila, když se v novinách dočetla o ženě z Texasu, která transplantaci dělohy podstoupila. „Něco, asi osud, mi její příběh zkrátka přihrál do cesty,” vzpomíná. Dlouho neváhala a do programu podala přihlášku, chtěla tak pomoct další ženě zažít krásy mateřství. 

„Před operací jsem si představovala ženu, která mou dělohu dostane. Jak jí asi je? Nikdy jsme se nepotkaly, ale já už mezi námi cítila silné pouto,” svěřila se. Na jiné posteli Chelsea zase myslela na svou donorku: “Bylo mi jasné, že ať už je ten anděl kdokoli, stane se navždy součástí mého života. Chtěla jsem ji poznat a poděkovat jí.”

První transplantace dělohy od žijícího dárce

Před zákrokem místní tým provedl dvě podobné operace, dárkyně však byly zesnulé. Transplantace dělohy u maminek Chelsea a Cheryl byla proto jedinečná. „U žijící dárkyně musíte mít na paměti obě pacientky, nejen příjemkyni," vysvětluje lékařka Katheleen O'Neill. „Celosvětově proběhlo těchto transplantací zhruba 100. První už v roce 2014 ve Švédsku,” vysvětlila lékařka. Penn Medicine s programem začala v roce 2017. Samotné odstranění dělohy neboli modifikovaná radikální hysterektomie trvalo 14 hodin, voperovat dělohu Chelsea zabralo dalších 10 hodin.

Zázrak medicíny a štěstí v podobě dvou dětí

Po zákroku se obě ženy vzbudily a čekala je dobrá zpráva. „Byla jsem šťastná! Transplantace proběhla úspěšně. Jenže to byl jen začátek. Nikdy jsem si nedovolila říct nahlas, že budu mít dítě. Doufala jsem, ale neříkala to,” vzpomíná Chelsea. Dalším krokem bylo zavedení embrya. Po prvním neúspěšném pokusu Chelsea skutečně otěhotněla a v květnu 2021 se jí narodil syn Telden. Loni v říjnu na svět přivítala druhého syna Stenstona. Dvojnásobná maminka doufá, že její zkušenost pomůže ostatním, kteří s neplodností bojují. „Neztrácejte naději. V patnácti mi doktor řekl, že děti nikdy mít nebudu. Ale já nepřestala věřit,” vzkazuje. „Šla jsem do toho a podívejte se. Díky Cheryl, mé rodině, přátelům, Bohu a Penn Medicine mám děti dvě.”

Neviditelné jizvy neplodných párů

Pandemie bohužel výzkum na čas pozastavila. Doktorka O'Neill ale věří, že její tým ztrátu dožene a zajistí úspěšnost programu, aby transplantace pomohly více ženám. „Mám radost, že se na programu podílím a že s týmem objevujeme nové možnosti reprodukční medicíny. Sama jsem byla neplodná a se svými pacienty o tom i mluvím. Chci, aby věděli, že v tom nejsou sami,” říká lékařka a dodává: „Neplodné páry si s sebou nosí neviditelné jizvy. Dělají, co můžou, ale není to vždy vidět, takže je jednoduché před jejich bolestí zavřít oči. Když ale zvýšíme povědomí o neplodnosti, ukážeme nejen to, že je to problém docela běžný, ale i to, že se s ním dá bojovat!"

Transplantace dělohy v ČR

Transplantace dělohy je nejmladší orgánovou transplantací. Tento zákrok představuje jedinou metodu léčby neplodnosti pro ženy s vrozeným nebo získaným chyběním dělohy a také pro ženy, které dělohu mají, ale je nefunkční. Jedna úspěšná transplantace od žijící dárkyně proběhla také v ČR, konkrétně 30. 4. 2016 v pražském IKEM.

Kvůli endometrióze se vzdala naděje na děti, pak přirozeně otěhotněla a porodila trojčata
Témata: Zajímavosti, Životní příběh, Odvaha, mateřská láska, USA, baby shower, transplantace, Texas, Maminka, Chelsea, Philadelphia, Švédsko, Děloha, Máma, Česká republika, Bolestné, Dárkyně, Unikát, Pouta, Pensylvánie, Montana